22 iyun bazar günü, Bakı Bulvarı mədəniyyət və əməkdaşlıq mərkəzinə çevrildi – minlərlə ziyarətçi EuroVillage 2025 tədbirinə toplaşaraq bayram, öyrənmə və ünsiyyətlə dolu bir gün yaşadı. Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, Aİ üzv ölkələrinin səfirlikləri və Aİ layihələri tərəfindən təşkil edilən bu illik tədbir Avropanın müxtəlif ölkələrindən mədəni proqramlar, interaktiv sərgilər və məlumatlandırıcı stendlərlə zənginləşdi. Tədbir Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalkonun çıxışı ilə başladı, ona Aİ ölkələrinin səfirləri də səhnədə qoşuldular.
Avropa İttifaqının təşəbbüsü olan EU4Business tədbirdə xüsusi stendlə çıxış etdi və Aİ-nin Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlara verdiyi güclü dəstəyi nümayiş etdirdi. Ziyarətçilərə davam edən layihələr, mövcud biznes dəstəyi xidmətləri və yerli sahibkarların inkişafına yardım edən əsas tərəfdaş təşkilatlar barədə məlumat verildi. Məlumat xarakterli hesabatlar və materiallar EU4Business təşəbbüsünün Azərbaycandakı KOB sektorunda innovasiyaları, məhsuldarlığı və artımı necə stimullaşdırdığını vurğuladı.
EU4Business-in tədbirdə iştirakı Aİ-nin Azərbaycan sahibkarlarını gücləndirməyə və ölkə üzrə iqtisadi inkişafı təşviq etməyə davamlı sadiqliyini bir daha nümayiş etdirdi.
Yalnız 2023-cü ildə, EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Aİ ümumi dəyəri 111 milyon avrodan çox olan 31 müxtəlif layihəni maliyyələşdirdi və nəticədə 1,999 KOB fayda gördü. Bu layihələr birlikdə 1,067-dən çox yeni iş yeri yaratdı və Azərbaycanda KOB-ların ümumi dövriyyəsində 24% artım təmin etdi.

Baku Boulevard turned into a hub of culture and cooperation on Sunday, 22 June, as EuroVillage 2025 welcomed thousands of visitors for a day full of celebration, learning, and connection. The annual event, organised by the EU Delegation to Azerbaijan, embassies of EU Member States and EU projects, featured cultural showcases, interactive exhibitions, and informative stands from across Europe. The day began with a welcoming speech from Peter Michalko, EU Ambassador to Azerbaijan, joined on stage by ambassadors from EU countries.
The European Union’s Initiative - EU4Business had a dedicated stand at the event, drawing attention to the EU’s strong support for small and medium-sized enterprises in Azerbaijan. Visitors learned about ongoing projects, available business support services, and key partner organisations helping local entrepreneurs thrive. Informative reports and materials highlighted how EU4Business is driving innovation, productivity, and growth across Azerbaijan’s SME sector.
EU4Business’s presence underlined the EU’s ongoing commitment to empowering Azerbaijani entrepreneurs and fostering economic growth across the country.
Only in 2023, under the EU4Business initiative, the EU funded 31 diverse projects with a total of over EUR 111 million, benefiting 1,999 SMEs. Together, the projects generated around 1,067 new jobs and drove a notable 24% increase in the total turnover of SMEs in Azerbaijan.