Hobbidən şəxsi biznesə: tovuzdan olan Vüsalə Əhmədova qadınların və uşaqların inkişafına necə kömək edir?
Azərbaycanın qərbində yerləşən Tovuz rayon sakini olan ingilis dili müəlliməsi Vüsalə Əhmədova doğma şəhərində “Edu Prime” adlı təhsil akademiyası açıb. Bu özəl təhsil müəssisəsində uşaqlar ibtidai məktəbə hazırlaşmaqla yanaşı, həm də əqli və fiziki cəhətdən inkişaf etmək imkanı qazanırlar. Beləcə Vüsalə kənddə təhsilin inkişafına böyük töhfə verməklə yanaşı, həm də uğurlu sahibkar olmağı bacarıb.
“Mən ingilis dilini lüğətin köməyi ilə özüm öyrənmişəm”
Hər şey onun uşaqlıqdan ingilis dilinə olan həvəsindən başlayıb: “İngilis dili ilə 1993-cü ildə, 5-ci sinifdə oxuyarkən tanış olmuşam. Mən dərhal bu dilə aşiq oldum və onu öyrənmək üçün daxili motivasiya qazandım. Həmin vaxt bizdə nə xüsusi şərait, nə də müəllimlər olmadığından dili lüğətin köməyi ilə özüm öyrənməli oldum. İngilis dilini məhz bu cür öyrəndim və sonradan onu tədris etməyə başladım”.
Kurs açmaq ideyası Vüsaləyə Dadaşsoy Biznes Məktəbinin təsisçisi Elvin Dadaşsoyun “Biznes qurmaq sənəti” təlimində iştirak edərkən gəlib. Onun üçün əsas motivasiya kənd sakinlərinə təhsil sahəsində fayda vermək istəyi olub.
“Əlbəttə, ilk vaxtlar maliyyə çətinlikləri var idi. Amma zaman keçdikcə onları həll edə bildik”, – Əhmədova deyir.
İdeyadan şəxsi biznesə
Biznes sahəsində ilk addımlarını atan sahibkara Avropa İttifaqının (Aİ) maliyyələşdirdiyi EU4Business proqramı çərçivəsində yardım göstərilib. Vüsalə kənd yerlərində biznesin inkişafına dəstək layihəsi çərçivəsində özünüqiymətləndirmə və özünə inamın artırılması, biznesin planlaşdırılması üçün faydalı məlumatların əldə edilməsi və digər vacib məsələlərə həsr olunmuş təlimlərdə iştirak edib.
“Mən demək olar ki, hər şeyi sıfırdan başladım, bu səbəbdən də həm maliyyə, həm də bacarıq baxımından çox çətinliklərlə üzləşdim”, – deyə Vüsalə izah edir və əlavə edir ki, həmin təlim onun biznesi üçün lazımi bacarıqlara yiyələnməkdə və özünə inamını artırmaqda mühüm rol oyanyıb.
İndi onun mərkəzi həqiqətən tam şəkildə çalışmağa başlayıb: “Kurslarımız 2018-ci ildən fəaliyyət göstərir. Burada ingilis dili ilə yanaşı, alman və rus dilləri tədris olunur, kompüter və tibb kursları, məktəbəqədər hazırlıq, uşaq bağçası da var. Hazırda akademiyamızda 120 şagird təhsil alır və ingilis dili ən çox tələb olunan istiqamətlərdən biridir”, – Vüsalə Əhmədova deyir.
Qadınların iqtisadi azadlığına kiçik töhfə belə artıq böyük uğurdur
Hazırda onun rəhbərlik etdiyi kursda 12 nəfər çalışır ki, onların hamısı qadındır. O, bunun karyera yolunda qadınlara dəstək baxımından çox vacib olduğunu və daimi iş üçün ixtisaslı kadrların kəskin çatışmazlığının olduğunu və müəllim tapmaqda çətinlik çəkdiyini qeyd edir.
“Kurslarımızın Azərbaycan və xüsusən də rayonumuz üçün əhəmiyyəti çox böyükdür. Valideynlər məmnuniyyətlə övladlarını bizim kurslara gətirir və eyni anda bir neçə istiqaməti seçirlər. Bütün fənlərin eyni məkanda tədris olunması onlar üçün rahatdır. Digər üstünlüyümüz isə hər qrupda maksimum 6 nəfərin təhsil almasıdır”, – Vüsalə deyir. O, dərslərin interaktiv formatda keçirilməsinin uşaqların diqqətini və marağını saxlamağa kömək etdiyini bildirir.
Sahibkarlıq fəaliyyətində gender problemləri və ayrı-seçkiliklə qarşılaşıb-qarşılaşmadığı ilə bağlı sualı cavablandırarkən Vüsalə indiyədək çox çətinliklərlə üzləşdiyini etiraf edir. Buna görə də o, hazırda bu mövzuda fəal maarifləndirmə işləri aparır, cəmiyyətin gender məsələlərinə münasibətini dəyişməyə çalışır.
“Biz hələ də müntəzəm olaraq gender ayrı-seçkiliyi ilə üzləşirik. Məsələn, bir çox hallarda kişilər həyat yoldaşlarını qadınların inkişafına yönələn tədbirlərə buraxmırlar. Eyni zamanda, çox sevindirici haldır ki, biz qadınlara təhsillə yanaşı, müəyyən bacarıqlar da aşılaya bilirik. Əgər biz kurslarımızda təhsil alan qadınların iqtisadi azadlığına kiçik də olsa töhfə verə bilsək, bu, böyük uğur sayılmalıdır”, – Vüsalə deyir.
Vüsalə Əhmədova beş Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) ölkəsi – Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, Moldova və Ukraynada kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələrinin inkişafını dəstəkləyən EU4Business proqramı çərçivəsində dəstək alıb. EU4Business proqramı özəl sektorda daha çox iş yeri və gəlirin artırılması vasitəsilə ŞT regionunda sosial-iqtisadi vəziyyəti yaxşılaşdırmağa çalışır. Azərbaycanda EU4Business və Aİ tərəfindən dəstəklənən digər proqramlar çərçivəsində qadınlar üçün təlim və maliyyə imkanları haqqında daha ətraflı məlumatı burada tapa bilərsiniz.

English teacher Vusala Akhmadova, a resident of Tovuz in western Azerbaijan, opened the Edu Prime education academy in her hometown. This private educational institution prepares children for primary school and develops them intellectually and physically. In doing so, Vusala managed, not only to make a significant contribution to the development of education in rural areas, but also to become a successful entrepreneur.
‘I learnt English on my own – with a dictionary’
It all started with her childhood fascination with English: “I fell in love with English when I was in 5th grade. That was in 1993. I was intrinsically motivated to learn it. In those days we had neither special conditions nor teachers, so I had to do self-learning with the help of a dictionary. That’s how I learnt English, and later I started teaching it.”
Vusala came up with the idea to open her own courses during a training session on ‘The Art of Building a Business’, organised by entrepreneur Elvin Dadashsoy, founder of the Dadashsoy Business School. She really wanted to benefit the villagers in the field of education – this was her main motivation.
“Of course, there were financial difficulties in the beginning. But over time we overcame them,” says Akhmadova.
How an idea becomes a business
Vusala received support through the EU4Business programme, funded by the European Union. As part of a project supporting business development in rural areas, Vusala took part in training on self-assessment and improving self-esteem, gaining useful information for business planning and other important issues.
“I started almost everything from scratch, so I had a lot of difficulties, both financially and in terms of skills,” she explained, adding that the training had been critical in developing the skills and self-confidence she needed for her business.
Now her institution has really taken off: “Our courses have been operating since 2018. Here, in addition to English, there are also lessons in German and Russian, computer and medical courses, pre-school training, and a kindergarten. At the moment, 120 students are studying at our academy, and English is one of the most demanded areas,” says Vusala Akhmadova.
Every small contribution to women’s economic freedom is a great success
Vusala employs 12 people, all of whom are women. She says this is very important in terms of supporting women on their career paths, and she notes there is an acute shortage of qualified staff for permanent work, and that she finds it difficult to find teachers.
“Our courses are very important for Azerbaijan and especially for the region. Parents are happy to enrol their children with us, choosing several subjects at once. It is convenient for them that their children can study all subjects in one building. Another advantage is that the groups have a maximum of six students,” says Vusala. She adds that the lessons are interactive, which helps to keep the children’s attention and interest.
Asked whether she has faced gender issues and discrimination in her entrepreneurial journey, she admits that she has been through a lot. That is why she is now actively raising awareness on this topic and trying to change society’s attitudes towards gender issues.
“We still regularly encounter gender discrimination. For example, often husbands do not allow their wives to attend activities aimed at women’s development,” says Vusala. “At the same time, it is very encouraging that, along with education, we can give women certain skills. If we can make even a small contribution to the economic freedom of the women enrolled in our courses, it’s already a great success.”
Vusala Akhmadova received support under the EU4Business programme, which supports the economic growth of small and medium-sized enterprises in five countries of the Eastern Partnership (EaP) – Azerbaijan, Armenia, Georgia, Moldova, and Ukraine. EU4Business seeks to improve socio-economic conditions in the EaP region by opening more job opportunities and income growth in the private sector. You can find out more about training and funding opportunities for women under EU4Business and other EU-supported programmes in Azerbaijan here.