Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində kiçik və orta sahibkarlığa sərmayə qoyuluşu: EU4Business İllik Hesabatı 2019
2019-cu il üzrə İllik Hesabat ötən bir ilə baxış ilə yanaşı, EU4Business təşəbbüsünün əsas xüsusiyyətləri və on il ərzində təşəbbüsün fəaliyyət göstəricilərinin geniş təqdimatından ibarətdir.
2019-cu il üzrə hesabat 400-dən artıq proqram və layihə sənədlərinin təhlilinə, hər bir Şərqi Tərəfdaş ölkəsində KOM nümayəndələrindən ibarət hədəf qrupları, eləcə də Ermənistan, Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, Moldova və Ukraynanın paytaxt şəhərlərində təşkil olunmuş altı dəyirmi masaya əsaslanır. İllik Hesabat 230-dan artıq KOM sahibinin, icraçı tərəfdaşların, milli hökumət orqanlarının, biznesə dəstək təşkilatlarının və digərlərinin rəyini əks etdirir.
Hesabatda təşəbbüsün bütün sahələri üzrə benefisiarların bir sıra müvəffəqiyyət hekayələri işıqlandırılmaqla yanaşı, EU4Business-in təşəbbüsün dörd prioritet sahəsini necə tamamladığı və maliyyə, bacarıqlar, məşğulluq və siyasət islahatındakı əsas göstəricilərin Şərqi Tərəfdaş ölkələr üzrə Aİ-nin 2020-ci ilə qədər praktiki nəticələrinin tələblərinə nə dərəcədə cavab verdiyi nəzərdən keçirilir.
Nəhayət, KOM-lardan ibarət bir sıra hədəf qruplarının gəldiyi nəticələrə və 2019-cu ilin yazında altı Şərqi Tərəfdaş ölkəsinin hər birində maraqlı tərəflərin iştirakı ilə keçirilən dəyirmi masalara əsaslanaraq hesabatda EU4Business təşəbbüsünün gələcək inkişaf yolları və onun sahibkarların ehtiyaclarına uyğunlaşdırılması məsələsinə baxılır.

The 2019 Annual Report offers more than just a review of the past year; it offers an extensive presentation of the main features of EU4Business and its performance over a decade.
The 2019 report is based on the analysis of more than 400 programme and project documents, focus groups with the representatives of SMEs in each of the Eastern Partner countries as well as six roundtables that were organised in in the capital cities of Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine. This Annual Report reflects the views of more than 230 SME owners, implementing partners, national authorities, business support organisations, and others.
The report also looks at how EU4Business is adding to the four priority areas of the initiative, and how the key indicators in finance, skills, jobs and policy reform meet the EU’s 2020 deliverables for the Eastern Partner countries, highlighting a series of success stories of beneficiaries across all the areas of the initiative.
Finally, the report considers the ways forward in further growing EU4Business and bringing it closer to the needs of entrepreneurs, by drawing on the conclusions of a series of focus groups with SMEs and the roundtables with the stakeholders which took place in each of the six Eastern Partner countries in the spring of 2019.