Avropa İnvestisiya Bankı tərəfindən Ukraynada və digər Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində kiçik və orta sahibkarların dəstəklənməsini nəzərdə tutan Aİ proqramının 10 fevral tarixində Kiyevdə keçirilən konfransla açılış mərasimi keçirilmişdir.
Dərin və Hərtərəfli Azad Ticarət Sazişi (DCFTA) Şərq Təşəbbüsü proqramının məqsədi kiçik və orta sahibkarları maliyyə və texniki dəstəklə təmin etməklə proqramın icra olunduğu ölkələrdə iqtisadi inkişafı gücləndirməkdən ibarətdir.
EIB, Aİ-nin Qonşuluq İnvestisiya Mexanizmi (NIF) ilə səyləri birləşdirərək Ukrayna, Moldova və Gürcüstanın Aİ ilə azad ticarət sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı yaranan fürsətlərdən ən yaxşı şəkildə faydalana bilmələri üçün bu ölkələrdəki şirkətlərə yardım etməyi nəzərdə tutan hərtərəfli alətlər paketi təqdim etməyi qarşısına məqsəd qoymuşdur.
O, daha geniş EU4Business təşəbbüsünün bir hissəsini formalaşdırır. Bu təşəbbüs kiçik və orta sahibkarlığın inkişafını və Şərq Tərəfdaşlığı regionunda biznes mühitinin təkmilləşdirilməsini dəstəkləyən Aİ proqramlarını bir araya gətirən Avropa Komissiyası tərəfindən idarə olunur.
Kiyev konfransı Ukraynada kiçik və orta sahibkarlığa kredit verən banklar üçün 40 milyon Avro kredit qarantiyası mexanizmini başlatmaq məqsədilə seçilmişdir. Kredit mexanizmi kiçik və orta sahibkarların artan maliyyələşdirmə tələbini qarşılamaq üçün yerli kommersiya banklarının imkanlarını yüksəltmək məqsədi daşıyan risklərin səmərəli idarə edilməsi aləti rolunu oynayacaq.
“Güclü və sağlam kiçik və orta sahibkarlığın mövcud olduğu sabit inkişaf edən və güclənən iqtisadiyyat Ukraynanın rifahı üçün dönüş nöqtəsidir və yeni EU4Business DCFTA Şərq Təşəbbüsü bu arzunun yaxın illər ərzində gerçəkləşməsində mühüm rol oynayacaq” Ukraynada Aİ Nümayəndəliyinin əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Berend de Groot konfransdakı çıxışında demişdir.
Tədbirdə kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələrinin, orta miqyaslı şirkətlərin, habelə vasitəçi maliyyə təşkilatlarının, maliyyə məsləhətçilərinin və sənaye assosiasiyalarının icraçı direktorları, maliyyə direktorları və yüksək səviyyəli rəhbər şəxsləri iştirak etmişdir.

An EU-backed programme enabling the European Investment Bank to further enhance its support to SMEs in Ukraine and other Eastern Partnership countries was launched at a conference in Kiev on 10 February.
The goal of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) Initiative East programme is to strengthen economic development in the target countries by providing financial and technical support to SMEs.
EIB has joined forces with the EU’s Neighbourhood Investment Facility (NIF) to provide a comprehensive package of instruments designed to help companies in Ukraine, Moldova and Georgia make the most of the opportunities arising from the implementation of their free trade agreements with the EU.
It forms part of the wider EU4Business initiative, run by the European Commission, which brings together EU-funded programmes supporting SME development and improving the business environment in the EaP region.
During the Kiev conference a €40m loan guarantee facility was launched for banks lending to SMEs in Ukraine. The guarantee facility will provide local commercial banks with an effective risk management tool to increase their capacity to absorb increased funding demand from SMEs.
“A stabilised and growing, stronger economy with strong and healthy SMEs is the cornerstone of a prosperous Ukraine and the new EU4Business DCFTA Initiative East will have a significant role in making this dream come true in the coming years,” said Berend de Groot, head of cooperation for the EU Delegation to Ukraine, speaking to the conference.
The event was attended by CEOs, CFOs and top management of SMEs and mid-sized companies, as well as financial intermediaries, financial advisors and industry associations.