Azərbaycanda "Gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək" layihəsi icra olunmağa başlayıb
Keçən həftə Aİ Azərbaycanda "Gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək" layihəsinin icrasına başlayıb. Layihənin məqsədi sahibkarlıqla bağlı bacarıqların formalaşdırılması və sahibkarlıq ekosisteminin inkişafında vətəndaş cəmiyyətinin iştirakını artırmaqdır.
Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən "Gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək" layihəsi həmçinin maraqlı tərəflər arasında əməkdaşlığı təşviq etmək, o cümlədən yerli sahibkarları, biznes sahəsində çalışan mütəxəssisləri və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının nümayəndələrini, bacarıqlarının artırılması, resursların hazırlanması və sahibkarlıq və maliyyə savadlılığının aşılanmasına cəlb etmək məqsədi daşıyır. Sözügedən layihə Bakı, Qəbələ, Qax, Gəncə, Xaçmaz, Masallı, Mingəçevir və Zaqatalada həyata keçiriləcək. Bu tədbir şəhər və rayonlarda yerləşən pilot peşə və orta məktəblərdə təhsil alan 3000 şagirdi və 150 müəllimi əhatə edəcək.
"Gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək" layihəsi dörd əsas mərhələdə və Azərbaycan Təhsil Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçiriləcək. Layihəyə daxildir:
• "Gənclərin nailiyyəti" proqramlarına əsaslanan yüksək keyfiyyətli məzmunun, təlim resurslarının, sahibkarlıq və maliyyə savadlılığının əsaslarına dair vəsaitlərin hazırlanması;
• peşəkar bacarıqların artırılması və müəllimlər üçün təlimlərin keçirilməsi;
• pilot məktəblərin seçilməsi/sınaqların keçirilməsi (şagirdlər üçün təlimlər) və qiymətləndirmə;
• qabaqcıl təcrübələrin tətbiqi vasitəsilə sahibkarlığın və maliyyə savadlılığının tədris proqramlarına daxil edilməsi üçün siyasətə dair qısa məlumatların və tövsiyələrin hazırlanması.
Keçən həftə sözügedən layihənin təqdimat mərasimi keçirilib və tədbir iştirakçılarına layihənin başlaması, layihənin məqsədləri və maraqlı tərəflər ilə görülən fəaliyyətlər haqqında məlumat verilib, o cümlədən iştirakçılar maraqlı tərəflərin şəbəkəsinə qoşulmağa dəvət ediliblər. Tədbirdə layihənin tərəfdaşları, dövlət orqanlarının, vətəndaş cəmiyyətinin, səfirliklərin və biznes sektorunun nümayəndələri, eləcə də Təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyeva və Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Jankauskas iştirak edib.
Nazir müavini çıxışında orta məktəblərdə maliyyə savadlılığı və sahibkarlıq bacarıqlarının aşılanmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Layihənin əsasını təşkil edən sahibkarlıq bacarıqlarının tədrisi nəticəsində şagirdlər innovativ və yaradıcı düşüncə tərzinə yiyələnir və onlarda "peşəkar kimi yetişmək məqsədi", o cümlədən həyat və biznes bacarıqları formalaşır. Bu baxımdan nazir müavini "Gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək" layihəsinin Təhsilin İnkişafı üzrə Dövlət Strategiyasına uyğun olduğunu bildirib.
Öz növbəsində Səfir Kestutis Jankauskas bu layihənin Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasındakı əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərinə uyğun olduğunu, yəni iqtisadi diversifikasiyaya və iş yerlərinin yaradılmasına töhfə verən bacarıqların formalaşdırılması vasitəsilə təhsil sisteminin əmək bazarının ehtiyaclarına cavab verməsini təmin etdiyini söyləyib. Səfir həmçinin vətəndaş cəmiyyətinin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına və dövlət və özəl sektorların əməkdaşlığına verə biləcəyi töhfənin nümayiş etdirilməsi baxımından layihənin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tədbir çərçivəsində "Gənclər arasında sahibkarlıq və maliyyə savadlılığı" mövzusunda panel müzakirələr təşkil edilib və "Paşa Bank"-ın korporativ bankçılıq və biznesin inkişafı şöbəsinin direktoru Aynurə Piriyeva, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının icraçı direktoru Jalə Hacıyeva, BARAMA İnnovasiya və Sahibkarlıq Mərkəzinin baş direktoru İmran Bağırov və Azərbaycan Gənclərinin Nailiyyəti İctimai Birliyinin icraçı direktoru Sevinc Məmmədova təqdimatlarla çıxış edərək Azərbaycanda gənclər və KOM-ların inkişafı sahələrindəki təcrübələrini bölüşüblər.
"Gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək" layihəsi Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycan Gənclərinin Nailiyyəti İctimai Birliyi, Gənclərin Nailiyyəti Estoniya (Junior Achievement Estonia), Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA), Barama İnnovasiya və Sahibkarlıq Mərkəzi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində icra olunur. "Paşa Bank" layihənin maliyyə tərəfdaşlarından biridir.
Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası, EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən digər Azərbaycanın ucqar rayonlarında dayanıqlı mikrosahibkarlığın inkişafı layihəsini də həyata keçirir. Layihənin hədəfi beş ucqar rayonda (Gəncə şəhəri, Şəmkir, Quba, Bərdə və Zaqatala) fəaliyyət göstərən mikro və kiçik bizneslə məşğul olan sahibkarlar və onların ailələridir. Məqsəd isə onların bacarıqlarını artırmaq və başlanğıc sərmayə ilə təmin etmək, o cümlədən kişi və qadınlara ailə büdcəsini daha yaxşı idarə etməyə kömək etməklə şəxsi biznesə başlamağa və ya onu genişləndirməyə dəstək verməkdir.

Entrepreneurship for Youth project kicks off in Azerbaijan
The EU last week launched a youth entrepreneurship project in Azerbaijan, aiming to strengthen capacity building and to ensure greater civil society participation in the development of the entrepreneurial eco-system.
The EU-funded ‘Entrepreneurship for Youth’ aims to promote dialogue among stakeholders and engage local entrepreneurs, business professionals and representatives of CSOs in capacity building, resource development and delivery of entrepreneurship education and financial literacy. The project will be implemented in Baku, Gabala, Gakh, Ganja, Khachmaz, Masally, Mingachevir and Zagatala regions. The action will engage 150 teachers and 3,000 students of pilot vocational and secondary schools.
‘Entrepreneurship for Youth’ will be implemented over four stages in close cooperation with the Ministry of Education. This will include:
• development of high-quality content, teaching resources and tools for delivery of entrepreneurship education and financial literacy based on Junior Achievement programmes;
• capacity building and teacher training;
• piloting/testing (student training) and evaluation;
• preparation of policy briefs and recommendations for integration of entrepreneurship education and financial literacy into the educational curricula through the application of best practices.
The project’s kick-off meeting last week was organised to inform participants about the start of the project, provide an overview of project objectives and activities with stakeholders, and invite them to join the network of stakeholders.Project partners, representatives from government agencies, CSOs, embassies and business sector took part in the meeting, which was also attended by the Deputy Miniser of Education Mrs. Mahabbat Valiyeva, and by Ambassador Kestutis Jankauskas, head of the EU Delegation in Azerbaijan.
The Deputy Minister underlined the importance of introducing financial literacy and entrepreneurial education at secondary schools. Entrepreneurial education, which is the core element of this project, teaches the important skills of innovative and creative thinking, helping youth to develop a flexible “growth mindset”, and includes life skills as well as business skills. In this way, she said, the ‘Entrepreneurship for Youth’ project is aligned with the State Strategy on Education Development.
In his remarks, Ambassador Jankauskas outlined how the project fits with the European Union priorities for cooperation in Azerbaijan, namely ensuring that the education system responds to the needs of the labour market through skills development, thus contributing to economic diversification and job creation. The Ambassador also mentioned the importance of the project in terms of demonstrating the contribution that civil society can bring to socio-economic development of the country, and to bringing together government and private sector.
A panel discussion on the topic of “Entrepreneurship and financial literacy among youth” was organised during the meeting, with presentations by Aynura Piriyeva, head of Corporate Banking and Business Development of Pasha Bank, Jhale Hajiyeva, executive director of AMFA, Imran Baghirov, general manager of BARAMA Innovation and Entrepreneurship Centre and Sevinj Mammadova, executive director of JA Azerbaijan, who all shared their experiences in working with youth and boosting SME development in Azerbaijan.
‘Entrepreneurship for Youth’ is funded by the European Union and implemented by Junior Achievement Azerbaijan in partnership with Junior Achievement Estonia, the Azerbaijan Micro-finance Association (AMFA), Barama Innovation and the Entrepreneurship Centre. It is co-funded by Pasha Bank.
The Azerbaijan Micro-finance Association also implements another project funded by the EU under its EU4Business initiative – Accelerating development of sustainable micro-entrepreneurship in rural regions of Azerbaijan, which targets micro and small-scale rural business entrepreneurs and their families in five rural regions (Ganja city, Shamkir, Guba, Barda and Zagatala), aiming to help them start or expand their own business by equipping them with skills and seed capital, as well as helping men and women to better manage their household budgets.