Ticarətə Hazıram: Azərbaycanda məhsulların siyahıya alınmasına dair təlim
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi (BTM) Avropa İttifaqı tərəfindən EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində maliyyələşdirilən və bu yaxınlarda icra olunmağa başlayan "Ticarətə Hazıram" layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda məhsulların siyahıya alınmasına dair ilk təlimini keçirib.
Layihənin məqsədi Azərbaycan və digər Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində KOM-ların rəqabət qabiliyyətini artırmaq və onlara yeni bazarlara, ələlxüsus Avropa İttifaqı bazarlarına çıxmağa kömək etməkdir.
Adı çəkilən layihənin məqsədləri arasında beynəlxalq bazarlarda satışları artırmaq məqsədilə elektron ticarət kanallarından və mütərəqqi rəqəmsal texnologiyalardan istifadə etmək üçün KOM-ların bacarıqlarının artırılması da var. Bu sahədə yerli biznesə dəstək təşkilatları və xidmət təchizatçıları ilə əməkdaşlıq edən BTM rəqəmsal kanallar vasitəsilə beunəlxalq ticarəti asanlaşdırır.
Sözügedən təlim 3, 4, 7 və 8 may tarixlərində baş tutub. Təlimin ilk iki günü ərzində BTM müxtəlif təşkilatları (AzPromo, AzExport, İT inkişaf fondu və yerli konsaltinq şirkətləri) təmsil edən 7 təlimçi üçün elektron ticarətlə bağlı məzmunun rəqəmsallaşdırılmasına dair təlim keçmişdir.
Təlimçilərə yüksək keyfiyyətli məzmunun vacibliyi və məzmunun ödənişlər, marketinq və virtual bazarlara çıxış kimi elektron ticarətin digər sütunlarına, o cümlədən logistika və gömrük prosedurlarına nə dərəcədə təsir etdiyi haqqında məlumat verilib. Onlar həmçinin məhsulların dəqiq, tam və cəlbedici təsvirlərinin tərtib olunması, yüksək keyfiyyətli fotoşəkillərinin çəkilməsi, redaktə olunması, məhsulların unikal daxili anbar kodlarının (SKU) yaradılması və maşın tərəfindən oxuna bilən EAN13 ştrix-kodlarının yaradılması, HS kodlarının müəyyən edilməsi və beynəlxalq standartlara uyğun olaraq məhsulların etiketlərinin hazırlanması haqqında ətraflı məlumatlandırılıblar.
7-8 may tarixlərində keçirilən ardıcıl təlimlər zamanı təlimçilər ərzaq, içki, zərgərlik və dekorativ məmulatlar sahəsində çalışan 15 müxtəlif Azərbaycan şirkətinin 17 nümayəndəsinə təlim keçmək üçün lazımi biliklərə yiyələniblər. Son sessiyada sözügedən şirkətlərin nümayəndələri elektron ticarət sahəsində məzmunun əhəmiyyətini tam dərk edərək məhsulların dəqiq və cəlbedici təsvirlərini tərtib etməyi, yüksək keyfiyyətli fotoşəkillər çəkməyi və redaktə etməyi, HS kodlarını müəyyən etməyi, məhsulların bütün mövcud variantlarını göstərməyi və unikal kodlar, o cümlədən maşınla oxunan EAN13 ştrix-kodlarını yaratmağı öyrəniblər
Mayın 3-də BTM və GS1 Azərbaycan şirkətinin nümayəndələri görüşərək GS1-ə uyğun olan iqtisadi cəhətdən əlverişli ştrix kodların təmin olunması, GS1 Azərbaycan şirkətinin texniki potensialının artırılması (xüsusilə fakturalama sahəsində), qeydiyyatdan keçmiş şirkətlərin qorunması və yeni şirkətlərlə əməkdaşlıq sahəsində mümkün əməkdaşlığı müzakirə ediblər. GS1 Azərbaycan şirkətinin nümayəndələri satınalma və ştrix kodlardan istifadəyə dair potensial KOM-lara təlim keçməkdə maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.

A first workshop on product listing has just been held by the International Trade Centre in Azerbaijan, as part of the recently launched ‘Ready to Trade’ project funded by the European Union in the framework of the EU4Business initiative.
The project aims to improve the competitiveness of SMEs from Azerbaijan and other Eastern Partnership countries, and help them access new markets with a particular focus on the European Union.
Among its objectives is to build the capacities of SMEs on how to use e-commerce channels and innovative digital solutions to expand their sales in international markets, with ITC working with local business support organisations and service providers to facilitate cross-border trade through digital channels.
The workshop on product listing was held on 3, 4, 7 and 8 May. During the first two days of the workshop, ITC trained 7 trainers from different institutions (AzPromo, AzExport, IT development fund and local consulting firms) on how to digitize content for e-commerce.
The trainers learnt about the importance of high quality content and how content affects other important pillars of e-commerce, such as payments, marketing, and access to virtual marketplaces, as well as logistics and customs procedures. The trainers were trained on how to formulate a precise, complete and appealing product description, take and edit high quality product photos, create unique internal product references (SKUs) and machine-readable EAN13 barcodes, identify HS codes and prepare product labels according to international standards.
During the consecutive training sessions on 7-8 May the trainers then applied the acquired knowledge to coach 17 representatives from 15 different Azeri companies in food and beverages, jewellery, and decorative products. At the end of the session, the companies were able to recognise the importance of content in e-commerce, write a precise and appealing product description, take and edit high quality product photos, identify HS-codes, indicate all existing product variants and create unique references as well as machine-readable EAN13 barcodes
On 3 May, ITC also met with GS1 Azerbaijan to explore possibilities for cooperation to provide cost-efficient access to GS1 compliant barcodes, improve the technical capacity of GS1 Azerbaijan (particularly in the field of billing), retain registered companies and acquire new companies. GS1 has expressed its interest in training potential SMEs on the acquisition and use of barcodes.