Azərbaycanın təhlükəsizlik və tikinti sektorunda AGZ MMC, yüksək keyfiyyətli qapı furniturası, avtomatik və mexaniki qapılar və təhlükəsizlik sistemlərinin etibarlı distribyutoru kimi öz mövqeyini qoruyur. Qlobal miqyasda tanınan brendləri təmsil edən şirkət yalnız məhsul satmaqla kifayətlənmir, həm də müştərilərin ehtiyaclarına uyğunlaşdırılmış hərtərəfli həllər təqdim edir.
Bununla belə, bir çox müəssisə kimi, AGZ də COVID-19 pandemiyası zamanı çətin dövrlərlə üzləşdi. Təchizat zəncirinin pozulması, tələbin azalması və maliyyə çətinlikləri şirkəti öz strategiyasını yenidən nəzərdən keçirməyə məcbur etdi.
Biznesə yeni nəfəs vermək üçün AGZ EU4Business Təşəbbüsünə müraciət etdi ki, bu da nəticədə biznes modelini yenidən formalaşdıracaq və böyüməni sürətləndirəcək texnologiyalarını maliyyələşdirməyə kömək etdi.
Yerli təchizatçıdan sənaye liderinə qədər
2017-ci ildə təsis edilən AGZ MMC, Azərbaycanın tikinti və təhlükəsizlik sənayesində etibarlı tərəfdaş kimi nüfuz qazanmışdır. GEZE GmbH, Novoferm GmbH və Ultraflex Control Systems kimi istehsalçılar ilə əməkdaşlıq şirkətə ən müasir qapı və təhlükəsizlik texnologiyalarını bazara təqdim etməyə imkan verdi.
2019-cu ilə qədər AGZ artıq öz əməliyyatlarını genişləndirmək, eksklüziv distributorluq hüquqlarını təmin etmək, yeni sexlərə investisiya qoymaq və müştəri bazasını genişləndirmək üçün addımlar atmışdı. Lakin şirkət daha da böyüməyə hazırlaşarkən, pandemiya tədarük zəncirlərini pozaraq iddialı genişlənmə planlarını dayandırdı.
Pandemiyaya tab gətirmək: dönüş nöqtəsi
AGZ hələ COVID-19-dan əvvəl hədəf qoymuşdu ki, 2020-ci ildə dövriyyə artımını 40% çatdırsın. Lakin, ləğv edilmiş müqavilələr, gəlir itkiləri və əməliyyatların ləngiməsi ilə üzləşərək, çətin şərtlərdə yalnız 18% artım əldə etdi. Şirkət rəhbərliyi başa düşdü ki, yalnız ənənəvi biznes modellərinə etibar etmək olmaz.
AGZ MMC-nin direktoru Orxan Əliyev deyir: “Bizə sadəcə bərpa yox, transformasiya lazım idi”.
AGZ kənar dəstək axtararaq AYİB-in EU4Business Təşəbbüsü çərçivəsində Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən Kiçik Bizneslər üçün Məsləhət Proqramını kəşf etdi.
"Biz iştirak etməyi məqsədəuyğun hesab etdik, çünki layihənin təklif etdiyi imkanlar bizim strateji hədəflərimizə uyğun idi. AYİB komandası layihə boyu əvəzsiz dəstək göstərərək icra prosesində bizə köməklik göstərib", - Əliyev deyir.
Şirkət rəhbərliyi hesab edirdi ki, biznes proseslərinin avtomatlaşdırılması biznes əməliyyatlarının sadələşdirilməsinə, hesabatlılığın təkmilləşdirilməsinə, idarəetmənin effektivliyinin artırılmasına və ümumilikdə məhsuldarlığın yüksəldilməsinə şərait yarada bilər. Bütün bunlar isə şirkətin gələcək inkişafı üçün əlverişli zəmin formalaşdırardı. Layihə, benefisiar müəssisənin mövcud infrastrukturunu və proseslərini ilkin mərhələdə qiymətləndirməklə onun daxili imkanlarının daha dolğun başa düşülməsini və daha düzgün şəkildə dəyərləndirilməsini nəzərdə tuturdu.
Rəqəmsal yüksəliş: AGZ üçün yeni eranın başlanması
Aİ-nin dəstəyi ilə həyata keçirilən təşəbbüs çərçivəsində tam funksional biznes idarəetmə sisteminin tətbiqi nəzərdə tutulurdu. Bu sistemə CRM, maliyyə hesabatlarının hazırlanması, əlaqə mərkəzinin idarə edilməsi, insan resursları (HR), layihələrin idarə olunması, iş axınlarının optimallaşdırılması, satınalma prosesləri, sənəd dövriyyəsinin təşkili və digər bir sıra tapşırıqların avtomatlaşdırılması daxildir.
"Bu təşəbbüs bizim inkişafımıza əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verdi. Yeni sistemin tətbiqi nəticəsində daxili iş axınlarımızı optimallaşdırdıq və müştərilərimizə göstərdiyimiz xidmətin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artırdıq. CRM və satış proseslərinin avtomatlaşdırılması isə bizə daha geniş auditoriyaya çıxmağa, satış həcmini artırmağa və daha üstün müştəri təcrübəsi təqdim etməyə imkan yaratdı", – şirkət direktoru Əliyev bildirib.
Sistemin effektiv şəkildə mənimsənilməsini təmin etmək məqsədilə əsas işçi heyət üçün təlimlər təşkil olunmuşdur. Bu məqam, tətbiq olunan yeniliklərin tam şəkildə mənimsənilməsi və onların davamlılığının təmin olunması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edirdi.
Bazarın genişləndirilməsi
Layihənin uğurla yekunlaşmasından sonra AGZ-də əhəmiyyətli əməliyyat təkmilləşdirmələri müşahidə olundu. Hesabatların hazırlanmasına sərf olunan vaxt xeyli azaldıldı ki, bu da rəhbərliyə daha operativ və məlumatlara əsaslanan qərarlar qəbul etməyə imkan verdi. Şirkət, Hoppe AG, Simenswerk GmbH və Ultraflex kimi aparıcı beynəlxalq tərəfdaşlarla yeni əməkdaşlıqlara imza atdı. 2023-cü ilə qədər əldə olunan nəticələr danılmaz idi: AGZ-nin dövriyyəsində 18%, əmək məhsuldarlığında isə 26% artım qeydə alındı.
AGZ şirkəti başqa nə planlaşdırır?
Bu layihə çərçivəsində əldə edilən nailiyyətlərə əsaslanaraq, AGZ hazırda diqqətini gələcək inkişaf və rəqəmsal transformasiya istiqamətində yönəldib. Şirkət daxili prosesləri davamlı şəkildə təkmilləşdirməyi, xidmət keyfiyyətini artırmağı və müştərilərinə daha yüksək dəyər təqdim etməyi qarşısına məqsəd qoyub.
“Biz bu mərhələni rəqəmsal səyahətimizin başlanğıcı kimi qiymətləndiririk. İrəlidəki məqsədimiz yalnız məhsul satmaq deyil, həm də müştərilərimiz üçün rahatlıq, keyfiyyət və innovasiyadan ibarət bir ekosistem formalaşdırmaqdır”, – deyə şirkət direktoru Əliyev vurğulayır.
Aydın strategiya, güclü tərəfdaşlıqlar və Aİ tərəfindən göstərilən dəstək sayəsində AGZ sənayenin yenidən formalaşdırılması və Azərbaycanda rəqəmsal biznes üçün yeni meyarların müəyyən edilməsi istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atır.

In Azerbaijan’s security and construction sector, AGZ LLC has carved out a niche as a trusted distributor of high-quality door fittings, automatic and mechanical doors, and security systems. Representing globally recognized brands, the company doesn’t just sell products—it provides comprehensive solutions tailored to customer needs.
Yet, like many businesses, AGZ faced turbulent times during the COVID-19 pandemic. Supply chain disruptions, declining demand, and financial setbacks forced the company to rethink its strategy. To regain momentum, AGZ turned to the EU4Business Initiative, which helped fund the technologies that would ultimately reshape its business model and accelerate growth.
From Local Supplier to Industry Leader
Since its founding in 2017, AGZ LLC has built a reputation as a reliable partner in Azerbaijan’s construction and security industry. Collaborations with manufacturers such as GEZE GmbH, Novoferm GmbH and Ultraflex Control Systems have enabled the company to introduce cutting-edge door and safety technologies to the market.
By 2019, AGZ had already taken steps to scale its operations, securing exclusive distribution rights, investing in new workshops, and expanding its customer base. However, just as the company was preparing for further growth, the pandemic struck, disrupting supply chains and stalling its ambitious expansion plans.
Surviving the Pandemic: The Turning Point
Before COVID-19, AGZ had set its sights on a 40% turnover increase in 2020. Instead, it faced canceled contracts, revenue losses, and operational slowdowns, achieving only an 18% increase under challenging conditions. The company was struggling variety of challenges ensuing from the lack of control over business processes, inefficient inter-departmental interactions, and data discontinuity. The company’s leadership realized that relying solely on traditional business models was no longer sustainable.
“We needed more than just recovery—we needed transformation,” says Orkhan Aliyev, Director of AGZ LLC.
AGZ sought external support and discovered the EBRD Advice for Small Businesses programme, funded by the EU under its EU4Business Initiative.
“We found it appropriate to participate, as the opportunities offered by the project aligned with our strategic goals. The EBRD team provided invaluable support throughout the project, assisting us in the implementation process,” says Aliyev.
The company management believed that by automating business processes it could streamline business operations, improve reporting capabilities, ensure higher management performance and boost productivity, which would be conducive to the company’s further growth. The project envisaged initial assessment of existing infrastructure and processes allowing for better evaluation and understanding of the beneficiary enterprise's internal capabilities.
The Digital Leap: Launching a New Era for AGZ
Support from the EU included the implementation of a fully functional business management system, automating processes such as CRM, financial reporting, contact center management, HR, project management, workflow, procurement, document generation, and several other tasks.
“This initiative has significantly contributed to our growth. With the new system in place, we have optimized our internal workflows and elevated the quality of service we offer our customers. The automation of CRM and sales processes enabled us to reach a broader audience, increase sales volumes, and offer a smoother customer experience,” explains Aliyev, company director.
To ensure effective adoption of the system, key personnel were trained. This capacity-building component was essential for unlocking the full potential of the new solution and ensuring its sustainability.
Expanding Market Reach
Following the successful completion of the project, AGZ saw significant operational improvements. Time spent on generating reports was reduced substantially, allowing management to make faster and more informed decisions. The company established new partnerships with major international players such as Hoppe AG, Simenswerk GmbH, and Ultraflex. By 2023, the results were undeniable: AGZ recorded an 18% increase in turnover and a 26% boost in labor productivity.
What’s Next for AGZ?
Building on the progress achieved through this project, AGZ is now focused on further growth and digital transformation. The company aim to continuously improve its internal processes, enhance service quality, and deliver even greater value to its customers.
“We see this as just the beginning of our digital journey. Moving forward, our goal is not just to sell products but to create an ecosystem of convenience, quality, and innovation for our customers,” Aliyev concludes.
With a clear strategy, strong partnerships, and EU-backed support, AGZ is well on its way to reshaping the industry and setting new benchmarks for digital business in Azerbaijan.