Hesabatda vurğulanır ki, 2019-cu ildə Avropa İttifaqının EU4Business təşəbbüsü tərəfindən dəstəklənən kiçik və orta müəssisələr əlavə 1,3 milyard avro gəlir əldə edib. Bu dəstək nəticəsində Ermənistanda, Azərbaycanda, Belarusda, Gürcüstanda, Moldovada və Ukraynada 80.000-ə yaxın KOB 117 mindən çox yeni iş yeri yaradılıb.
Brüssel, 25 Fevral 2021 - Avropa Komissiyası, Avropa İttifaqının (Aİ) Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) programında iştirak edən 6 ölkədə KOB-lara bütün dəstəyini əhatə edən EU4Business təşəbbüsünün fəaliyyəti ilə bağlı illik hesabatını yaydı. 2020-ci ili əhatə edən hesabatda proqramın üç prioritet istiqaməti üzrə detallı informasıya öz əksini tapıb. Hesabata biznes üçün maliyyə mənbələrinə çıxış, biznesin inkişaf etdirmə xidmətləri və biznes üçün əlverişli iş mühitinin yaradılması kimi mövzülar daxildir. 2019-cu ildə Aİ 80,000 kiçik və orta müəssisəni dəstəkləmək üçün 187.7 milyon avro həcmində vəsayit ayırıb. Həmin müəssələrin üçdə biri qadınlara məxsusdur. Bu, Ermənistanda, Azərbaycanda, Belarusda, Gürcüstanda, Moldovada və Ukraynada KOB-lar tərəfindən 117.000-dən çox yeni iş yerlərin və əlavə 1.3 milyard avro əlavə gəlirin yaradılmasına imkan verib.
“EU4Business təşəbbüsü ilə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində KOB-lara dəstəyimiz illər ərzində durmadan artır. Bu dəstək həm qadın, həm də kişi sahibkarlara böyük fayda verir. KOB-lar bölgə iqtisadiyyatının əsasını təşkil edir. Onlara göstərilən dəstək COVID-19 pandemiyasının gətirdiyi sosial-iqtisadi fəsadların daha tez aradan qaldırılmasına şərait yaradacaq”, - bunu Şərq Qonşuluğu və İnstitutların Qurulması üzrə Direktor (DG NEAR, Avropa Komissiyası) Lourens Meredit bildirib.
Maliyyəyə çıxış
Milli tərəfdaş maliyyə qurumları vasitəsi ilə 5,700-yə yaxın KOB 504 milyon avroya yaxın həcmdə kredit şəklində maddi dəstək alıb. Kreditin orta həcmi 88,600 avro cıvarında idi. EU4Business veb saytında maliyyəyə çıxışı haqqında məlumat verilir. Eyni zamanda, kreditlərdən və qrantlardan faydalanan sahibkarların hekayələri dərc olunur. Misal üçün: Moldovalı sahibkar bal istehsalını necə təkmilləşdirdi, və ya Azərbaycanlı sahibkar quru meyvə istehsalını necə sıfırdan qurdu.
Biznes inkişafı xidmətləri
2019-cu ildə ŞT sahibkarların bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə təxminən 86 milyon avro ayırdı. Bu ayrılan vəsaitin 46%-ni təşkil edir. 72,000 yaxın KOB sahibkarlığın inkişafı xidmətlərindən faydalandı, 796 biznes dəstəyi üzrə təşkilat isə təlimlərdə iştirak etdi. EU4Business, Ukrayna cır mərsinin istehsalçılarından kooperativ yaratmaq üçün müştəri bazasını iki qat artıran Belarusiya uşaq geyimləri markasına qədər sənaye sahələrini dəstəklədi.
Əlverişli biznes mühiti
Bundan əlavə, Aİ iş mühitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə təxminən 34 milyon avro ayırıb. Bu dəstəklə, direktiv orqanlar, tənzimləyicilər və hüquq-mühafizə orqanlar daxil olmaqla 456 dövlət qurumu imkanlarını genişləndiriblər. 700-dən çox qanun, qayda və prosedur təkminləşdirilib. Bu rəqəmlərin arxasında Ermənistanda kiçik və orta biznesi inkişaf etdirən innovasiya mərkəzi və ya bir pandemiya dövründə iş adamlarını məlumatlandıran Gürcüstan chatbotu kimi gerçək hekayələr durur.
"2020-ci ilin hesabatına məlumatların toplanması, həmçinin alətlərin və ölkələrin hərtərəfli müqayisəsi üçün yeni ölçmələr və ölçülər daxildır. Bu, Aİ-nın Şərq Tərəfdaşlıqı ölkələrinə dəstəyinin nəticələrini tamamilə əks etdirir və məlumatları layihələrə görə deyil, dəstək növünə və təsirə görə qruplaşdırır. Bu, hər bir ölkə üçün nəticələri daha yaxın izləməyə, müqayisə və təhlil etməyə, habelə həyata keçirilən layihələrlə kiçik və orta sahibkarlığın maliyyə göstəriciləri arasındakı əlaqəni anlamağa imkan verir", bunu EU4Business layihəsinin rəhbəri Mark Heller bildirib.
Aİ COVID-19 pandemiyası dövründə Şərq Tərəfdaşlığı Həmrəylik Proqramı kimi layihələr vasitəsilə dəstək verməyə davam edir. Bu layihə əhalinin ən həssas qruplarını dəstəkləmək məqsədi ilə kiçik yerli təşkilatlara subqrantarın verilməsini nəzərdə tutur. KOB-ların böhrandan sonra maliyyə resurslarına çıxışlarını asanlaşdırmaq məqsədi ilə 120 milyon avroluq yeni dəstək proqramına start verilib. 200 milyon avrodan artıq mövcud kredit xətti və qrant şəklində, EU4Business təşəbbüsü ilə yerli valyutada KOB-lara təqdim olunur.
EU4Business haqqında
EU4Business, Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində - Ermənistanda, Azərbaycanda, Belarusda, Gürcüstanda, Moldovada və Ukraynada kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə bütün dəstəyi özündə cəmləşdirən təşəbbüsdür. EU4Business, sahibkarların maliyyə resurslarına və biznes inkişafı xidmətlərinə çıxışlarını asanlaşdırmaqla yanaşı daha mükəmməl tənzimləmə mexanizmlərinin tətbiqini təşviq edir.
Zəhmət olmasa linklərə baxın:
- EU4Business’in İllik Hesabatı: 2020-nin əsas rəqəmləri ilə məlumat vərəqəsi: https://eu4business.az/reports/factsheet-eu4business-eap-results-2020/

EU publishes EU4Business Report on SME Support in Eastern Partnership
The report published today shows an extra €1.3 billion income for small and medium-sized enterprises, which received support through the European Union’s EU4Business initiative in 2019. Almost 80,000 companies in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine received assistance and managed to create over 117,000 new jobs.
Brussels, 25 February 2021 – The European Commission published its annual report on the EU4Business initiative, covering all EU support to SMEs in the six Eastern Partnership (EaP) countries. The 2020 report provides detailed information of EU assistance across all three priority areas of the programme: access to finance, business development services and the business enabling environment. In 2019, the EU disbursed €187.7 million to support a total of nearly 80,000 SMEs, a third of which are owned by women. This resulted in over 117,000 new jobs and €1.3 billion in extra income generated by EU-supported SMEs in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine.
"Our support to SMEs in the Eastern Partnership countries through the EU4Business initiative has been growing steadily throughout the years. It delivers exceptional results, benefiting businesswomen and ‑men, and workers alike. SMEs are the backbone of the region’s economy; supporting their resilience will ensure we build back better after the COVID-19 pandemic and foster socio-economic recovery", highlighted Lawrence Meredith, Director for Neighbourhood East & Institution Building, DG NEAR, European Commission
Access to Finance
About 5,700 SMEs received financial support in the form of loans, totalling almost €504 million, through national partner financial institutions. The average loan size was about €88,600. The EU4Business website gives insight into particular results in the access to finance area and showcases human stories of entrepreneurs who benefited from loans or grants, such as a group of Moldovan honey-makers upgrading their production or the Azerbaijani family who started their dried fruit business from scratch in less than a year.
Business Development Services
About €86 million was allocated to help EaP SMEs develop their professional skills in 2019, which is 46% of the total sum disbursed. Around 72,000 SMEs received support with business development services, and 796 business support organisations were trained. Support from EU4Business spans a variety of sectors, from helping Ukrainian blueberry growers go co-op to doubling the customer base of a Belarusian children’s clothing brand.
Business-Enabling Environment
In addition, the EU disbursed about €34 million to improve the business environment. With this support, 456 government institutions, including policymakers, regulators, and enforcement agencies, were able to improve their capacity, and more than 700 laws, regulations, and procedures were reformed. Impressive stories stand behind these figures, such as an innovative business centre in Armenia helping SMEs grow or a Georgian ChatBot keeping businesses informed during the pandemic.
“The 2020 report includes new indicators and dimensions for data gathering and comprehensive comparisons among instruments and countries,” EU4Business team leader Mark Hellyer explains. “It fully reflects the results of the EU’s support for Eastern Partnership countries and groups data, not by project, but by type of support and impact. This allows us to highlight, compare, and analyse the results for each country, and to understand the relationship between implemented projects and the financial performance of SMEs.”
Throughout the COVID-19 pandemic, the EU has continued to support businesses in the Eastern Partnership with projects like the Eastern Partnership Solidarity Programme, which has been launched to target the most affected groups of the population with sub-grants to smaller local organisations. A new €120 million support programme has also been introduced to help SMEs, including the self-employed and others, to have easier access to credit and boost their businesses following the crisis. Over €200 million of existing credit lines and grants are available for SMEs in local currency through the EU4Business Initiative.
About EU4Business
EU4Business is an umbrella initiative that includes all EU support to small and medium-sized businesses (SMEs) in the Eastern Partnership countries – Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine. EU4Business supports SME growth by improving access to finance and business development services, and by promoting better business regulation.