İyunun 6-da Bakıda "Azərbaycanın KOM-lar üzrə Yol Xəritəsinin icrası və monitorinqinə dəstək" layihəsi üzrə işçi qrupunun və KBA İctimai Fərdi Dialoq işçi qrupunun birgə görüşü keçirilib. Görüşdə Azərbaycanda yeni yaradılan Kiçik və Orta Müəssisələrin İnkişafı Agentliyi və onun KOM-ların inkişafındakı rolu, eləcə də Avropa üçün Kiçik Bizneslərə Dəstək Aktının (KBA) Qiymətləndirilməsinin üçüncü dövrünün başlanması müzakirə edilib.
Sözügedən görüşü İƏİT, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən "EU4Business: Siyasətdən Fəaliyyətə" adlı layihə çərçivəsində təşkil edib.
KOM-ların inkişafı agentliyi və onun KOM-ların inkişafındakı rolu
Tədbirdə adı çəkilən " ‘Azərbaycanın KOM-lar üzrə Yol Xəritəsinin icrası və monitorinqinə dəstək" layihəsi üzrə işçi qrupunun üzvləri Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafında yenicə yaradılmış KOM-ların inkişafı agentliyinin rolu və vəzifələrini müzakirə etmək imkanı əldə ediblər.
Agentliyin rəsmisi Nadir Adilov qurumun əsas vəzifələrindən danışaraq qeyd edib ki, agentliyin əsas məqsədi sahibkarlara qeyri-maddi və maddi yardım göstərməklə onlara dəstək verməkdir. O, agentliyin regional ofisləri vasitəsilə sahibkarlara dəstək veriləcəyini və startaplara və qadın sahibkarlara yardım etmək məqsədilə hədəfli proqramların həyata keçiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən "Enterprise Georgia" adlı Gürcüstan dövlət agentliyinin mütəxəssisi Giorgi Darçia mərkəzləşdirilmiş dövlət orqanının sahibkarlığın gücləndirilməsində oynadığı roldan danışıb. O, həmçinin "Enterprise Georgia" agentliyinin sahibkarlığa dəstək verilməsində, ixracın təşviq olunmasında və sərmayələrin cəlb olunmasındakı geniş səlahiyyətindən söz açıb.
İƏİT-i təmsil edən rəsmilər KOM-lar üçün dəstək fəaliyyətlərinin ümumi əlaqələndirilməsi və mövcud və gələcək sahibkarlara yüksək keyfiyyətli xidmətlərin göstərilməsi daxil olmaqla, yeni yaradılan qurumun diqqət mərkəzində saxlamalı olduğu bütün sahələri təqdim ediblər.
KBA-nın Qiymətləndirilməsi
Görüşün digər məqsədi KBA-nın Qiymətləndirilməsinin üçüncü dövrünə başlanması olub. Avropa üçün Kiçik Bizneslərə Dəstək Aktı Aİ-nin KOM-lara dair siyasəti üçün hərtərəfli baza rolunu oynayır və məqsədi sahibkarlığa yanaşmanı təkmilləşdirmək, KOM-lara dair qanunvericilik və siyasət mühitini sadələşdirmək və onların inkişafına maneə törədən amilləri aradan qaldırmaqdır.
Öz növbəsində Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi KOM-ların inkişafı məqsədilə KOM-lara dair Yol Xəritəsində müəyyənləşdirilən yeni siyasətlər və proqramlar haqqında məlumat verib. KOM-ların inkişafı agentliyi ilə yanaşı, Azərbaycan hökuməti həm də uğurla kredit zəmanət fondu və daşınar əmlakın qeydiyyatı sistemini təsis etmişdir. Hal-hazırda KOM-ların fəaliyyət mühitini daha da sadələşdirmək məqsədi güdən qanunvericilik və KOM-lar haqqında qanun üzərində son tamamlanma işləri gedir.
İƏİT rəsmiləri biznesin bütövlüyü, rəqabət mühitinin yaxşılaşdırılması və müqavilələrin məcburi icrasının təmin olunmasına xüsusi diqqət yetirməklə müəssisələr üçün ümumi biznes mühitini qiymətləndirmək məqsədilə qiymətləndirilmənin əhatə dairəsini genişləndirməyə yönəlmiş KBA qiymətləndirilməsinin üçüncü dövrünü əhatə edən qiymətləndirmə modeli və plan cədvəli təqdim edib.
Bununla yanaşı, özəl sektora aid hədəf qruplarının cəlb olunması və özəl sektorun işçi qrupunun görüşlərinə töhfə verməsinə şərait yaradaraq siyasətlərlə əlaqədar maneələr və onların səmərəliliyi baxımından, özəl sektorun perspektivləri əhəmiyyətli dərəcədə nəzərə alınacaq.
İşçi Qrupunda İqtisadiyyat Nazirliyi, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, biznes assosiasiyaları, Bakı Biznes Tədris Mərkəzi, Vergilər Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsindən 35 nümayəndə və özəl və dövlət sektorunun digər nümayəndələri təmsil olunur.

A joint meeting of the Working Group of the project for ‘Supporting the implementation and monitoring of Azerbaijan's SME roadmap’ and the SBA Public-Private Working Group took place in Baku on 6 June to discuss Azerbaijan’s newly established SME agency and its role in boosting SME development, as well as the launch of the third cycle of the Small Business Act for Europe (SBA) assessment. The meeting was organised by the OECD in the framework of the EU-funded project ‘EU4Business: From Policies to Action’.
SME agency and its role of boosting SME development
The Working Group of the project on ‘Supporting the implementation and monitoring of Azerbaijan's SME roadmap’ provided its members with an opportunity to discuss the roles and responsibilities of the recently established SME agency in supporting entrepreneurship development in Azerbaijan.
Nadir Adilov from the SME Agency outlined its key responsibilities stating that its main objective was to support entrepreneurs by providing them with non-financial and financial assistance. He said the Agency would provide support through regional offices, and there would be targeted programmes for start-ups and women entrepreneurs.
The meeting also heard from Giorgi Darchia from Enterprise Georgia, who highlighted the role that a centralised agency can play in bolstering entrepreneurship. He outlined Enterprise Georgia’s broad mandate supporting entrepreneurship, export promotion and investment attraction.
Representatives from the OECD presented areas on which newly established agency should focus, including the general co-ordination of support activities for SMEs and provision of high-quality services for existing and future entrepreneurs.
SBA assessment
The second objective of the meeting was to launch the third cycle of the SBA Assessment. The Small Business Act for Europe is an overarching framework for the EU policy on SMEs that aims to improve the approach to entrepreneurship, simplify the regulatory and policy environment for SMEs, and remove the remaining barriers to their development.
The Ministry of Economy reported on recent policies and programmes to support SME development in Azerbaijan as identified by the SME Roadmap. In addition to the SME Agency, the government has also successfully established a credit guarantee fund, and a movable assets registry. The SME law is currently being finalised alongside other legislation to further simplify the operational environment for SMEs.
The OECD team presented the assessment framework and timeline for the third SBA assessment cycle, which aims to broaden the scope to allow for an evaluation of the overall business environment conditions for enterprises – with a particular focus on business integrity, competition and contract enforcement.
In addition, private sector perspectives on policy barriers and policy effectiveness will be taken into account to a greater extent, by holding private sector focus groups and encouraging active private sector contribution to working group meetings.
The Working Group gathered around 35 participants from the Ministry of Economy, Delegation of the European Union to the Republic of Azerbaijan, business associations, Baku Business Training Centre, Ministry of Taxes, State Customs Committee, and other representatives from private and public sector.