2018-ci il fevralın 15-də İƏİT Azərbaycanın paytaxtı Bakıda Azərbaycanın KOM-lar üzrə yol xəritəsinin monitorinqinə dair seminar keçirib. Tədbir EU4Business təşəbbüsünün "Siyasətdən Fəaliyyətə" adlı layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Seminarda əsas məqsəd KOM-lar üzrə yol xəritəsinin həyata keçirilməsi, o cümlədən müəyyən edilmiş hədəflərin və mühüm fəaliyyət göstəricilərinin (MFG-lər) monitorinqini müzakirə etmək və təkmilləşdirmək olub. Tədbiri giriş sözü ilə açan İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Siyasəti bölməsinin rəhbəri Elçin İbrahimov KOM-lar üzrə uğurlu siyasətə dair mövzunun aktuallığını nəzərə çatdırıb.
Seminar iştirakçıları və İƏİT-nin mütəxəssisləri həmçinin məlumatların toplanması və prosesə cəlb olunan maraqlı tərəflər arasında koordinasiya daxil olmaqla, cari monitorinq sisteminin hansı formada təşkil olunmasını müzakirə edib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nümayəndəsi Vüsalə Cəfərova nəticələrə və icraçı orqanlar tərəfindən İqtisadiyyat Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə təqdim edilən məlumatların növünə əsaslanan monitorinq sistemi ilə bağlı layihə təklifi ilə çıxış edib.
Tədbirdə həmçinin vəzifə bölgüsü və İqtisadiyyat Nazirliyi və digər dövlət orqanları arasında səmərəli koordinasiyanın təmin edilməsi ilə bağlı tövsiyyələr səsləndirilmişdir. İlk sessiya biznes inkubatorlarının yaradılmasının monitorinqi kimi KOM-lar üzrə yol xəritəsinin praktiki nümunələrinin müzakirəsi ilə yekunlaşıb.
İkinci sessiyada diqqət əsasən yol xəritəsində göstərilən hədəflər və mühüm fəaliyyət göstəricilərinə (MFG-lər) yönəlmişdir. Məna kəsb edən MFG-lərin təyin olunması ilə bağlı İƏİT qabaqcıl təcrübəsini paylaşaraq KOM-ların beynəlmilləşməsi və maliyyə vəsaitlərindən istifadə imkanı kimi sahələrdə cari MFG-lərin təkmilləşdirilməsinə dair məlumatlar vermişdir.
Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, o cümlədən Aİ-nin Azərbaycan Nümayəndəliyi və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının (ASK) nümayəndələri daxil olmaqla, Azərbaycanın KOM-lar üzrə Yol Xəritəsinin monitorinqinə cəlb olunan maraqlı tərəflər iştirak edib.
EU4Business təşəbbüsünün "Siyasətdən Fəaliyyətə" adlı layihəsi İƏİT tərəfindən bütün Şərq Tərəfdaşlıq regionu ölkələrində həyata keçirilir. Bu layihə həm ölkə, həm də regional səviyyədə fəaliyyət göstərərək rəqabətlilik və biznes mühiti islahatlarına dəstək verir. İƏİT ölkə səviyyəsində özəl sektorun inkişafına, sübuta əsaslanan siyasətin formalaşdırılmasına və daha geniş biznes mühiti üzrə islahatlara dəstək vermək üçün strategiya və proqramların layihələndirilməsi, monitorinqi və keyfiyyətinin artırılmasına xüsusi dəstək təmin edir. Regional səviyyədə isə İƏİT müstəqil ekspertiza və regional siyasət üzrə dialoq vasitəsilə islahatların həyata keçirilməsinə təkan verir. İƏİT həmçinin siyasət üzrə islahatların icrasındakı irəliləyişi izləyir, fəaliyyəti standartlar ilə müqayisəli şəkildə qiymətləndirir və KOM-ların inkişafı üzrə gələcək prioritetləri müəyyənləşdirir.

Workshop on monitoring of Azerbaijan's SME roadmap
The OECD held a workshop on the monitoring of Azerbaijan's SME roadmap on 15 February 2018 in Baku, Azerbaijan. The meeting was part of the EU4Business project ‘From Policies to Action’.
The main objective of the workshop was to discuss and refine the process of monitoring the implementation of the SME roadmap including defined targets and key performance indicators (KPIs). Elchin Ibrahimov, Head of the Entrepreneuship Development Policy Department from the Ministry of Economy opened the event emphasising the relevance of the topic for successful SME policies.
Workshop participants and OECD experts discussed how the current monitoring system is organised, focussing on data collection and stakeholder co-ordination. Vusala Jafarova from the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication presented presented the proposal for a results-based monitoring framework, including the type of data that implementing agencies provide to the Ministry of Economy and the Centre for Economic Reforms Analysis and Communication.
Recommendations were provided on how to distribute tasks and ensure effective co-ordination between the Ministry of Economy and other state institutions. The session was concluded discussing practical examples of the SME roadmap, e.g. how to monitor the creation of business incubators.
A second session focussed more specifically on the targets and KPIs identified in the SME roadmap. The OECD shared good practices on setting meaningful KPIs, and provided inputs on how existing KPIs could be refined in areas such as SME internationalisation or access to finance.
The meeting was attended by the key stakeholders involved in the monitoring of Azerbaijan's SME roadmap, including the Ministry of Economy and the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication, as well as the EU Delegation, and the National Confederation of Entrepreneurs (ASK).
The EU4Business project ‘From Policies to Action’ is implemented by the OECD across all the countries of the Eastern Partnership region. The project supports competitiveness and business environment reforms, working both at country and regional level. At country level, the OECD provides tailored support in the design, monitoring and upgrading of strategies and programmes to support private sector development, evidence based policy making and broader business environment reforms. At regional level, the OECD stimulates reform implementation through peer reviews and regional policy dialogue. The OECD also monitors progress in the implementation of policy reforms, benchmarks performance and identifies future priorities for SME development.