EU4Business təşəbbüsü Azərbaycan KOM-larını qlobal dəyər zəncirləri ilə əlaqələndirəcək
Aİ tərəfindən maliyyələşən layihə Azərbaycan və digər Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrindəki kiçik və orta müəssisələrin rəqabət qabiliyyətini artıracaq.
(Bakı/Cenevrə) - Bu gün Bakıda Azərbaycanda fəaliyyət göstərən kiçik və orta müəssisələrin (KOM-lar) rəqabət qabiliyyətini yüksəltmək və onları qlobal dəyər zəncirləri ilə əlaqələndirməyə yönəlmiş layihənin icrasına başlanılıb. "Şərq Tərəfdaşlığı: Ticarətə Hazıram - bir EU4Business Təşəbbüsü" üçillik layihədir və Azərbaycan hökuməti, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi (BTM) arasında yeni əməkdaşlığın başlanğıcını qeyd edir.
Layihədə nəzərdə tutulmuş fəaliyyətlərin icrasına başlamaq məqsədilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AzPromo) sədri Rüfət Məmmədov və BTM-in icraçı direktoru Arança Qonzales anlaşma memorandumu imzalayıblar.
Hazırda Azərbaycanın ixrac sektoru, ixracın ümumi həcminin 87%-dən çoxunu təşkil edən neft və qaz sahələrindən yüksək dərəcədə asılıdır. Bu asılılığın dəyişkən əmtəə qiymətləri üzərindəki təsirini azaltmaq məqsədilə Azərbaycan hökumətinin qarşısında duran ən mühüm prioritetlərdən biri ixrac sektorunun diversifikasiyasıdır. 2013-cü ildə ölkənin ümumi ixracının cəmi 5,4%-i Azərbaycan KOM-ların payına düşürdü və bu onların beynəlxalq ticarətdəki reallaşmamış potensialını göstərir.
Ticarətə Hazıram layihəsi, şirkətlərə diqqəti əsasən Aİ-yə yönəltməklə, xarici bazarları hədəfə götürməyə və onlara çıxış əldə etməyə kömək edəcək. Azərbaycan KOM-larına beynəlxalq və Aİ-nin bazar tələblərinə uyğun qaydada yardım və texniki dəstək göstəriləcək. Layihə həmçinin istehsalçıları beynəlxalq bazarlarda əlaqələndirmək və yerli biznesə dəstək təşkilatlarının qabiliyyətlərini yüksəltməklə, KOM-lara göstərilən xidmətlərin təkmilləşməsinə yardım edəcək.
Layihənin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirinin Müavini Cənab Sahil Babayev deyib: "Öz iqtisadiyyatını şaxələndirmək üçün Azərbaycan kiçik və orta müəssisələrin ixrac üzrə rəqabət qabiliyyətini artırmağa və Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı gücləndirməyə çalışır. BTM-in yeni layihəsi tam vaxtında icra olunur və arzuolunandır, çünki bizə hər iki strateji hədəfimiz istiqamətində hərəkət etməyə kömək edəcək."
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin sədri, xanım Malena Mard bildirib: "Bu layihə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrindəki KOM-lara yerli və qlobal dəyər zəncirlərinə inteqrasiya etməyə və diqqəti əsasən Aİ-yə yönəltməklə, yeni bazarlara çıxış əldə etməyə kömək edəcək. Biznesə əlverişli mühitin dəstəklənməsi üçün əhəmiyyətli əməkdaşlıq vəsaitləri ayırmaqla, Aİ ənənəvi olaraq Azərbaycana regional və kənd təsərrüfatı rayonlarının inkişafı sahəsində dəstək vermişdir. KOM-ları dəstəkləyən bu təşəbbüs, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən 2016-cı il dekabrın 6-da imzalanan Azərbaycan Respublikasının Strateji Yol Xəritəsindəki prioritet sahələrin icrasına kömək edəcək."
Öz növbəsində xanım Qonzales bildirib: "BTM Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri və Aİ arasında daha geniş iqtisadi inteqrasiyaya töhfə verməkdən məmnundur. Ticarətə Hazıram layihəsi çərçivəsində biz EU4Business təşəbbüsünün daha da genişlənməsinə təkan verəcək və hər şeydən öncə, Azərbaycan KOM-larının daha rəqabət qabiliyyətli məhsullar istehsal etməsi və onların beynəlxalq alıcılarla əlaqələndirilməsini təmin edəcəyik."
Cənab Məmmədov isə bunları qeyd edib: "Başlıca məqsədlərimizdən biri olan ixracın diversifikasiyası və KOM-ların inkişafına nail olmaq üçün BTM və Aİ ilə əməkdaşlıq etmək imkanından çox şadıq. Mən inanıram ki, belə güclü dəstəklə, biz yaxın gələcəkdə real nəticələr əldə edəcəyik.
Layihənin ilkin altı aylıq mərhələsində BTM hədəfli prioritet sektorları və qrupları seçəcək və Azərbaycandakı dəyişkən iqtisadi şəraitə uyğun olaraq metodoloji yanaşmanı tətbiq edəcək. BTM həmçinin layihənin fəaliyyətlərini fərdiləşdirmək məqsədilə dəyər zəncirlərinin təhlili və dövlət və özəl sektor arasında məsləhətləşmələrə əsaslanan ətraflı yol xəritəsi hazırlayacaq.
BTM haqqında
BTM Ümumdünya Ticarət Təşkilatı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatınınbirgə qurumudur. BTM inkişafda və keçid dövründə olan iqtisadiyyatların dünya bazarlarında daha rəqabət qabiliyyətli olması üçün kiçik və orta müəssisələrə dəstək verir və bununla da Ticarətə Yardım gündəliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Qlobal Məqsədlər çərçivəsində dayanıqlı iqtisadi inkişafa öz töhfəsini verir. Daha ətraflı məlumat üçün www.intracen.orgsəhifəsinə baş çəkin. BTM-ni Twitter-də izləyin: @ITCnews

By International Trade Center News
EU-funded project to improve competitiveness of small and medium-sized enterprises in Azerbaijan and other Eastern Partnership countries.
(Baku/Geneva) – A project to boost the competitiveness of small and medium-sized enterprises (SMEs) in Azerbaijan and connect them to global value chains was today launched in Baku. The ‘Eastern Partnership: Ready to Trade – an EU4Business Initiative’ is a three-year project and marks a new collaboration between the Government of the Republic of Azerbaijan, the Delegation of the European Union to Azerbaijan and International Trade Centre (ITC).
To kick off the project activities a Memorandum of Understanding was signed in Baku by Rufat Mammadov, President of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AzPromo), and ITC Executive Director Arancha González.
Currently, Azerbaijan’s exports are highly dependent on oil and gas, which account for more than 87% of total exports volume. To reduce its exposure to fluctuating commodity prices, diversification of the export sector is a top priority for the Azerbaijani government. Similarly, Azerbaijani SMEs account for only 5.4% of the country’s total exports in 2013, suggesting an unrealized potential from greater participation in international trade.
The Ready to Trade project will help companies target and access foreign markets, with a special focus on the European Union. Azerbaijani SMEs will receive assistance and technical support in producing value-added goods in accordance with international and EU market requirements. The project will also connect producers in international markets and help strengthen the capacity of local business support organizations to improve services provided to SMEs.
Speaking at the launch of the project, Mr. Sahil Babayev, Azerbaijan’s Deputy Minister of Economy, said: ‘In efforts to diversify its economy, Azerbaijan is keen to improve export competitiveness of small and medium sized enterprises and strengthen cooperation with the European Union. The new ITC project is very timely and welcome as it will help us move forward on both strategic objectives’.
The Head of EU Delegation to Azerbaijan, Ms. Malena Mard said: 'This project will help SME from Eastern Partnership countries integrate into domestic and global value chains and access new markets with a focus on the European Union. The EU has traditionally supported Azerbaijan in regional and rural development by allocating substantial cooperation funds to support business-enabling environment. This initiative in support of SME's will help implement priority areas of the Strategic Roadmap of the Republic of Azerbaijan signed by the President on 6 December 2016.'
Ms. González said: ‘ITC is pleased to contribute to a greater economic integration between Eastern Partnership countries and the EU. Through the Ready to Trade project we will help ensure momentum for the broader EU4Business initiative and, above all, ensure that Azerbaijani SMEs are enabled to produce more competitive products, allowing them to connect with international buyers.’
Mr. Mammadov said: ‘We are very happy to be given this opportunity to cooperate with ITC and the EU in achieving one of our primary goals: export diversification and SME development. I am convinced that with such strong support we will achieve real results in the near future.
As part of the project's six-month inception phase, ITC will select target priority sectors and groups, and tailor the methodological approach to suit the evolving economic conditions in Azerbaijan. ITC will also develop a detailed project roadmap and work plans based on value-chain analysis and public-private consultations to customize the project activities.
About ITC
ITC is the joint agency of the World Trade Organization and the United Nations. ITC assists small and medium-sized enterprises in developing and transition economies to become more competitive in global markets, thereby contributing to sustainable economic development within the frameworks of the Aid-for-Trade agenda and the United Nations’ Global Goals for Sustainable Development. For more information, visit www.intracen.org. Follow ITC on Twitter: @ITCnews