Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) ilə Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB) arasında AYİB-in Ticarətin Maliyyələşdirilməsi Proqramı (TFP) çərçivəsində 50 milyon dollarlıq (46,7 milyon avro) saziş imzalanıb. Maliyyə vəsaitinin ticarətin maliyyələşdirilməsi sahəsində imkanların genişləndirilməsinə sərf olunması planlaşdırılır. İmzalanma mərasimi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasındakı (COP29) pavilyonda keçirilib.
İmzalanan saziş idxal-ixracla məşğul olan iş adamları üçün maliyyə alətlərini daha əlçatan edəcək, o cümlədən ABB-nin beynəlxalq əməliyyatlarını dəstəkləyəcək və Azərbaycanın qlobal bazarlara inteqrasiyasını gücləndirəcək. Bu razılaşma sənədi həm də AYİB-in Azərbaycanın maliyyə sektoruna artan dəstəyinin göstəricisidir.
“Biz əminik ki, bu ticarətin maliyyələşdirilməsi xətti Azərbaycanın xarici ticarətini dəstəkləməklə yanaşı, ölkənin maliyyə sektoruna, onun müştərilərinə əhəmiyyətli dəyər qatacaq. Eyni zamanda, AYİB ABB-yə yaşıl əməliyyatlarla bağlı məsləhət xidmətləri verəcək”, – AYİB-in prezidenti Odile Renaud-Basso bildirib.
AYİB Azərbaycanda aparıcı institusional investorlardan biridir və bu günə qədər adı çəkilən ölkədə icra olunan 191 layihəyə 3,7 milyard avrodan çox investisiya ayırıb.

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has approved a trade finance limit of up to US$ 50 million (€46.7 million) for the International Bank of Azerbaijan (IBA) under its Trade Facilitation Programme (TFP). This inaugural agreement with Azerbaijan’s largest lender was signed at the United Nations Climate Change Conference (COP29) in Baku.
The newly established facility, aimed at supporting export and import operations for the benefit of private clients, will enable IBA to further expand trade transactions with the international banking community, deepening Azerbaijan’s integration into global markets. The agreement is also testament to the EBRD’s increasing support for Azerbaijan’s financial sector.
“We are confident that this trade finance line will add significant value to Azerbaijan’s financial sector and its clients while supporting Azerbaijan’s foreign trade. Concurrently, the EBRD will advise IBA on identifying and structuring green transactions,” EBRD President Odile Renaud-Basso said.
The EBRD is a leading institutional investor in Azerbaijan, having invested over €3.7 billion through 191 projects in the country to date.