Yeni maliyyələşmə maliyyə, iqtisadi və məhkəmə sistemi idarəçiliyində iqtisadi şaxələnməyə dəstəyi davam etdirmək və kiçik və orta ölçülü müəssisələrin rəqabət qabiliyyətini və ixrac imkanlarını stimullaşdırmaq məqsədini daşıyır.
Aİ Azərbaycandan kiçik və orta ölçülü müəssisələrin rəqabət qabiliyyətini və ixrac imkanlarını artırmaq, habelə əsasən hökümət təşkilatlarına yardım etməklə biznes mühitini yaxşılaşdırmaq üçün €13.5 milyon dəyərində olan ünvanlı yardım paketini ayıracağını bəyan etmişdir.
İqtisadi şaxələndirmə Avropa İttifaqının Qonşuluq Siyasətinin icmalında qeyd edildiyi kimi hökumət üçün hər şeydən üstün olan prioritetdir və regionda iqtisadi dayaqlılığı təmin etmək üçün zəruri sahədir. Maliyyələşmə Avropanın Qonşuluq Siyasəti ölkələrinə, o cümlədən Azərbaycana verilən başlıca maliyyə və əməkdaşlıq aləti olan Avropa Qonşuluq Aləti vasitəsilə verilir.
2014-2017-ci illəri əhatə edən cari proqram dövrü Vahid Dəstək Çərçivəsində qeyd edildiyi kimi əsas diqqəti üç sektora yönəldir: təhsil, regional/kənd inkişafı və ədliyyə.
Yeni maliyyələşmə dövlət vəsaitinin xərclənməsində və əsas maliyyə qurumları tərəfindən gəlirlərin toplanılmasında təkmilləşdirmələrə də dəstək olacaqdır, bununla da Aİ-nın qabaqcıl təcrübələri və standartlarına müvafiq olaraq hesabatlılığı artıracaqdır.

The new funding aims to continue support for economic diversification in the areas of financial, economic and judicial governance and boost SME competitiveness and export possibilities
The EU has announced a €13.5 million targeted assistance package to enhance the competitiveness of, and export opportunities for, small and medium-sized businesses in Azerbaijan, as well as improving the business environment by assisting key government institutions.
Economic diversification is an overriding government priority and essential area for ensuring economic resilience in the neighbourhood, as highlighted by the European Neighbourhood Policy review. The funding comes through the European Neighbourhood Instrument, the main financial and cooperation instrument through which funding is given to European Neighbourhood Policy countries, including Azerbaijan.
The focus of the current programming period 2014-2017, as outlined in the Single Support Framework, is on three sectors: education, regional/rural development and justice.
The new funding will also support improvements in the efficiency of public expenditure and revenue collection by key financial institutions, thus increasing accountability in line with EU best practices and standards.