Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramının icrasına başlayır
14 mart Avropa İttifaqı (Aİ) və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) Azərbaycanda yeni “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramının icrasına başlayıb. “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramı 2024-cü ilə qədər davam edəcək və Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) regionunda dayanıqlı inkişafı hədəfləyəcək.
Yeni “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramı pandemiya böhranı zamanı ŞT regionunda şəhərlərin üzləşdiyi və əvvəlcədən elan edilmiş problemləri həll etməyə çalışır. “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramı yerli bələdiyyələr və icmalarla sıx əməkdaşlıq çərçivəsində tədris, mübadilə və strateji innovasiyalar vasitəsilə inkişaf üçün innovativ yanaşmaları araşdıracaq və bələdiyyələrin, böyük və kiçik şəhərlərin və kənd icmalarının imkanlarının genişlənsirilməsi üçün platforma rolunu oynayacaqdır.
“ “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramı çərçivəsində Azərbaycanın müxtəlif şəhərlərinə Yerli İqtisadi İnkişaf Planlarının hazırlanması prosesində dəstək veriləcək. Şəhərlərin inkişafı iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və inkluziv inkişaf, yüksək gəlirlər, yoxsulluğun azaldılması, həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi, daha sağlam cəmiyyət və nəticədə, regionlarla paytaxt arasında fərqlərin azalması deməkdir. Şübhəsiz ki, bu Proqram Aİ ilə Azərbaycan Hökuməti və ən əsası şəhərlərin bələdiyyə sədrləri arasında “güclü tərəfdaşlıq” əlaqələrinin daha da güclənməsinə töhfə verəcəkdir”, – deyə Avropa Birliyinin Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko bildirib.
“Şəhərlər Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələrinin iqtisadiyyatında mühüm rol oynayır. Son dövrlərdə pandemiya şəhərlərin həssaslığını, dayanıqlığa olan kəskin ehtiyacını ortaya qoymuşdur və ehtimal olunur ki, onların struktur aspektləri, məkan paylanması və şəhərlərin təşkili üzərində uzunmüddətli təsirə malik olacaq. Bu mürəkkəb çağırışlar yeni modellər, aydın məqsədlər və mürəkkəbliyi və davamlı araşdırma prosesini nəzərə alan düşüncə tərzi tələb edir. Bu gün biz strateji tərəfdaşımız olan Avropa İttifaqı ilə Azərbaycanın şəhər bələdiyyələrinə gələcək illərdə icmalarına fayda verəcək planların hazırlanması və həyata keçirilməsində dəstək olmaq üçün yeni layihə başladırıq,” deyə BMTİP-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin müvəqqəti işlər vəkili Suxrob Xojimatov qeyd edib.
“İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” təşəbbüsünün həm hazırkı, həm də gələcək üzvləri yerli ekosistemlər əsasında yüksək kontekstləşdirilmiş innovativ inkişaf strategiyalarının işlənib hazırlanmasına yönəlik təlim və bilik mübadiləsi fəaliyyətlərindən faydalanacaqlar. Aİ və BMTİP yeni nəsil yerli iqtisadi inkişaf planlarının işlənib hazırlanmasında, strateji düşüncənin təşviqində və şəhər dayanıqlığının yaradılmasında onlara dəstək verəcək. Yerli bələdiyyələr yeni fürsətlərə və maliyyələşmə imkanlarına çıxış əldə edə biləcəklər. Buraya maraqların ifadə olunması üçün illik portfolio elanı eləcə də innovativ təkliflərin qəbulu üçün illik elan da daxildir.
Qısa məlumat
“İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramı 2017-ci ildən etibarən Aİ tərəfindən həyata keçirilən və maliyyələşdirilən “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri”bir hissəsidir. Proqram 2021-ci ildən başlayaraq Aİ, yerli bələdiyyələr və bir sıra digər tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq çərçivəsində BMTİP tərəfindən idarə olunur.

On 14 March 2022 the European Union and the United Nations Development Programme (UNDP) in Azerbaijan have launched the new Mayors for Economic Growth Facility (M4EG). The M4EG Facility will run up to 2024 and aim at sustainable development throughout the Eastern Partnership (EaP) region.
The new Mayors Facility seeks to address challenges met by cities in the EaP region during the pandemic crisis and pronounced beforehand. Working closely with local authorities and communities, the M4EG Facility will explore innovative approaches to development, and practices to serve as a platform to empower municipalities, cities, towns, and rural settlements through learning, exchanges and strategic innovation.
“Under the Mayors for Economic Growth Program, different cities in Azerbaijan will be supported in the process of designing Local Economic Development Plans. Development of cities means a diversified economy and inclusive growth, higher incomes, less poverty, higher living standards, a healthier society and subsequently fewer disparities between regions and the capital city. There is no doubt that this Program will contribute to the further development of the “strong partnership” between the EU and the Government of Azerbaijan and most importantly the mayors of the cities”, said Peter Michalko, European Union Ambassador to Azerbaijan.
“Cities play an important role in the economy of Europe and Central Asia countries and the pandemic has most recently surfaced their vulnerability, the need for heightened resilience and is likely to have a long-term impact on structural aspects, spatial distribution and organization of cities. These complex challenges require new models and modes of thinking, that rely on understanding the complexity and a continuous process of exploration, and bold goals. Today we embark on a new journey with our strategic partner, the European Union, to support city municipalities of Azerbaijan to develop and implement their plans that will benefit their communities in the years to come”, said UNDP Officer-in-Charge to Azerbaijan, Sukhrob Khojimatov.
Both current and future members of the M4EG will benefit from training and knowledge exchange activities focused on the development of innovative growth strategies that are highly contextualized and built on local ecosystems. The EU and UNDP will support them in developing a new generation of local economic development plans, promoting strategic thinking, and building urban resilience. Local authorities will have access to new capabilities and funding, including the Annual Portfolio Call for Interests and Annual Innovation Call for Proposals.
Background
The Mayors for Economic Growth Facility is part of the M4EG initiative, launched and funded by the European Union since 2017. The M4EG Facility is run by UNDP, starting from 2021, in close cooperation with the EU, the local authorities, and a range of other partners.