Əlverişli iqlim və təmiz təbiət Azərbaycanın şimal-qərbində yerləşən Şəmkir rayonunda quşçuluq təsərrüfatlarının inkişafı üçün çox önəmli amildir. Şəmkirin iqtisadiyyatının əsasını maldarlıq və ipəkçiliklə yanaşı, toyuqçuluq təşkil edir. Toyuqlar təkcə böyük kommersiya zavodları tərəfindən deyil, həm də daha kiçik miqyaslı şəxsi təsərrüfatlar tərəfindən yetişdirilir - quş əti və yumurtaya artan tələbatı ödəmək üçün bu çox önəmlidir. İyirmi ildən artıq Mübariz Kazımov Şəmkirdə həm fabrikdə, həm də öz təsərrüfatında işləməyi bacarıb. Geriyə nəzər saldıqda, o, öz biznesini qurmaq qərarına gəldiyi anı və EU4Business tərəfindən dəstəklənən layihənin ona necə kömək etdiyini xatırlayır.
İşçidən sahibə qədər
Toyuq yetişdirmə üsullarından biri sünidir. Bu üsulda inkubatorlardan istifadə olunur. Bir çox fermerlər kimi Mübariz Kazımov da inkubatordan istifadə etməyə üstünlük verir, çünki bu büdcəyə qənaət etmək imkanı verir. Fermer əlavə qazanc əldə etməklə yanaşı, həm də ailəsini ekoloji təmiz qida ilə təmin edir. Mübariz Kazımov quşçuluğa hələ 1990-cı illərdə başlayıb. 10 il dövlət quşçuluq fabrikində inkubator operatoru işləyib. Tezliklə o, quşçuluğun qazanclı iş olduğunu anlayıb. Əldə etdiyi təcrübə ona 2000-ci ildə öz biznesini qurmağa imkan verdi. İndi onun toyuq yetişdirmə üçün inkubator sexi var.
Maliyyələşdirmə və gəlirin artırılması
Mübariz Kazımov krediti AYİB tərəfindən EU4Business Təşəbbüsü çərçivəsində həyata keçirilən Azərbaycan Kənd Təsərrüfatının Maliyyələşdirilməsi Mexanizmi (AZAFF) layihəsi vasitəsilə alıb və bu, onun biznesinin çiçəklənməsinə imkan verib. Onun illik gəliri 35 000 manat və ya 19 000 avroya yüksəlib. Qazanclar aydan aya dəyişir. İnkubatorda ayda 40-50 min yumurta qoyulur. Onların təxminən 75 faizi yumurtadan çıxır və sonra satılır.
“Mənim dostum “Bank Respublika”nın Şəmkir filialında işləyir”, – Kazımov deyir. “O, mənə layihə haqqında danışdı. Dedi ki, tələbləri yoxlayıb kredit üçün müraciət edə bilərəm. Mən bunun sərfəli olduğunu başa düşdüm və müraciət etdim”.
Mübariz Kazımovun sözlərinə görə, hətta pandemiya onun işinə təsir etməyib. Əksər müəssisələr karantin səbəbindən bağlansa da, onun müəssisəsi işləməyə və çiçəklənməyə davam etdi.
Layihə vasitəsilə maliyyələşdirmənin birinci mərhələsində Kazımov AZAFF proqramı çərçivəsində kreditlərin verilməsində vasitəçi kimi fəaliyyət göstərən Bank Respublikadan 5000 manat və ya 2700 avro alıb. Daha sonra o, ümumilikdə 50.000 manat və ya 27.000 avro məbləğində əlavə maliyyə aldı. Bu gün o, bütün kreditləri ödəmək prosesindədir.
Azərbaycan Kənd Təsərrüfatının Maliyyələşdirilməsi Mexanizmi Avropa İttifaqı tərəfindən EU4Business Təşəbbüsünün bir hissəsi kimi maliyyələşdirilir. Proqram AYİB tərəfindən 2 milyon avroya yaxın büdcə ilə həyata keçirilir. O, tərəfdaş maliyyə institutları və fermerlər üçün texniki yardım xidmətləri göstərmək üçün nəzərdə tutulub.

A favourable climate and pristine nature go a long way to develop poultry farms in Azerbaijan’s north-western Shamkir region. The economy of Shamkir is based on chickens, along with other livestock and silkworms. Chickens are bred, not just by vast commercial plants, but also by smaller-scale private farms—very much needed to meet growing demand for poultry meat and eggs. For more than two decades, Mubariz Kazimov managed to work both at a factory and on his farm in Shamkir. Looking back, he recalls the moment when he decided to start his own business and how a EU4Business-supported project helped him.
From employee to owner
One method of raising chickens is artificial, using incubators. Like many commercial chicken farmers, Kazimov prefers using an incubator because it saves him money. The farmer not only receives extra earnings, but also provides his family with environmentally-friendly food.
Kazimov began poultry farming back in the 1990s. He worked for 10 years at a state poultry plant as an incubator operator. Soon he saw that poultry farming was a good business with a quick return on investment and strong cashflow. That experience allowed him to start his own business in 2000. Now he owns an incubator for his chicken breeding facility.
Financing and increasing income
Kazimov received a loan via the Azerbaijan Agricultural Finance Facility (AZAFF) project implemented by the EBRD under the EU4Business Initiative, which allowed his business to flourish. His annual income grew to 35,000 manats or €19,000. Earnings differ from month to month. 40-50 thousand eggs are laid in incubator per month. About 75 per cent of them hatch and then go to sale.
“My friend works at the Shamkir branch of Bank Respublika,” says Kazimov. “He told me about the project. He said that I could check out the requirements and apply for a loan. I realized that it was profitable and so I applied."
According to Kazimov, even the pandemic did not affect the work of his chicken farm. While most enterprises closed due to quarantine, his enterprise continued to work and prosper.
During the first stage of financing through the project, Kazimov received 5,000 manats or €2,700 through Bank Respublika, which operates as an intermediary providing grants under the AZAFF programme. Then he received additional funding, for a total of some 50,000 manats or €27,000. Today, he’s in the process of repaying all these loans.
The Azerbaijan Agricultural Finance Facility is funded by the European Union as part of its EU4Business Initiative. The programme is carried out by the EBRD with the budget of around €2 million. It is designed to provide technical assistance services for partner financial institutions and farmers.