Yanvarın 31-də Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Direktorlar Şurası tərəfindən Azərbaycan üzrə yeni strategiya təsdiqlənib. Sənəddə bankın bu ölkədə növbəti beş ili əhatə edən investisiya və siyasət təşəbbüsləri müəyyən edilib.
AYİB bu strategiyada Azərbaycan üzrə iki əsas prioritet müəyyən edib:
- daha güclü, rəqabət qabiliyyətli və inklüziv özəl sektorun inkişafı və təkmilləşdirilmiş idarəçilik vasitəsilə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinin gücləndirilməsi;
- “yaşıl” iqtisadiyyata keçidin sürətləndirilməsi və regional əlaqələrin gücləndirilməsi.
İlk prioritet çərçivəsində AYİB Azərbaycanda özəl sektorun rəqabət qabiliyyətinin və inklüzivliyinin artırılması yolu ilə bu ölkənin karbohidrogen ixracından asılılığını azaltmağı nəzərdə tutur. Bu məqsədlə, sözügedən bank qeyri-neft sektorunda aqrobiznes, istehsal və xidmətlər, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları və infrastruktur kimi sahələrdə fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələrinə investisiya və məsləhət dəstəyi göstərəcək.
Bundan əlavə, qadınların və gənclərin rəhbərlik etdiyi müəssisələrin hüquq və imkanlarının artırılması, innovasiyaların təşviqi və ixrac imkanlarının genişləndirilməsi də Bankın prioritetləri sırasındadır. Eyni zamanda, korporativ idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, dövlət müəssisələrində islahatların aparılması və ümumi biznes mühitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlət qurumları ilə əməkdaşlığın davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
AYİB-in yeni strategiyasındakı ikinci prioritet çərçivəsində Azərbaycanda bərpa olunan enerji sektorunun inkişafının dəstəklənməsi planlaşdırılır. Bank günəş və külək enerjisi üzrə layihələrin işlənib hazırlanmasına, enerji səmərəliliyinin artırılmasına və iqlim dəyişikliklərinə dayanıqlılığın gücləndirilməsinə investisiya ayıracaq. Azərbaycanın enerji şəbəkəsinin müasirləşdirilməsi və bərpa olunan enerjinin ixracına imkan yaradılması bu səylərin əsas hissəsini təşkil edəcək.
AYİB Azərbaycanda aparıcı institusional investorlardan biridir. O, bu günə qədər adı çəkilən ölkədə bərpa olunan enerji, bağlantı və dayanıqlı infrastruktur daxil olmaqla müxtəlif sektorları əhatə edən 195 layihəyə 4 milyard avrodan çox sərmayə yatırıb.

On 31 January, the Board of Directors of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) approved a new country strategy for Azerbaijan, guiding its investment and policy initiatives over the next five years.
In this strategy, the EBRD sets two key priorities for Azerbaijan:
- fostering greater economic diversification through a stronger, more competitive, and inclusive private sector and improved governance;
- accelerating the transition to a green economy and improving regional connectivity.
Under the first priority, the EBRD aims to address Azerbaijan’s reliance on hydrocarbon exports by boosting the competitiveness and inclusiveness of its private sector. The Bank will channel investment and advisory support to small and medium-sized enterprises in non-oil sectors such as agribusiness, manufacturing and services, information and communication technology, and infrastructure.
The Bank will also focus on empowering female- and youth-led enterprises, supporting innovation and expanding export capabilities through greater competitiveness, while continuing to work with government entities to strengthen corporate governance, advance reforms to state-owned enterprises and improve the overall business climate.
The second priority aims to help Azerbaijan unlock its substantial renewable energy potential. The Bank will continue to support the development of solar and wind energy projects, enhance energy efficiency and bolster climate resilience. Strengthening Azerbaijan’s energy grid and enabling exports of renewable energy will be central to this effort.
The EBRD is the largest institutional investor in Azerbaijan. To date, the Bank has invested over €4 billion in Azerbaijan across 195 projects in sectors including renewables, connectivity and sustainable infrastructure.