Slovakiya Ticarət və Sənaye Palatası (Trenčín bölməsi) Azərbaycanın biznes assosiasiyasına ölkədə uğurlu peşə təhsili və təlimi (PTT) sisteminin yaranmasına necə töhfə verə biləcəyini daha yaxşı anlamağa kömək edir.
Azərbaycanın İqtisadi və Sosial Təşəbbüslərdə Tərəfdaşlıq assosiasiyasının (PESI) sədri, o cümlədən bazar iqtisadiyyatı və sosial təminat üzrə müstəqil ekspert Fərid Məlikov EU4Business East Invest 2 layihəsi tərəfindən yaradılan BDT Mübadilə proqramı çərçivəsində Slovakiyada təşkil olunan beş günlük təlimlərdə iştirak etmişdir.
İxtisaslıların çatışmazlığının aradan qaldırılması
Təlim çərçivəsində adı çəkilən Slovak palatasının Trenčín şəhər bölməsi ona əmək bazarının gələcək proqnozu, məzunların işə götürülmə dərəcəsinin ölçülməsi və onlara iş tapmaqda kömək, sonrakı fəaliyyətlərinin müntəzəm nəzarəti və ixtisaslı mütəxəssislərin çatışmazlığının necə aradan qaldırılmasını nümayiş etdirib.
Cənab Məlikov həmin BDT Mübadiləsi təlimi ərzində əldə etdiyi təcrübənin köməyilə Azərbaycanda PTT üzrə qanunvericiliyin formalaşdırılmasında PESI-nin rolunu artırmaq niyyətindədir.
Azərbaycan bazar iqtisadiyyatının çətinlikləri ilə üzləşərək hazırda ölkənin PTT sisteminin yenidən qurulması prosesindən keçir. Əmək bazarının ehtiyaclarını ödəmək məqsədilə ölkədə həyata keçirilən Peşə Təhsilinin İnkişafı üzrə Dövlət Proqramı PTT-lərin potensialını yaxşılaşdırmaq və PTT üzrə qanunvericiliyin formalaşdırılmasına daha çox maraqlı tərəflər cəlb etmək məqsədi güdür.
BDT Mübadiləsi təcrübə kurslarının məqsədləri bunlardır:
- ŞT ölkələrindəki KOM assosiasiyaları və əlaqədar BDT-lərə səlahiyyət vermək və əlverişli biznes mühitin təşviq olunmasında onların payını artırmaq
- KOM üzvlərinə daha yaxşı ixtisaslaşmış xidmətlərin təmin olunmasında artan və dayanıqlı payını təmin etmək
- Həm Aİ, həm ŞT ölkələrində KOM-lar və biznes assosiasiyalar arasında uzunmüddətli tərəfdaşlıq və ticarətə imkan yaratmaq.

Business support organisations in Azerbaijan and Slovakia link up on VET under the EU4Business initiative
The Slovak Chamber of Trade and Industry (Trenčín branch) has been helping an Azerbaijani business association understand better how it can contribute to creating a successful vocational education and training (VET) system in Azerbaijan.
Farid Malikov, executive director of the Partnership for Economic and Social Initiatives (PESI) in Azerbaijan, an independent think tank on the market economy and social welfare, travelled to Slovakia for five days of training organised under the BSO Exchange programme, developed by the EU4Business East Invest 2 project.
Addressing skills shortages
As part of the training, the Slovak Chamber in the city of Trenčín demonstrated to him how it anticipates future labour markets, measures graduate employability, helps them find jobs, systematically monitors their trajectories and addresses shortages of skilled professionals.
Mr Malikov aims to employ the experience acquired during this BSO Exchange to empower PESI to engage more in VET policymaking in Azerbaijan.
Azerbaijan is in the process of restructuring its VET system to face the challenges of the market economy. Its State Program on the Development of Vocational Education has improved the capacity of VET to meet labour market needs and aims to involve more stakeholders in VET policymaking.
Objectives of the BSO Exchange traineeships are to:
• empower SME associations and related BSOs in EaP countries and increase their capacity in promoting a conducive business environment
• ensure their increased and sustainable capacity in providing better specialised services to SME members
facilitate long-term partnerships and trade between SMEs and business associations in both EU and EaP countries.