Bu gün Azərbaycan Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) texniki dəstəyi ilə bərpa olunan enerji üzrə ilk hərracını keçirib. Hərracın nəticəsi Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) elan edilib.
Azərbaycanın Energetika Naziri Pərviz Şahbazovun rəhbərliyi ilə keçirilən hərracda “Universal International Holding Limited” şirkəti hər kilovat-saat (kVt/saat) elektrik enerjisi üzrə 3,540 ABŞ senti olmaqla ən aşağı təklif verib. Adı çəkilən şirkət Azərbaycanın Qaradağ rayonunda 100 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi üzrə hərracın qalibi elan olunub.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Qafqaz üzrə Regional rəhbəri Alkis Vryenios Drakinos bildirib: “Bu, AYİB-in Bakıda keçirilən COP29-da işini yekunlaşdırmaq üçün ən yaxşı bir işdir. Yaşıl enerjinin maliyyələşdirilməsində bir giqavat həddini aşaraq və hökumət orqanları ilə ardıcıl siyasətimizə uyğun olaraq, bu gün Azərbaycanda bərpa olunan enerji üzrə hərraclara dəstəyimiz həlledici uğura imza atıb”.
AYİB artıq illərdir maliyyələşdirmə, texniki dəstək və siyasət üzrə dialoq vasitəsilə Azərbaycanın dekarbonizasiya planlarını dəstəkləyir. Sözügedən bank rəqabətli tender üçün əlverişli çərçivənin həyata keçirilməsi daxil olmaqla Azərbaycana bir neçə islahat proqramı təklif edib.

Today, Azerbaijan concluded its first ever renewable energy auction with technical assistance from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). The outcome of the competitive auction was announced at the United Nations Climate Change Conference in Baku (COP29).
Parviz Shahbazov, Minister of Energy of Azerbaijan, ran the auction, where Universal International Holding Limited submitted the lowest bid, with a competitive tariff of US$ 3.540 cents per kilowatt-hour (kWh). The company will now start working towards commissioning a 100 megawatt (MW) solar power plant in Azerbaijan’s Garadagh region.
Alkis Vryenios Drakinos, the EBRD’s Regional Head for the Caucasus, said: “This is a great way to wrap up the EBRD’s work at COP29 in Baku. Having surpassed one gigawatt mark in financed green energy and following our consistent policy engagement with the authorities, our assistance with renewables auctions in Azerbaijan has today produced game changing success.”
The EBRD has been supporting the country’s decarbonisation agenda for a number of years through financing, technical assistance and policy dialogue. The Bank has advised Azerbaijan on several reform initiatives, including implementation of the enabling framework for competitive bidding.