Azərbaycanda KOM-lar üzrə biznes mühitinin qiymətləndirilməsi
2019-cu il mayın 16-da Bakıda İƏİT tərəfindən Avropa üçün Kiçik Bizneslərə Dəstək Aktı (KBA) ilə bağlı məsələlərə dair dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin görüşü keçirilmişdir.
Dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşdə İƏİT Azərbaycan üzrə KBA Qiymətləndirməsinin ilkin nəticələrini təqdim edərək əsas məlumat boşluqlarını müzakirəyə çıxarmışdır. Tədbir həmçinin siyasət ilə bağlı ilkin tövsiyələri müzakirə etmək və aidiyyatı nazirliklərin və dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, o cümlədən özəl sektorun, təhsil müəssisələrinin və digər beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin Azərbaycanda KOM-ların inkişafı ilə bağlı gələcək prioritetlərə münasibət bildirməsi və fikir mübadiləsi aparması üçün bir platforma rolunu oynayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Siyasəti bölməsinin sədr müavini Anar Hacızadə, Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin təmsilçisi Ülviyyə Abdullayeva və İƏİT-nin Avrasiya bölməsinin nümayəndəsi Daniel Kuadbek açıb.
Görüşün birinci hissəsində iştirakçılara əsas məlumat mənbələri haqqında məlumat və təməl metodologiyanın qısa izahı daxil olmaqla, KBA qiymətləndirməsi prosesi və quruluşu haqqında məlumat verilib. İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndələri çıxışlarında 2016-2020-ci illərdə KOM-lar üzrə Yol Xəritəsi çərçivəsində həyata keçirilən islahatlara toxunublar.
Görüşün ikinci hissəsində isə İƏİT, AYİB və ATF-dən olan mütəxəssislər əsas tematik istiqamətlər üzrə KBA Qiymətləndirməsinin ilkin nəticələrini bölüşmək və müzakirə etmək imkanı qazanıblar. Siyasət ilə bağlı ilkin tövsiyələrin müzakirə edildiyi görüşdə özəl sektoru təmsil edən iştirakçılar həyata keçirilmiş siyasətlər və ölkədə KOM-ların inkişafı ilə bağlı gələcək prioritetlərə münasibət bildirərək fikir mübadiləsi aparıblar. Görüşün sonunda İƏİT siyasət ilə bağlı ilkin tövsiyələrin xülasəsini və KBA Qiymətləndirməsinin üçüncü dövrü üzrə təxirəsalınmaz növbəti mərhələləri təqdim edib. İƏİT-nin nümayəndəsi Daniel Kuadbek İqtisadiyyat Nazirliyinə məlumatların əlaqələndirilmiş şəkildə toplanmasını və bütün müvafiq məlumatların İƏİT ilə paylaşılmasını tövsiyə edib.
Görüşdə hökumət, özəl sektor və beynəlxalq təşkilatların 40-dan artıq nümayəndəsi iştirak edib.
KBA Qiymətləndirməsi və 2020-ci il üzrə KOM Siyasətinin İndeksinin nəticələri 2020-ci ilin əvvəlində nəşr ediləcək.

Assessing the SME business environment in Azerbaijan
On 16 May, the OECD held a meeting in the Azerbaijani capital Baku to discuss the 2020 Small Business Act for Europe (SBA) Assessment, organised in the framework of the EU-funded project ‘EU4Business: From Policies to Action’.
The Small Business Act for Europe (SBA) is an overarching framework for EU policy on SMEs. It aims to improve the approach to entrepreneurship in Europe, simplify the regulatory and policy environment for SMEs, and remove the remaining barriers to their development. The SBA Assessment monitors the progress in the implementation of the ten principles of the Small Business Act for Europe and measures convergence towards EU practices and standards.
The SBA public-private reconciliation meeting in Baku allowed the OECD to share initial findings of the SBA assessment concerning Azerbaijan and discuss the main information gaps. It also offered a platform to discuss initial policy recommendations, encouraging government representatives from line ministries and government agencies, as well as representatives from the private sector, academia and other international organisations to comment and share their views regarding future priorities for the SME development in Azerbaijan.
The meeting was opened by Mr. Anar Hajizadeh, Deputy Director of the Entrepreneurship Development Policy Department at the Ministry of Economy, Ms. Ulviya Abdullayeva  from the EU Delegation to Azerbaijan and Mr. Daniel Quadbeck, from the OECD Eurasia Division.
The first part of the meeting provided an opportunity to inform participants about the SBA assessment process and structure, including information on main data sources and a brief explanation of the underlying methodology. Representatives from the Ministry of Economy outlined the reform implemented under the SME Roadmap 2016-2020 umbrella.
The second part of the meeting provided experts from the OECD, EBRD and ETF with an opportunity to share and discuss key findings of the SBA assessment by thematic pillar. It also offered a platform to discuss initial policy recommendations, encouraging private sector participants to comment and share their views regarding the implemented policies and future priorities for SME development in the country. OECD finally presented a summary of initial policy recommendations and immediate next steps for the third SBA assessment cycle. Mr Quadbeck from the OECD encouraged the Ministry of Economy to co-ordinate the data collection and share all the relevant data with the OECD.
The meeting was attended by more than 40 participants from the government, private public sector and international organisations.
The results of the SBA assessment – SME Policy Index 2020 – will be published in the beginning of 2020.
EU4Business: From Policies to Action is a regional project implemented by the OECD, which supports competitiveness and business environment reforms in the Eastern Partnership countries, working both at country and regional level.