Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Asiya İnkişaf Bankı (AİB) və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı (AİİB) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda iki böyük günəş elektrik stansiyasının tikintisi layihəsi üçün investisiyalar ayırdığını elan edib.
Bu üç çoxtərəfli istiqamətdə fəaliyyət göstərən bankın hər biri Azərbaycanda iki günəş enerjisi elektrik stansiyasının tikintisi üçün 160 milyon ABŞ dolları vəsait ayıracaq.
Biləsuvarda 445 MVt və Neftçalada 315 MVt gücündə günəş elektrik stansiyaları Qafqazda bərpa olunan enerji sahəsində ən iri layihələr olacaq. Bu elektrik stansiyalarının 2027-ci ilə qədər istismara verilməsi planlaşdırılır.
“Biz Qafqaz regionunda bu günə qədər ən böyük günəş elektrik stansiyalarını maliyyələşdirməkdən məmnunuq. Bu stansiyalar hər il CO2 emissiyalarını 600 000 ton azaldacaq”,- AYİB-in Dayanıqlı İnfrastruktur Qrupu üzrə idarəedici direktoru Nandita Parşad deyib. “Eyni zamanda, bu əhəmiyyətli miqdarda investisiyalar 300 minə qədər evi “yaşıl” enerji ilə təmin edəcək və regionda bütün bərpa olunan enerji bazarını dəyişəcək”.

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has announced a landmark investment at the 29th annual United Nations Climate Change Conference in Baku (COP29), financing two utility-scale solar projects in Azerbaijan alongside the Asian Development Bank (ADB) and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB).
The three multilateral development banks will each provide US$ 160 million, supporting the construction of two solar power plants in Azerbaijan.
The 445 MW and 315 MW solar parks in Bilasuvar and Neftchala are the largest renewable energy projects in the Caucasus. They are expected to operate from 2027.
“We are very pleased to be financing these solar plants, the largest to date in the Caucasus, saving over 600,000 tonnes of CO2 annually,” said Nandita Parshad, Managing Director of the EBRD’s Sustainable Infrastructure Group: “In addition to the real-world impact of powering up to 300,000 homes with green energy, this significant investment will transform the entire renewable energy market in the region.”