EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində və İƏİT-nin dəstəyi ilə iqtisadiyyatı şaxələndirmək, o cümlədən kiçik və orta müəssisələrin məşğulluq, daxili istehsal və ixracata töhfəsini artırmaq məqsədilə Azərbaycan geniş miqyaslı islahat proqramının icrasına başlayıb.
2015- ci ildə neftin qiymətinin düşməsi və mühüm regional ticarət tərəfdaşları ilə əlaqədar iqtisadi yavaşlama 2016-2017-ci illərdə kəskin azalmalara gətirib çıxardı və iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorlarını inkişaf etdirmək vasitəsilə Azərbaycan üçün dayanıqlı və sabit inkişaf yolunun təmin olunmasının vacibliyini önə çəkdi.
Bu hadisələrin fonunda 2016-cı ilin dekabrında Azərbaycan "Kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair strateji yol xəritəsini" (KOM-lar üzrə yol xəritəsi) qəbul edərək hökumətin KOM sektoruna verdiyi əhəmiyyəti nümayiş etdirdi. KOM-lar üzrə yol xəritəsinin məqsədi KOM-ların iqtisadiyyatdakı rolunu və rəqabət qabiliyyətini gücləndirmək, işgüzar mühiti yaxşılaşdırmaq, sahibkarlıq fəaliyyəti üçün normativ-hüquqi bazanı təkmilləşdirmək, maliyyə mənbələrindən istifadə imkanını genişləndirmək və KOM-lar üçün təşkilati dəstəyi gücləndirməkdir.
Yol xəritəsinin qəbul olunduğu gündən etibarən hökumət adı çəkilən strateji sənəddə təsvir edilən islahatları həyata keçirmək istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə edib. Məsələn, 2017-ci ilin dekabrında KOM-ların İnkişafı Agentliyinin yaradılması Azərbaycanda KOM-lara dəstək ilə bağlı infrastrukturun formalaşmasında çox mühüm addım olub. İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun, Daşınar Əmlakın Dövlət Reyestrinin, KOM-lar üçün vahid pəncərə sisteminin və kənd təsərrüfatı, tekstil və turizm daxil olmaqla, bir çox sahələrdə istehsalı artırmaq məqsədilə 15 ixrac assosiasiyasının yaradılması KOM-lar üzrə yol xəritəsi çərçivəsində həyata keçirilən digər vacib təşəbbüslər hesab edilir. Hökümət həmçinin müəssisələr üçün inzibati prosedurların sadələşdirilməsi üçün tədbirlər görmüşdür.
“Kiçik və orta müəssisələrin inkişafı Azərbaycan höküməti üçün prioritetdir", - deyə KOM-lar üzrə yol xəritəsinin monitorinqi və qiymətləndirilməsini həyata keçirmək həvalə olunan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib. "İƏİT ilə sıx əməkdaşlıq, iqtisadiyyatı şaxələndirmək və KOM-ları iqtisadi inkişafın mərkəzinə çevirmək məqsədi daşıyan Azərbaycanın iddialı islahat proqramını daha yaxşı həyata keçirməyə töhfə vermişdir. Bununla yanaşı, İƏİT-nin müstəqil ekspertiza prosesindəki iştirakı sayəsində siyasət islahatlarını möhkəmləndirmək və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq mümkün olmuşdur".
Doğrudur, bu islahatların Azərbaycandakı işgüzar dairələrə tam təsirini görmək hələ tezdir, amma bununla belə Azərbaycanın siyasətdən fəaliyyətə keçidi göstərir ki, siyasi öhdəlik, əsaslı strateji proqram və güclü qurumlar hərtərəfli islahat proqramının həyata keçirilməsində və real iqtisadiyyat üçün gözəçarpan nəticələrin təmin edilməsində əhəmiyyətli rol oynayır. Hökumətin səyləri Dünya Bankının 2019-cu ildə nəşr olunmuş "Biznesin aparılması" adlı göstəricilərində də öz əksini tapmışdır. Həmin sənəddə Azərbaycan 2018-ci ildəki 57-ci sıradakı mövqeyindən 25-ə yüksələrək 190 iqtisadiyyat arasında ilk 10 islahatçı ölkənin sırasına daxil olmuşdur.
EU4Business: Siyasətdən Fəaliyyətə
İƏİT, Azərbaycanın KOM sektorunun islahatına Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və çoxlu sayda ölkəni əhatə edən 'EU4Business: Siyasətdən Fəaliyyətə' proqramı çərçivəsində dəstək verib və KOM siyasətinin və işgüzar mühitin yaxşılaşdırılması üzrə islahatların hazırlanması və icrasına hədəfli tövsiyələrini təmin edib. İƏİT, KOM-lar üzrə yol xəritəsində təsvir edilən seçilmiş siyasət fəaliyyətlərinin icrasında və hökumətə KOM-ların islahat proqramının həyata keçirilməsində əldə olunan irəliləyişləri izləmək imkanı verən və nəticələrə əsaslanan monitorinq sisteminin qurulmasında bu ölkənin İqtisadiyyat Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə dəstək verir. Bütün bunlar tematik seminarlar, siyasətlərin yenidən nəzərdən keçirilməsi və dövlət və özəl sektorları arasında məsləhətləşmələr vasitəsilə həyata keçirilir. İƏİT-nin Parisdə yerləşən qərargahında keçirilən İƏİT-nin Avrasiya Rəqabətlilik dəyirmi masası (19-20 noyabr, 2018-ci il) çərçivəsində baş tutan Azərbaycanın müstəqil ekspertizası zamanı sözügedən işlərin ilkin nəticələri müzakirə edilib.

With the support of the OECD within the EU4Business initiative, Azerbaijan has embarked on the implementation of a wide-ranging reform agenda aimed at diversifying the economy and enhancing the contribution of small and medium enterprises to employment, domestic production and exports.
The fall in oil prices in 2015, combined with an economic slowdown in key regional trade partners, led to a sharp contraction in 2016-17 and highlighted the importance of ensuring a sustainable and stable growth path for Azerbaijan by developing the non-oil economy.
Against this backdrop, Azerbaijan in December 2016 adopted a 'Strategic Roadmap for the production of consumer goods at the level of small and medium entrepreneurship' (the 'SME Roadmap'), demonstrating the government’s commitment to the SME sector. The SME Roadmap aims to strengthen the role and competitiveness of SMEs in the economy, enhance the business environment, improve the regulatory framework for entrepreneurial activity, enhance access to financial resources and strengthen institutional support for SMEs.
Since the adoption of the Roadmap, the government has made significant progress in implementing the reforms outlined in this strategic document. For example, the establishment of a dedicated SME Development Agency in December 2017 represents a major milestone in shaping the SME support infrastructure in Azerbaijan. Other important initiatives implemented within the SME Roadmap include the establishment of the Mortgage and Credit Guarantee Fund, the State Registry of Movable Assets, an online one-stop-shop for SMEs, and 15 export associations with the objective of increasing production in a number of sectors, including agriculture, textiles and tourism. The government has also taken steps to streamline administrative procedures for businesses.
“The development of small and medium-sized businesses is a priority for the government of Azerbaijan,”says Vusal Gasimly, Executive Director of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication, which has been entrusted with the monitoring and evaluation of the SME Roadmap. "Working in close co-operation with the OECD has contributed to better implementation of Azerbaijan’s ambitious reform agenda that aims to diversify the economy and bring SMEs to the centre of economic development. In addition, engagement in OECD peer review processes has helped anchor our policy reforms and align them with international standards.”
While the full impact of these reforms on the business community in Azerbaijan is yet to be seen, Azerbaijan’s journey from policies to action shows that political commitment, a sound strategic framework and strong institutions are instrumental in implementing a comprehensive reform agenda and delivering tangible results for the real economy. The government’s efforts were also reflected in the 2019 edition of the World Bank’s 'Doing Business' indicators, which lists Azerbaijan as one of the top 10 reformers among 190 economies, improving its position to 25th, up from 57thin 2018.
EU4Business: From Policies to Action
Support for Azerbaijan’s SME sector reform was provided by the OECD as part of the EU-funded multi-country programme 'EU4Business: From Policies to Action', under which the OECD provides targeted advice for the design and implementation of SME policy and business environment reforms. Through thematic workshops, policy reviews and public-private consultations, the OECD assists the Ministry of Economy and the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication in implementing selected policy actions outlined in the SME Roadmap and in building a results-based monitoring system which will enable the government to track progress in the implementation of the SME reform agenda. The initial results of the work were discussed during the first-ever peer review of Azerbaijan in an OECD forum, at the OECD Eurasia Competitiveness Roundtable (19-20 November 2018) at OECD HQ in Paris, France.