GLS Bank Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fonduna 27,9 milyon avro yatırıb
GLS Bankı Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fonduna (CŞAF) ikinci investisiyasını yatırdı. CŞAF-ın 27,9 milyon avro dəyərində əskinaslarını alan bankEU4Business təşəbbüsü çərçivəsində fəaliyyət göstərdiyi Cənub-Şərqi Avropa və Avropanın Şərq Qonşuluğu regionunda mikro və kiçik müəssisələrə maliyyədən istifadə təmin etmək və az gəlirli fərdi ev təsərrüfatlarına dəstək məqsədilə CŞAF ilə səylərini birləşdirir.
Almaniyanın ilk sosial və ekoloji bankı olaraq GLS Bank qırx ildən artıqdır özünün müsbət sosial təsir yaratmaq məqsədinə sadiq qalmışdır. 2015-ci ildə CŞAF-a ilk uğurlu investisiyasından sonra adı çəkilən yeni yerləşdirmə də bankın ixtisaslı investor müştəriləri arasında bölüşdürülərək onların fondun hədəf regionlarında iqtisadi inkişafı və rifahı təşviq etmək kimi missiyasında səmərəli iştirakına imkan verəcək.
CŞAF-ın İdarə Heyətinin sədri Kristof Tiskens bu sözləri deyib: "Missiyası missiyamızla olduqca oxşarlıq təşkil edən GLS Bank bizim dəyərli tərəfdaşımızdır: qeyri-kafi xidmət göstərilən ərazilərdə kiçik biznes sahiblərinə uğur qazanmaları üçün lazımi maliyyə vəsaitlərini əldə etməyə və fərdi ev təsərrüfatlarının davamlı maliyyəyə çıxış imkanlarının olmasından əmin olmaq. Biz uğurlu əməkdaşlığımızın davam etdiyni elan etməkdən məmnunluq duyuruq."
GLS Bankın sözçüsü Krisfo Lützel isə bildirib: "Tərəfdaşlığımız olduqca məhsuldar olmuşdur. İnvestorlarımıza Cənub-Şərqi Avropa və Avropanın Şərq Qonşuluğu regionunda maliyyə xidmətlərindən istifadə etmək imkanını təkmilləşdirməyə yönəlmiş davamlı maliyyə məhsulu təklif etməyə davam etməkdən məmnunuq. Fondun investorların risk profillərini aradan qaldıran dəyərləri investorlarımız arasında yüksək qiymətləndirilir".
Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu
Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu (CŞAF) Almaniyanın İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf üzrə Federal Nazirliyi (BMZ) və Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə Almaniya İnkişaf Bankının (KfW) təşəbbüsü ilə yaradılmışdır. Şərq Tərəfdaşlığı regionunda EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində fəaliyyət göstərən fondun məqsədi Albaniya, Ermənistan, Azərbaycan, Belarus, Bosniya və Herseqovina, Bolqarıstan, Xorvatiya, Makedoniya, Kosovo, Gürcüstan, Moldova, Monteneqro, Rumıniya, Serbiya, Ukrayna və Türkiyədə iqtisadi inkişafa və rifaha şərait yaratmaqdır.
Mikro, kiçik və orta müəssisələrin inkişaf etməsində maliyyə vəsaiti mühüm rol oynadığı üçün, müvafiq və davamlı maliyyələşmə təmin etmək məqsədilə CŞAF diqqətini yerli maliyyə sektorlarının bacarıqlarının artırılmasına dəstək verməkdə cəmləşdirir. CŞAF maliyyələşməsi uzunmüddətli maliyyənin kredit müştərilərinə, xüsusən mikro və kiçik müəssisələrə (KOM-lar), eyni zamanda mənzillərin təkmilləşdirilməsi üçün yerli tərəfdaş kredit təşkilatları vasitəsilə fərdi ev təsərrüfatlarına istiqamətləndirilməsini nəzərdə tutur. CŞAF-ın investisiya fəaliyyətini dəstəkləyən CŞAF İnkişaf Mexanizmi, tərəfdaş kredit təşkilatlarında əməliyyat bacarıqları və peşəkar idarəetmə yaratmaq üçün texniki dəstək, konsaltinq və təlim xidmətləri təmin edir.
Layihənin EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Aİ kanalları Şərqi Tərəfdaş Ölkələrində özəl sektoru dəstəkləyir, biznes və KOM-ların maliyyə mənbələrindən daha yaxşı istifadə etməsinə dair peşəkar məsləhət xidməti təmin edərək əlverişli işgüzar mühit istiqamətində fəaliyyət göstərir. Təşəbbüsün məqsədi regionda fəaliyyət göstərən KOM-ların nəhəng potensialını üzə çıxarmaq və bu yolla iqtisadi inkişafa və yeni iş yerlərinin yaradılmasına təkan verməkdir.

Boost for SMEs as GLS Bank invests €27.9 million in European Fund for Southeast Europe
GLS Bank has made its second investment in the European Fund for Southeast Europe (EFSE). With its purchase of €27.9 million in EFSE notes, the bank is continuing to join forces with EFSE to ensure access to financing for micro and small enterprises and to support low-income private households in Southeast Europe and the European Eastern Neighbourhood Region, where it operates under the EU4Business initiative.
As Germany’s first social and ecological bank, GLS Bank has pursued its goal of generating positive social impact for over forty years. After its successful first investment in EFSE in 2015, this new placement will again be distributed to the bank’s qualified investor clients, effectively allowing them to share in the fund’s mission to promote economic development and prosperity in its focus regions.
EFSE Board Chairman Christoph Tiskens said: “GLS Bank is a valuable partner whose mission is very much in alignment with our own: making sure that small business owners in underserved areas obtain the funds they need to succeed, and that private homeowners have access to sustainable financing. We are delighted to announce the continuation of our successful cooperation.”
Christof Lützel, Spokesperson for GLS Bank, said: “Our partnership has proven to be very productive. We are pleased that we can continue to offer our investors a sustainable financial product that focuses on improving access to financial services in Southeast Europe and the European Eastern Neighbourhood Region. The fund reflects values that are highly regarded among our investors as well as addressing the investors’ risk profiles.”
The European Fund for Southeast Europe
The European Fund for Southeast Europe (EFSE) was initiated by KfW Development Bank (KfW) with the financial support of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the European Commission. It aims to foster economic development and prosperity in Albania, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, former Yugoslav Republic of Macedonia, Kosovo, Georgia, Moldova, Montenegro, Romania, Serbia, Ukraine and Turkey, operating under the EU4Business initiative in the Eastern Partnership region.
As access to finance is a key success factor in developing the micro, small and medium enterprise segments, EFSE focuses on assisting local financial sectors in strengthening their ability to ensure adequate and sustainable financing. The funding EFSE provides as long-term finance is channelled to loan customers – primarily micro and small enterprises (MSEs), but also private households for home improvement – through local partner lending institutions. Supporting EFSE’s investment activities is the EFSE Development Facility, which provides partner lending institutions with technical assistance, consulting and training services to build operational capacities and professional management.
Under its EU4Business initiative, the EU channels support for the private sector in the Eastern Partner countries, working towards a better business climate while providing professional advice on business and improving access to finance for SMEs. The initiative aims to unlock the huge potential of SMEs in the region, thus boosting economic growth and creating jobs.