Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) Azərbaycanın aparıcı kommersiya banklarından biri olan Bank Respublika üçün 7,5 milyon ABŞ dolları (7 milyon avro) məbləğində yerli valyuta ilə kredit ayırıb. Bank Respublika bu vəsaitlərdən mikro, kiçik və orta ölçülü sahibkarlıq müəssisələrinin (MKOM-lar) dəstəklənməsi üçün istifadə edəcək.
Kredit haqqında müqavilə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində imzalanıb. Maliyyə vəsaiti Şərq Tərəfdaşlığı KOB-ların rəqabət qabiliyyətinin və inklüzivliyinin artırılması proqramı (SMECI) çərçivəsində təqdim ediləcək. Adı çəkilən proqram Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilir və məqsədi MKOM-ların layihələrinin uğurlu icrası üçün tələb olunan resurslara və bələdçiyə giriş imkanı əldə etmələrini təmin etməkdir.
“Bu maliyyələşdirmə paketi Azərbaycanda həyata keçiriləcək ilk SMECI layihəsidir. MKOM-ların maliyyə resurslarına çıxış imkanını artırmaqla AYİB, Aİ və Bank Respublika Azərbaycanın MKOM sektorunda dayanıqlığı formalaşdırmağa, özəl sektorun inkişafını və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsini gücləndirməyə davam edir”, – AYİB-in mətbuat üçün açıqlamasında deyilir.

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) announced on Wednesday the extension of a loan of up to US$ 7.5 million (€7 million) in local currency to Bank Respublika, one of Azerbaijan’s leading commercial banks. Bank Respublika will lend the proceeds on to micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs).
The loan agreement was signed at the UN Climate Change Conference in Baku (COP29), with the financing being provided under the Eastern Partnership SME Competitiveness and Inclusion Programme (SMECI). The programme is supported by the European Union through grant funding to ensure that MSMEs have access to the resources and guidance needed for successful implementation of projects.
“This financing package is the first SMECI project in Azerbaijan. By bolstering MSMEs’ access to finance, the EBRD, the EU and Bank Respublika are continuing to build resilience in Azerbaijan’s MSME sector, strengthening private-sector development and diversification of the economy,” the EBRD said in a press release.