EU4Business-in təşəbbüsü ilə 1-ci Baş Assambleyada 1,5 milyard kreditin 100 minə qədər KOM-ları dəstəklədiyi bildirildi
EU4Business təşəbbüsünün 1-ci Baş Assambleyası 17 may tarixində Brüsseldə baş tutdu. Tədbir altı Şərq Tərəfdaşlığı ölkəsini, Aİ-dəki ölkə nümayəndəliklərini, icraçı tərəfdaşları (EBRD, EIB, OECD, Dünya Bankı, GIZ, KfW, GFA, Eurochambres, ITC, IKZ, EBA) və Avropa qurumlarını təmsil edən 80-dən çox nümayəndəni bir araya gətirdi.
Müzakirələrdə əsas nailiyyətlər və EU4Business üçün gələcək perspektivlər diqqət mərkəzində idi. EU4Business Birgə Hesabatı da təqdim edildi. Hesabatda təşəbbüsün 2009-2016-cı illər üzrə icrası nəzərdən keçirildi. Canlı müzakirələr zamanı həm nailiyyətlər, həm də gələcək illərdə aradan qaldırılmalı olan çətinliklər diqqət mərkəzində idi. Tədbir iki hissədə təşkil olunmuşdu:
1. EU4Business təşəbbüsünün əsas nailiyyətləri və gələcək perspektivlər haqqında səhər plenar sessiyası və dəyirmi masa müzakirələri: Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində özəl sektora dəstəyini gücləndirmək üçün strateji istiqamət barədə debat.
2. EU4Business təşəbbüsü üzrə səylərin birləşdirilməsi haqqında günorta dəyirmi masa sessiyası: Monitorinq və kommunikasiya barədə işgüzar təşkilatçılıq.
Dəyirmi masa müzakirələri zamanı iştirakçılar cari və gələcək ehtiyaclara və problemlərə necə cavab verilməli olduğuna və yeni müdaxilə sahələrinə dair fikirlərini bölüşdülər. Səmərəlilik, innovasiya və maliyyə və qeyri-maliyyə alətlərinin birləşdirilməsi gələcək layihələr və proqramlar baxımından təhlil edildi. Biznes mühitini yaxşılaşdırmağın yolları da müzakirə olundu.
Günorta sessiyası EU4Business-in icrasının monitorinqi üçün bütün icraçı tərəfdaşların səylərinin birləşdirilməsinə həsr olunmuşdu. Kommunikasya fəaliyyətləri vasitəsilə EU4Business-in KOM-lar və digər benefisiarlar arasında tanınmasının yaxşılaşdırılması üçün birgə işləməyə olan ehtiyac da vurğulandı.
EU4Business: Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində Aİ siyasətinin əsas hissəsi
Avropa Komissiyasının Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Baş Direktoriatında (DG NEAR) Şərq Qonşuluğunun Direktoru Lawrence Meredith EU4Business təşəbbüsünün vacibliyini vurğuladı və təşəbbüs nəticəsində, xüsusilə, Riqa sammitindən sonra həyata keçirilmiş siyasət çərçivələri üzrə irəliləyişləri qeyd etdi. O, DCFTA təşəbbüsünün strateji əhəmiyyətini vurğuladı və EU4Business-in nailiyyətlərini nümayiş etdirən bəzi rəqəmləri diqqətə çatdırdı. Cənab Meredith Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində struktur islahatlarının və region üzrə Aİ tərəfindən KOM sektoruna hədəfli və müvafiq dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdi.
Luc Devigne, Avropa İttifaqı Xarici Fəaliyyət Xidmətinin idarəedici direktorunun müavini (EEAS), EU4Business-in icra olunduğu müddətdə tərəfdaş ölkələr tərəfindən əldə edilmiş nailiyyətləri qeyd etdi və vurğuladı ki, Aİ-nin dəstəyi öz benefisiarları üçün daha əlçatan olmalı və hərtərəfli həyata keçirilməlidir.
Milli KOM strategiyalarını icra etmək üçün vasitə
DG NEAR-ı EU4Business üzrə əlaqələndirmədə dəstəkləyən konsorsium lideri olan EY-in İcraçı Direktoru Julia Djarova EU4Business-in monitorinqini uğurla həyata keçirmək və onu inkişaf etdirmək üçün hərtərəfli yanaşmaya olan ehtiyacı vurğuladı və bildirdi ki, EU4Business milli KOM strategiyaları və cari islahatlar ilə əlaqələndirilmiş olmalı və KOM və Biznesə Dəstək Təşkilatlarının ehtiyaclarına cavab verməlidir.
EU4Business Katibliyinin eksperti Atena Duicu bütün ölkələrin milli KOM strategiyasının olduğunu bildirdi. EU4Business fəaliyyətləri bütün bu strategiyalar ilə tam şəkildə uyğunluq təşkil edir və bu təşəbbüs onların icrasında mühüm vasitədir.
Bugünə kimi olan əsas nəticələr
Monitorinq və hesabatvermə üzrə EU4Business Katibliyinin eksperti Sacha Koppert 2009-16-cı illər üzrə EU4Business layihələrinin və proqramlarının nəticələrini təqdim etdi. Nəticələr təşəbbüsün dörd məqsədi üzrə qiymətləndirilmişdir: maliyyəyə çıxış; bazarlara çıxış: bilik və bacarıqlara çıxış və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması.
Əsas nəticələr bunlardır:
• Təqribən 100 min müəssisəyə ümumi dəyəri 1,5 milyard Avro olan 190 min subkredit verilmişdir.
• Kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələrində 93 mindən çox iş yerinə dəstək verilmiş və 10 min yeni iş yeri yaradılmışdır.
• Əlverişli biznes mühitinə şərait yaratmaq üçün və dəyişikliklərin mühüm katalizatoru olacaq siyasət strategiyaları və hüquqi islahatlar ilə bağlı təqribən 40 təklif irəli sürülmüşdür.
Dəyirmi masalar zamanı gələcəkdə EU4Business-in aşağıda sadalananlara diqqət ayırması qərara alındı:
• yerli valyuta ilə kredit verilməsi vasitəsilə maliyyəyə çıxışı yaxşılaşdırmaq və bank olmayan maliyyə sektorunun inkişafına diqqət ayırmaq;

The 1st General Assembly meeting of the EU4Business initiative took place on 17 May in Brussels. It brought together over 80 representatives from the six Eastern Partner countries, country missions to the EU, implementing partners (EBRD, EIB, OECD, World Bank, GIZ, KfW, GFA, Eurochambres, ITC, IKZ, EBA) and European Institutions.
Discussions focused on key achievements and the way forward for EU4Business. The EU4Business Consolidated Report was also presented. The report reviewed implementation of the initiative from 2009-2016. A lively discussion followed on both the achievements and the challenges that need to be addressed in the years to come. The meeting was organised in two parts:
- Morning plenary session and round table discussions on the EU4Business initiative’s key achievements and way forward: Debate on strategic orientation to strengthen EU support towards the private sector in the EaP countries.
- Afternoon round table session on consolidating the EU4Business initiative: Working arrangements on monitoring and communication.
During the round-table discussions, participants shared their views on how to respond to current and future needs and challenges and on areas for new interventions. Efficiency, innovation and blending of financial and non-financial instruments were analysed in view of future projects and programmes. Ways to improve the business environment were also discussed.
The afternoon session was dedicated to consolidating the efforts of all implementing partners in monitoring EU4Business performance. The need to work together to improve the visibility of EU4Business among SMEs and other beneficiaries via communication actions was also highlighted.
EU4Business: a key part of EU policy in EaP countries
Lawrence Meredith, Director of Neighbourhood East at the European Commission’s Directorate-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations (DG NEAR), emphasised the importance of the EU4Business initiative and outlined the developments in the policy framework of the initiative especially following the Riga Summit. He emphasised the strategic importance of the DCFTA facility and also provided some figures underlining the achievements of the EU4Business. Mr Meredith mentioned the importance of continuing structural reforms in the EaP countries and the tailored and flexible support of the EU to the SME sector in the region.
Luc Devigne, Deputy Managing Director for Europe and Central Asia at the European Union External Action Service (EEAS), took stock of the achievements made by Partner Countries in the period of EU4Business implementation and underlined that EU support needed to be streamlined in a way to be more accessible and comprehensive for its beneficiaries.
A tool to implement national SME strategies
Julia Djarova, Executive Director at EY, a consortium leader supporting DG NEAR in its EU4Business coordination, emphasised the need for a holistic approach to successfully monitor and develop EU4Business, which should be coherent with national SME strategies and ongoing reforms and meet the needs of SMEs and Business Support Organisations.
Atena Duicu, expert in the EU4Business Secretariat, pointed out that all countries now had a national SME strategy. EU4Business actions are fully compatible with these strategies and the initiative is an important tool in their implementation.
Key results so far
Sacha Koppert, the EU4Business Secretariat expert on monitoring and reporting, presented the results of the EU4Business projects and programmes for the period 2009-16. Results are assessed along the lines of the four objectives of the initiative: access to finance; access to markets; access to knowledge and skills and improving the business environment.
Key results are:
- Almost 100 000 enterprises have received 190 000 sub-loans for a total value of EUR 1.5 billion;
- More than 93 000 jobs in SMEs have been supported and 10 000 new jobs created.
- Almost 40 proposals for policy strategies and legal reforms have been made, contributing to a favourable business environment and acting as an important catalyst for change.
The round tables came to the conclusion that in future EU4Business should:
- focus on improving access to finance through local currency lending and the development of the non-banking financial sector;
- develop the innovation infrastructure;
- implement further policy and legal reforms;
- enable greater access to markets, and support export promotion.
Video message from Kateriná Mathernová, deputy director general of the European Commission’s DG NEAR, concerning the 1st General Assembly