Naxçıvan Muxtar Respublikasının Zeynəddin kəndinin sakini Yaqut Əhmədova, erkən yaşlarından rəssamlıqa böyük həvəs göstərərmiş. Hələ məktəbdə oxuyarkən, bu istedadlı qızcığaz yaradıcılıq dərnəyinə gedirdi və 6-illik rəssamlıq kursunu, 4 il ərzində fərqlənmə ilə bitirmişdir.
Yaqut, məktəbi bitirdikdən sonra da təsviri incəsənətlə məşğul olmağı, bu sahə üzrə təhsilini davam etmək arzulayırdı, lakın, istəyinə çata bilmədi.
1980-ci illərdə Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyası ancaq paytaxt Bakıda, yəni, Yaqutun yaşadığı yerdən 500 km aralıqda yerləşirdi. Yaqutun valideynləri, qızlarının incəsənəti öyrənməsinin əleyhinə deyildilər, amma ənənəvi mentalitetə uyğun, onu evdən uzaq yola tək buraxmağı cəsarət etmədilər.
Məcburiyyət qarşısında qalan Yaqut, qiyabi təhsil imkanları açıq olan fakültələrdən seçim etməli oldu. O, hüquqşünaslıq fakültəsini seçdi. Yeni ixtisasın özü də, bir müddət sonra, onu cəlb edir və gənc xanım, ali təhsilini bitirərək, müəllimlik fəaliyyətinə başlayır.
“Həyatımın 25 ilini yaradıcılıqdan uzaq oldum. Sanki, ondan incimişdim – bu illər ərzində əlim, bir dəfə olsa da, sadə karandaşa belə dəyməmişdi. Amma yenə də, incəsənət ürəyimdə daim yaşayırdı. Bilirsiniz, Azərbaycanda elə bir rəssam yoxdur ki, onun yaradıcılığı ilə tanış olmayım. Açıq deyim – təsviri incəsənətin vurğunuyam”, - Yaqut Əhmədova etiraf edir.
2014 ildə, qəlbi gerçəklənməmiş yaradıcılıq enerjisi ilə dolu xanım qəhrəmanımız, özünü sınamaq qərarına gəlir və sənədlərini Rəssamlıq Akademiyasına təqdim edir. O, özünə sübut etmək istəyirdi ki, bunu bacaracaq.
“Qabiliyyət imtahanı daxil olmaqla, qəbul imtahanlarında uğur qazandım. Bu zaman elə bil, qol-qanadım açıldı, ürəyim fərəhlə doldu – axı, bunu bacardımsa, demək, uçub gedən illərə rəğmən, hələ də nəyisə bacarıram, heç nəyi unutmamışam”, - Yaqut Əhmədova o dövrü belə xatırlayır. O zaman qəhramanımızın 42 yaşı var idi.
Elə həmin bu vaxt tale Yaqut xanımı, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəssamlar İttifaqının təmsilçiləri ilə görüşdürür. Beləliklə, xanım sənətkar, bölgədə dövlət tərəfindən təşkil olunan sərgilərdə iştirak etməyə başlayır. Bir qədər sonra isə o, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) həyata keçirdiyi Avropa İttifaqının və BMT-nın İnkişaf Proqramı tərəfindən maliyyələşdirilən layihəyə qoşulur.
Naxçıvanda COVID-19 pandemiyasından zərər çəkən xanımların iqtisadi dəstəyinə yönəlmiş bu layihə daha geniş bir proqramın hissəsidir. Söhbət, gender məsələlərində vətəndaş cəmiyyətinin rolunu artırmağa yönələn proqramından gedir.
Layihə çərçivəsinda iştirakçı xanımların bacarıq və istedadlarını nəzərə alaraq, onlara özəl mikro-bizneslərinin yaradılmasına və ya genişləndirməsinə kiçik miqdarda pul ayrılması nəzərdə tutulurdu.
Yaqut Əhmədova, 300 manat (150 avro) məbləğində qrant qazanaraq, özünə rəsm üçün bütün lazımi vəsaitləri əldə edir. O, AMFA-nın, Naxçıvandakı digər layihələr çərçivəsində keçirilən maliyyə savadlılığı üzrə treninqlərdə də iştirak edir, hansılar ki planlaşdırma və özəl kiçik biznesin yaradılması, mühasibat uçotunun aparılması, iş prosesinin təşkil olunması, özəl fəaliyyətə biznes qaydaları baxımından yanaşması və bu kimi məsələləri özlərində cəmləşdirmişdi.
“Layihədən əvvəl mən cəmi 1-2 rəsm əsərimi sərgiləyə bilirdimsə, hazırda artıq 10-nu təqdim edirəm. Bununla yanaşı, indi mən rəssamlığa nəinki yaradıcılıq vasitəsi ilə imkanlarımın aşkarlanması üçün bir yol kimi, ona həm də biznes nöqteyi nəzəridən baxmağı öyrənmişəm”, - Yaqut Əhmədova belə deyir.
“Məsələn, əvvəllər sərgilərdə, necə deyərlər, iştirak xətrinə iştirak edirdim. İstəyirdim, insanlar işlərimi görsün, amma rəsmlərimə, bilərək yüksək qiymətin qoyurdum ki, onları heç kəs almasın deyə. Onlar mənim üçün o qədər doğma idilər ki... – bu sözləri söyləyərkən, Yaqut xanım gülümsəyir. – İndi isə qiymətləri tələbə uyğun təyin edirəm, eləcə də əsərlərimi yaradarkən, alıcıların zövqünə köklənirəm”.
Qəhrəmanımız deyir ki, onun bölgəsində insanlar evlərini daha çox gül-çiçəklər təsvir olunan rəsmlərə bəzəməyə üstünlük verirlər. Yaqut xanım elə özü də çiçək təsvirləri üzərində işləməyi çox sevir, odur ki, kolleksiyasındakı bir çox əsər bu mövzuya aiddir.
Bununla belə, Yaqut Əhmədova gündəmin aktual mövzularına da diqqət yetirir. Belə ki, keçən ilin yay aylarında, pandemiyanın cərəyan etdiyi bir vaxtda o, əsərlərindən birini bu qlobal problemə həsr etmişdir. Rəsmin qəhrənmanı, üzündə tibbi maskalı bir gənc qadındır, arxa fonda isə başı taclı koronavirus təsvir olunub.
“Bu qadın – həkimdir. Onun gözləri, bu günümüzə və gələcəyimizə görə narahatçılıqla doludur, axı həkimlər bu bəla ilə mübarizənin ön cəbhəsindədirlər, - Yaqut xanım rəsmini belə izah edir. – Koronavirusa gəldikdə isə, onu o qədər də qorxunc təsvir etmək istəmədim, elə buna görə də başını belə məzəli tac ilə bəzədim.
Rəsmin fonunu mavi rəngdə düşünmüşdüm – bir ümid rəmzi kimi. Bu əsərimlə insanlara, “hər şey yaxşı olacaq, biz mütləq qalib gələcəyik!” demək istəyirəm”.
Yaqut xanım bu işinin satış üçün olmadığını dərk edir, axı kim öz evində, insanları bu qədər yoran, ağır bir problemi xatırladan rəsmi saxlamaq istəyər? Amma buna baxmayaraq, sənətkar belə bir mühüm mövzuya diqqət yetirməyi özünə borc bildi.
Yaqut Əhmədovanın yaradıcılığının daha bir maraqlı tərəfi Şərq mifologiyasıının elementlərindən ibarətdir. O, həmçinin XII əsrdə yaşayıb-yaradan böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin əsərlərindəki obrazlara böyük önəm verir. Məsələn, xanım qəhrəmanımızın kolleksiyasında, Şərq folklorunda Hikmət qoruyucusu və İlanların şahbanusu – ilan-qadın Şaxmaranın, eləcə də dahi Nizaminin eyniadlı əsərinin əfsanəvi qəhrəmanları – Xosrov və Şirinin xüsusi yeri var. Onu da qeyd edək ki, Azərbaycanda 2021-ci il “Nizami Gəncəvi İli” elan edilmişdir.
Bu gün Yaqut xanım, əsas fənni – Azərbaycan Konstitusiyası ilə yanaşı, 5-9-cu sinif uşaqlarına həm də təsviri incəsənət dərsini keçir. Məktəb rəhbərliyi, Yaqut xanımın həvəskar rəssam kimi yaradıcılıq uğurlarını nəzərə alaraq, onun üçün bu imkanı yaratmışdır.
Yaqut Əhmədova, qadınların imkanlarının aşkarlanıb inkişaf etdirilməsinə dəstək göstərilməsini olduqca önəmli hesab edir, çünki xanımın xoşbəxt, özünə güvənli olması ailə səadətinin əsas şərtlərindən biridir.
Yaqut Əhmədova əmindir ki, ürəyinə yatan iş ilə məşğul olub əməyinin haqqını alan bir xanım ətrafına o qədər sevinc nuru saçır ki, bu, onun ailə üzvlərinə mütləq müsbət təsir bəxş edəcək.
“Sizə deyim ki, hər bir xanım fitri istedada malikdir. Qadın özünə güvənib, bacarıqlarına inanırsa, onu heç bir qüvvə yolundan döndərə bilməz. Xanımlarımıza arzum da elə budur – bütün məhdudiyyətləri arxada qoyub, özünə güvənib inamla xəyallarına sarı irəliləmək”, - Yaqut Əhmədova belə deyir.
Ümumiyyətlə, layihə çərçivəsində, Naxçıvanda yaşan 39 qadın, o cümlədən 4 fiziki məhdudiyyətli xanım, özəl mikro-bizneslərini yaratmaq və ya genişləndirmək üçün 300 manatdan 900 manatadək (145-460 avro) başlanğıc kapital almışdır.
Başlanğıc kapital, kənd ailə biznesinin inkişafına, o cümlədən, kənd təssərrüfatına, konservləşdirməyə, tort hazırlanmasına, dərziliyə, xalçaçılığa, bədii sənətkarlığa, dekorativ bəzək işlərinə, inklüziv təhsilə qoyulmuşdur.

Yagut Akhmedova, from the village of Zeynaddin in the Nakhchivan Autonomous Republic, has a talent for drawing since childhood. When she was in school, it took her only four years instead of the usual six to complete a course in drawing, and she graduated with honours.
After school, she dreamed of continuing her education in the field of art and painting. But life had other plans.
In the 1980s, the Academy of Arts in Azerbaijan existed only in its capital, Baku, 500km from Yagut’s home. Although her parents were not opposed to their daughter’s interest in art, they did not dare to let their daughter go to study alone so far from home.
Yagut had to choose from those faculties that provided distance learning. The choice fell on the Faculty of Law. Soon, she got used to the new field of study, and even began to teach after graduating from university.
“I said goodbye to creativity for 25 years. It was as if I was deeply offended at it – never again had I taken a pencil in my hands during all these years. But my heart was always there. There is no artist in Azerbaijan with whose work I am not familiar. I confess that I am simply in love with painting,” says Yagut Akhmedova.
In 2014, Yagut, whose soul was seething with unrealised creative energy, decided to test herself and participated in the entrance exam to the Academy of Arts. The young woman wanted to prove to herself that she was capable of doing this.
“I successfully passed the entrance exams, including the talent examination. It inspired me, gave me strength. It means that I still remember something and am able to do this, after as much as 25 years,” says Yagut. At the time, she was 42 years old.
At that moment, fate brought Yagut Akhmedova together with a representative of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic. Through this institution, she participated in the exhibitions held in the region by the state. Soon she joined a project, which is being implemented by the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA), with funding from the European Union and the United Nations Development Program (UNDP).
The project focused on economic support for women in Nakhchivan affected by the COVID-19 pandemic, including broader programmes to enhance the role of civil society on gender equality issues. The project provides small amounts of money to open or expand women’s own micro-businesses, depending on their abilities and talents.
Yagut Akhmedova won a grant of 300 manats (€150), and was able to purchase all the necessary items for painting with these funds. As part of previous AMFA projects in Nakhchivan, she also underwent a training on financial literacy, which taught her how to plan and start her own small business, how to do accounting, work management and how to approach her business professionally.
“Before the project, I could bring one or two paintings to an exhibition. Now I can offer ten. I learned how to work: not only for creative self-realisation, but to treat it as business,” says Yagut.
“For example, I used to take part in exhibitions just for the sake of participation. I really wanted people to see my work, but I deliberately set the prices for the paintings very high so that no one would buy them. They are all so dear to me,” she says, laughing. “Now I set prices according to demand, and while creating paintings I also focus on the taste of buyers.”
According to Yagut, in her region, people are eager to buy flowers for their homes. She herself loves to paint flowers, so she has a lot of flower compositions in her collection.
However, she also follows the current trends. For example, last summer, at the peak of the COVID-19 pandemic, Yagut created a painting dedicated to this global problem. The picture shows a young woman wearing a medical mask, with an image of a coronavirus with a crown in the background.
“This woman is a doctor. Her eyes are full of concern of what is happening now and the future,” explains the painter. “But I tried to portray the coronavirus itself as not so frightening, which is why it has such a funny, cheerful crown. For the background I chose blue as the colour of hope. My message to the world is that everything will be fine, we can handle it!"
According to Yagut, she understood that this picture was not for sale. After all, no one wants to complete their home decor with an object that reminds them of a problem which made them so tired over the past year. Nevertheless, she felt that she wanted to reflect this theme in her work.
Another interesting direction in the works of Yagut Akhmedova was the reflection of elements of oriental mythology, as well as images from the works of the great 12th century Azerbaijani writer Nizami Ganjavi, whose work she particularly appreciated.
For instance, Yagut’s paintings include depictions of Shahmara – the queen of snakes and the keeper of wisdom in oriental folklore. Shahmara is depicted in the form of a woman-snake. Yagut also has paintings of the lovers Khosrof and Shirin from the same work by Nizami. 2021 is declared to be the year of Nizami Ganjavi in Azerbaijan.
Today, in addition to her main subject – the constitution of Azerbaijan – Yagut also teaches drawing to students in 5th to 9th grade. She obtained this right from the school administration, given her success in the field of painting as an amateur artist.
She believes that supporting women in their self-realisation is extremely important, since a happy woman is the key to a happy family. A woman who does what she loves and has the opportunity to earn money radiates so much creative energy that she can not remain unnoticed by family members, says Yagut.
“Every woman has her own unique talent. And it is very important to believe in yourself and your abilities. Then the mountains will be knee-deep! This is what I wish for all women in Azerbaijan – to leave behind all limiting beliefs, believe in themselves and follow their dreams,” Yagut says.
Within the framework of the project, a total of 39 women from Nakhchivan received start-up capital of 300 to 950 manats (€145-460) to open or expand their micro-business, including four women with disabilities.
The starting capital has been invested in the development of rural family businesses – agriculture, canning, cake making, tailoring, carpet weaving, artistic craftsmanship, filigree and inclusive education.