Bakıda keçirilən EU4Business tədbirində mühasibat uçotu üzrə təhsilin təkmilləşdirilməsi diqqət mərkəzində olub
Bu yaxınlarda EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Dünya Bankı tərəfindən Bakıda təşkil olunan seminarda Azərbaycanda mühasibat uçotu üzrə təhsilin təkmilləşdirilməsi və peşəkar mühasibat təşkilatlarının gücləndirilməsinə dair milli təşəbbüslər müzakirə olunmuşdur.
Tədbir Şərq Tərəfdaşlığı Ölkələrində Aİ tərəfindən maliyyələşən "Audit və Hesabatlılığın Gücləndirilməsi" (STAREP) regional proqramı çərçivəsində baş tutub. Adı çəkilən proqram korporativ hesabatlılıq üçün şəffaf siyasət mühiti və səmərəli təşkilati strukturun yaradılmasında Ermənistan, Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, Moldova və Ukraynaya dəstək verir.
Korporativ maliyyə məlumatlarının daha keyfiyyətli olması üçün lazım olan bacarıqların formalaşması universitetlərdə beynəlxalq səviyyəyə uyğun mühasibat üçotu təhsilindən və kadrların peşəkar şəkildə inkişafından asılıdır. STAREP Mühasibatlıq və Audit üzrə Təhsil və Təcrübə İcması (EduCoP) təhsilin müasirləşdirilməsi və mühasiblərin və auditorların inkişaf etdirilməsi, o cümlədən mühasibat uçotu üzrə təhsilin əsaslandırılması üçün cədvəlin hazırlanması məqsədilə birgə fəaliyyət göstərir.
Bakıda keçirilən seminara maliyyə, təhsil və vergilər nazirlikləri, Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiasiyası, Gənc Mühasiblər İctimai Birliyi, universitet və peşəkar mühasibat təşkilatlarının 40-dan artıq nümayəndəsi və tənzimləyicilər qatılıb. Onlar milli islahatlar üzrə təşəbbüslər daxil olmaqla, Azərbaycanın mühasibat uçotu üzrə təhsilinə dair islahatların növbəti mərhələsini nəzərdən keçirərək universitet və peşəkar səviyyələrdə mühasibat və audit üzrə təhsili daha da müasirləşdirmək məqsədilə növbəti praktiki addımlardan ibarət əsaslı Ölkə Fəaliyyət Planının hazırlanmasında birgə işləyib.
EduCoP-un Azərbaycandan olan üzvləri 2016-cı ilin oktyabrında Minskdə keçirilən EduCoP regional görüşündə öyrədilən dərsləri, eləcə də daha güclü biznes mühitinə səmərəli töhfə vermək məqsədilə təhsildə "beynəlxalq standartlara" uyğunluğun vacibliyini nəzərdən keçiriblər. Sonrakı mərhələlərdə irəli sürülən müxtəlif təşəbbüslərə dair razılığın əldə edilməsi və həmin təşəbbüslərin ətraflı düşünülmüş layihə təklifi halına salınması məqsədilə Fəaliyyət Planının Azərbaycanlı maraqlı tərəflər arasında növbəti dəfə müzakirəsi nəzərdə tutulur.

Improved accounting education in focus at EU4Business event in Baku
National initiatives for improving accounting education and strengthening professional accounting organisations in Azerbaijan were discussed at a workshop recently organised in Baku by the World Bank as part of the EU4Business initiative.
The event was part of the EU-funded Strengthening Auditing and Reporting in the Countries of the Eastern Partnership (STAREP) regional programme, which supports Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, and Ukraine in establishing transparent policy environments and effective institutional frameworks for corporate reporting.
Internationally compatible accounting education at universities and for professional development is a key requirement to build the capacity needed to support better quality corporate financial information. The STAREP Accounting and Auditing Education Community of Practice (EduCoP) are working together to modernise the education and development of accountants and auditors and develop a timetable for overhauling accounting education.
Over 40 participants representing the Ministry of Finance, Ministry of Education, Ministry of Taxes, the Azerbaijan Accountants and Risk Professionals Association, Young Accountants Public Union, universities, professional accounting organisations, and regulators took part in the Baku workshop. They considered the next steps in accounting education reform for Azerbaijan, including national reform initiatives, and worked together on developing a detailed Country Action Plan of practical next steps to further modernise accounting and auditing education at university and professional levels.
Azerbaijani members of the EduCoP outlined the lessons learned at a Regional EduCoP meeting in Minsk in October 2016, including the need to reach ‘international standard’ in education to effectively contribute to a stronger business environment. Next steps include follow-up discussion of the Action Plan among stakeholders in Azerbaijan to reach consensus on the various initiatives proposed and integrate them into a structured proposal.