İyunun 20-də Kiyevdə daha 20 Ukrayna şəhəri üçün imzalanma mərasiminin keçirilməsi ilə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında İqtisadi artımın bələdiyyə rəisləri (M4EG) təşəbbüsünə qoşulan yerli orqanların sayı 100-ü ötüb keçdi.
Milli hökumətlər, o cümlədən yerli orqanlara aid assosiasiyaların, Avropa Komissiyası yanında DG NEAR və DG REGİO, Aİ ölkə nümayəndəlikləri və Dünya Bankının nümayəndələrinin iştirak etdiyi sözügedən imzalanma mərasimi, M4EG üçün Rəhbər Qrupun ilk görüşü ərəfəsində Kiyev şəhər icra hakimiyyətinin binasında keçirilib.
Altı Şərq Tərəfdaşlığı ölkəsində davamlı iqtisadi inkişafı təşviq edən və 10 milyon avro dəyərində olan M4EG təşəbbüsü 2016-cı ilin oktyabrında həyata keçirilməyə başlanılmışdır. Onun ümumi məqsədi, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində bələdiyyə başçıları və bələdiyyələrin iqtisadi inkişaf və yerlərdə iş yerlərinin yaradılması üçün vasitəçi olmalarına dəstək verməkdir.
2017-ci ilin yanvar ayından etibarən M4EG Katibliyi vasitəsilə Şərq Tərəfdaşlığı şəhərləri üçün texniki yardım göstərilir Layihənin ilk nəticəsinə İqtisadi Artımın Bələdiyyə Rəisləri Konsepsiyasının inkişafı və onun bütün üzv ölkələr arasında yayılması daxildir.
Müstəqil şəkildə yerli iqtisadi inkişafı stimullaşdırmaq, yerli miqyasda ilhamlanan texnologiyaları inkişaf etdirmək və onları M4EG Katibliyinin təlimat və dəstəyi ilə həyata keçirmək məqsədilə M4EG təlimat prinsiplərinə əməl etməyə hazırdırlarsa, yerli inzibati orqanlar və bələdiyyə başçıları İqtisadi Artımın Bələdiyyə Rəisləri təşəbbüsünə üzv olmağa dəvət olunur.
Yerli İqtisadi İnkişaf Planlarına konkret hansı fəaliyyətlərin daxil edildiyini göstərməyə yönələn pilot layihələri maliyyələşdirmək üçün aprel ayında Təkliflər Müsabiqəsi həyata keçirilməyə başlanılmışdır. 2017-ci il may ayının 31-də başa çatan "İqtisadi Artımın Bələdiyyə Rəisləri tərəfindən Pioner Layihələri" üzrə Təkliflər Müsabiqəsi üçün bölgədən ümumilikdə 164 ərizə qəbul olunub.

A signing ceremony for 20 Ukrainian cities in Kiev on 20 June brought the number of local authorities in Eastern Partnership countries joining the Mayors for Economic Growth (M4EG) initiative to over 100.
The signing ceremony took place during the first Steering Group meeting for M4EG, held in Kiev City Hall, attended by representatives of national governments, as well as associations of local authorities, the European Commission DG NEAR and DG REGIO, EU country Delegations, and the World Bank.
M4EG, a EUR 10 million EU initiative promoting local sustainable economic development in the six Eastern Partnership countries, was launched in October 2016. Its overall goal is to support Mayors and municipalities of the Eastern Partnership countries to become active facilitators for economic growth and job creation at the local level.
Since January 2017 technical assistance has been made available for Eastern Partnership cities through the M4EG Secretariat The first results of the project include the development of the Concept of Mayors for Economic Growth and its dissemination among all the participating countries.
Local administrations and mayors are invited to sign up for the Mayors for Economic Growth membership if they are ready to accept the M4EG guiding principles in order to spur self-sustained local economic growth; work to develop locally inspired solutions; and implement them with M4EG Secretariat guidance and support.
A Call for Proposals was also launched in April to finance pilot projects capable of showing how concrete actions included in the Local Economic Development Plans can be realised on the ground.. The Call for Proposals “Mayors for Economic Growth Pioneer Projects”, which was closed for applications on 31 May 2017, has gathered the total of 164 applications from the region.