Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi EU4Business təşəbbüsünün "Ticarətə Hazıram" layihəsi çərçivəsində aqrar emalı sahəsində fəaliyyət göstərən 32 Ermənistan, Azərbaycan, Gürcüstan və Ukrayna şirkətinin 21-25 oktyabr tarixlərində Parisdə keçiriləcək "SIAL" Beynəlxalq Qida Sərgisində iştirakını təşkil edir.
Məqsəd şirkətləri və onların istehsal etdiyi məhsulları Aİ bazarında təqdim etmək, o cümlədən Aİ alıcıları və idxalçıları ilə biznes əlaqələri yaratmaqdır.
"SIAL Paris" sərgisi qida sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən peşəkarlar üçün ən böyük beynəlxalq bazardır. 109 ölkəni təmsil edən azı 7020 Fransız və beynəlxalq sərgi iştirakçısı "SIAL Paris" sərgisində konservləşdirilməmiş məhsullar, qida məhsullarının tərkib hissələri və emal olunmuş məhsullar daxil olmaqla, müxtəlif ərzaq məhsulları nümayiş etdirir.
Adı çəkilən şirkətlərin sərgidə iştirakı, Ermənistanın KOM-ların İnkişafı üzrə Milli Mərkəzi, AzPromo (Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu), Enterprise Georgia və Ukraynanın Giləmeyvə Assosiasiyası kimi yerli tərəfdaşlar ilə sıx əməkdaşlıq və koordinasiya çərçivəsində təşkil edilmişdir.
Layihənin iştirakçı şirkətlərə göstərdiyi dəstəyə tərəfdaş təşkilatların iştirakı səviyyəsindən asılı olaraq, stendlərin icarəsi və dizaynı, ticarət sərgisində iştiraka dair təlimlər və mentorluq, eləcə də reklam materiallarının hazırlanması və B2B görüşlərin təşkili daxildir.
Sözügedən layihə tərəfindən artıq Avropadan olan 400 alıcı, idxalçı və topdan satıcı benefisiar şirkətlərin stendlərinə baş çəkməyə dəvət edilib. Bundan başqa, şirkətlərə alıcılarla danışıqlar zamanı yardım göstərilməsi və tərəflər arasında ticarət müqavilələrinin bağlanması üçün sərgidən sonra onlara dəstək verilməsi planlaşdırılır.
‘Ticarətə hazıram’ adlı layihə EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilir və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində KOM-ların rəqabət qabiliyyətini artırmaq və onları beynəlxalq və Aİ bazarları ilə əlaqələndirmək məqsədi daşıyır.

EU4Business supports 32 food companies from Armenia, Azerbaijan, Georgia and Ukraine to exhibit at Paris International Food Exhibition
The international Trade Centre is organising the participation of 32 agro-processing companies from Armenia, Azerbaijan, Georgia and Ukraine in the SIAL International Food Exhibition in Paris on 21-25 October, within the framework of the EU4Business ‘Ready to Trade’ project.
The objective is to present the companies and their products to the EU market and establish business links with EU buyers and importers.
SIAL Paris is the largest international marketplace for food service professionals.  More than 7,020 French and international exhibitors from 109 countries display their foodstuffs at SIAL Paris, ranging from ingredients to processed products, including fresh produce.
The participation in the trade fair has been organized in close cooperation and coordination with local partners, such as SME DNC of Armenia, AzPromo, Enterprise Georgia and the Ukrainian Berries Association.
The project support to the participating companies ranges from contributing to booth rental and design, trainings and coaching on trade fair participation, development of promotional materials and organisation of B2B meetings, depending on the level of involvement of partner institutions.
The project has invited over 400 buyers, importers and wholesalers from Europe to visit the booths of the beneficiary companies, and will also facilitate during the negotiations with buyers and provide follow-up support after the trade fair for completion of deals.
The ‘Ready to Trade’ project is funded by the European Union as part of the EU4Business initiative, and aims to improve the competitiveness of SMEs in Eastern Partnership countries and to connect them to international and EU markets.