CŞAF kiçik müəssisələrə göstərilən dəstəyin təsirini əks etdirən hesabat dərc edib
Bu gün Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu (CŞAF) hədəf rayonlarda sözügedən fondun iqtisadi əsası hesab edilən mikro və kiçik müəssisələrin (MKM-lər) inkişafını təşviq edən sahibkarların dəstəklənməsi istiqamətində əldə etdiyi nailiyyətləri nümayiş etdirən Təsir hesabatını dərc edib.
CŞAF-ın məqsədi Cənub-Şərqi Avropa və Avropanın Şərq Qonşuluğu regionunda EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Avropa İttifaqından əldə etdiyi maliyyə vəsaiti hesabına əsasən MKM-lər və fərdi ev təsərrüfatlarının ixtisaslı yerli maliyyə qurumları vasitəsilə əlavə inkişaf maliyyələşdirilməsinin davamlı təmini yolu ilə iqtisadi inkişaf və rifaha şərait yaratmaqdır.
Fondun "Çatışmazlıqların aradan qaldırılması" adlı son hesabatında mövcud MKM-lərin inkişafı üçün möhkəm və sağlam maliyyə mühitinin təşviq olunması ilə yanaşı, perspektivli sahibkarların parlaq ideyalarının uğurlu biznesə çevrilməsi üçün onların lazımi resurslar və dəstəyə qovuşdurulmasında fondun oynadığı mühüm rol təsvir edilir. Startaplar və investorlar, yerli bazarlar və beynəlxalq maliyyə qurumları, yenilikçi sahibkarlar və təcrübəli mentorlar arasında, o cümlədən yeni nəsil sənaye novatorlarını formalaşdıracaq sahibkarların özləri arasında əlaqələr qurulmuşdur.
2017-ci ildə CŞAF əməliyyatları çərçivəsində həyat şəraitinin yaxşılaşması və iqtisadi inkişafın gücləndirilməsi məqsədilə 137000-dən artıq fərdi subkreditlər verilib. Fondun İnkişaf Mexanizmi isə bacarıqların artırılması, mentorluq və təlim tədbirləri kimi sahələrdə 16000-dən artıq son benefisiarı əhatə edib. 2017-ci ilin sonuna kimi dayanıqlı və etibarlı maliyyənin artırılması missiyası istiqamətində CŞAF və onun İnkişaf Mexanizmi tərəfindən ümumilikdə 6,5 milyard avro ayrılıb.
Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu (CŞAF) Almaniyanın İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf üzrə Federal Nazirliyi (BMZ) və Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə Almaniya İnkişaf Bankının (KfW) təşəbbüsü ilə yaradılmışdır.
Fondun məqsədi Albaniya, Ermənistan, Azərbaycan, Belarus, Bosniya və Herseqovina, Bolqarıstan, Xorvatiya, keçmiş Yuqoslaviya Respublikası Makedoniya, Kosovo, Gürcüstan, Moldova, Monteneqro, Rumıniya, Serbiya, Ukrayna və Türkiyədə iqtisadi inkişafa və rifaha şərait yaratmaqdır.
Mikro, kiçik və orta müəssisələrin inkişaf etməsində maliyyə vəsaiti mühüm rol oynadığı üçün müvafiq və davamlı maliyyələşmə təmin etmək məqsədilə CŞAF diqqətini yerli maliyyə sektorlarının bacarıqlarının artırılmasına dəstək verməkdə cəmləşdirir. CŞAF maliyyələşməsi uzunmüddətli maliyyənin kredit müştərilərinə, xüsusən mikro və kiçik müəssisələrə (KOM-lar), eyni zamanda mənzillərin təkmilləşdirilməsi üçün yerli tərəfdaş kredit təşkilatları vasitəsilə fərdi ev təsərrüfatlarına istiqamətləndirilməsini nəzərdə tutur. CŞAF-ın investisiya fəaliyyətlərini dəstəkləyən CŞAF İnkişaf Mexanizmi, tərəfdaş kredit təşkilatlarında əməliyyat bacarıqları və peşəkar idarəetmə yaratmaq üçün texniki dəstək, konsaltinq və təlim xidmətləri təmin edir.
Adı çəkilən hesabatı internet səhifəsində interaktiv hesabat şəklində oxumaq və ya tam PDF formasında endirmək olar.

The European Fund for Southeast Europe (EFSE) released its Impact Report today, showcasing the fund’s accomplishments in supporting entrepreneurs as the drivers of micro and small enterprises (MSEs) – the economic backbone of the fund’s target regions.
EFSE aims to foster economic development and prosperity in Southeastern Europe and in the European Eastern Neighbourhood region – where it receives funding from the European Union as part of the EU4Business initiative – through the sustainable provision of additional development finance, notably to MSEs and private households, via qualified financial institutions.
Its latest report, ‘Bridging the Gap’, illustrates the key role that the fund plays not only in promoting a robust and healthy financial environment for existing MSEs to prosper, but also in connecting budding entrepreneurs to the resources and support they need to turn bright ideas into successful new businesses. Paths were forged between startups and investors, local markets and international financial institutions, and innovative entrepreneurs and experienced mentors, as well as between the entrepreneurs themselves who will form the next generation of industry pioneers.
In 2017, EFSE operations had made possible over 137,000 individual sub-loans to improve lives and bolster economic development. Its Development Facility reached over 16,000 end beneficiaries in capacity building, mentorship, and training measures. By the end of 2017, EFSE and its Development Facility had unleashed a cumulative €6.5 billion toward its mission of fostering sustainable and responsible finance.
The European Fund for Southeast Europe (EFSE) was initiated by KfW Development Bank (KfW) with the financial support of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the European Commission.
It aims to foster economic development and prosperity in Albania, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, former Yugoslav Republic of Macedonia, Kosovo, Georgia, Moldova, Montenegro, Romania, Serbia, Ukraine and Turkey.
As access to finance is a key success factor in developing the micro, small and medium enterprise segments, EFSE focuses on assisting local financial sectors in strengthening their ability to ensure adequate and sustainable financing. The funding EFSE provides as long-term finance is channelled to loan customers – primarily micro and small enterprises (MSEs), but also private households for home improvement – through local partner lending institutions. Supporting EFSE’s investment activities is the EFSE Development Facility, which provides partner lending institutions with technical assistance, consulting and training services to build operational capacities and professional management.