Azərbaycan KOM-larına dair yol xəritəsinin icrası ilə əlaqədar EU4Business işçi qrupunun görüşü
Dekabrın 7-də Bakıda "EU4Business: Siyasətdən Fəaliyyətə" adlı layihə çərçivəsində Azərbaycan KOM-larına dair Yol Xəritəsinin icrası və monitorinqinə dəstək mövzusunda dövlət və özəl sektor işçi qrupunun ilk görüşü keçiriləcək. Adı çəkilən layihə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (İƏİT) tərəfindən bütöv Şərq Tərəfdaşlığı regionunda həyata keçirilir və Aİ tərəfindən EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində maliyyələşdirilir.
Həmin layihə və Aİ ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində İƏİT "Azərbaycan KOM-larına dair yol xəritəsinin icrası və monitorinqinə dəstək" mövzusunda xüsusi komponenti həyata keçirir.
Neft qiymətlərinin düşməsi fonunda iqtisadi artımı canlandırmaq və KOM sektoru daxil olmaqla, mühüm iqtisadi sahələri gücləndirmək məqsədilə Azərbaycan bir sıra strateji yol xəritələri qəbul etmişdir. İqtisadi vəziyyət və iqtisadiyyatı diversifikasiya etmək üçün Azərbaycanın artan səylərini nəzərə alaraq, Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi yeni qəbul etdiyi KOM-lara dair yol xəritəsinin icrası və monitorinqinə yardım etməsi üçün İƏİT-ə müraciət etmişdir.
Layihənin əsas məqsədi KOM-lara dair yol xəritəsinin icrası və monitorinqini həyata keçirmək üçün Azərbaycan institutlarının bacarıqlarının artırılmasıdır.
İşçi qrupunun görüşündə İqtisadiyyat Nazirliyi və Əmək və Əhalinin Müdafiəsi Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Sahibkarlara Kömək Fondu, Azpromo, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, o cümlədən, özəl sektoru təmsil edən assosiasiyalar, inkişaf üzrə tərəfdaşlar, Aİ və İƏİT kimi müxtəlif nazirlik və dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli nümayəndələri iştirak edəcək. Görüşdə KOM-ların beynəlmiləlləşdirilməsi və xarici bazarlardan daha çox istifadəsini dəstəkləyən siyasətlər, eləcə də KOM-lar üzrə siyasətlərə dair monitorinq və qiymətləndirmə strukturunun yaradılması diqqət mərkəzində olacaq.
İşçi qrupunun görüşündən sonra, 2018-ci ilin dekabrında İƏİT Avrasiya Rəqabətlilik üzrə Dəyirmi Masasında Azərbaycanın müstəqil ekspertizası ilə nəticələnəcək layihənin əhatə dairəsi və əsas mərhələlərini müzakirə etmək üçün rəhbər komitənin görüşü keçiriləcək.
EU4Business maliyyə və bazarlara çıxışı yaxşılaşdırmaq, qadın sahibkarları cəsarətləndirmək və biznes bacarıqlarının yaradılması vasitəsilə Azərbaycanın KOM sektorunu inkişaf etdirmək üçün hökumət, assosiasiyalar və KOM-lar ilə çalışır. Həmçinin, Aİ, hökuməti uzunmüddətli sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətində kiçik və orta ölçülü bizneslə bağlı müvafiq siyasət hazırlanmasında və bununla da ölkənin kiçik və orta ölçülü bizneslə bağlı potensialının üzə çıxarılmasında dəstəkləyir.

EU4Business working group meeting on implementation of SME roadmap in Azerbaijan
A first public-private working group meeting on supporting the implementation and monitoring of Azerbaijan's SME Roadmap will take place on 7 December in Baku, as part of the project ‘EU4Business: From Policies to Action’, implemented by the OECD across the Eastern Partnership and funded by the EU in the framework of the EU4Business initiative.
A specific component on ‘supporting the implementation and monitoring of Azerbaijan's SME roadmap’ is implemented by the OECD as part of the project, in close co-operation with the EU.
Against a backdrop of falling oil prices, Azerbaijan has adopted a set of strategic roadmaps to reignite the economy's growth and strengthen the development of its main economic sectors, including the SME sector. In light of the economic situation and of Azerbaijan’s increased efforts to diversify the economy, the Ministry of Economy of Azerbaijan has requested the OECD’s assistance on the implementation and monitoring of its newly adopted SME roadmap.
The main aim of the project is to build capacity in Azerbaijan's institutions to implement and monitor the SME roadmap.
The working group will include the participation of senior officials from the Ministry of Economy and various ministries and state agencies, such as Ministry of Labour and Social Protection, Ministry of Education, Ministry of Agriculture, Azerbaijan Fund for Entrepreneurship Support, Azpromo, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, as well as private sector associations, development partners, the EU and the OECD. It will focus on policies to support SME internationalisation and increased access to foreign markets, and setting up a monitoring and evaluation framework for SME policies.
The working group will be followed by a steering committee meeting to discuss the project scope and key project milestones leading to a peer review of Azerbaijan at the OECD Eurasia Competitiveness Roundtable in December 2018.