Avropa Komissiyasının Avropa qonşuluq siyasəti və genişlənmə danışıqları üzrə baş direktoru, Kristian Danielson bildirmişdir ki, Aİ hər iki tərəfin paylaşdığı çağırışların öhdəsindən daha yaxşı gələcək yeni hərtərəfli tərəfdaşlıq sazişi üzrə danışıqlara başlamaq ərəfəsində Azərbaycanla dialoq və əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətindədir. Cənab Danielsson yanvar ayında öz Azərbaycanlı həmkarı Elmar Məmmədyarov ilə görüşdə bu fikri bildirmişdi.
Cənab Məmmədyarov Aİ və ona üzv dövlətlər adından saziş üzrə danışıqların aparılması üçün Avropa Komissiyasına və Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəyə mandatın verilməsini Azərbaycan tərəfindən müsbət qarşıladığını bildirmişdir. O, bu qərarın Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığı üzərində müsbət təsirə malik olacağına dair əminliyini də ifadə etmişdir.
Yeni ikitərərfli əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq sazişi üzrə danışıqlar 7 fevral tarixində Prezident İlham Əliyevin Brüsselə səfərindən sonra başlamalı idi. Bu səfər ərzində Prezident İlham Əliyevin Avropa Komissiyasının Prezidenti Jan-Klod-Yunker, Aİ Xarici İşlər üzrə Ali Nümayəndəsi Federika Mogerini və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Donald Tusk ilə görüşmüşdür.
Aİ-nın Azərbaycanla əlaqələri 1999-cu il tarixli Aİ-Azərbaycan Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinə əsaslanır. Bu saziş siyasi dialoq, ticarət, sərmaye qoyuluşu, iqtisadi məsələlər, qanunvericilik və mədəniyyət üzrə geniş diapazonlu əməkdaşlığın aparılmasını təmin edir. Azərbaycan KOM-lar üçün biznes mühiti üzrə islahatları aparmaq məqsədilə EU4Business maliyyə vəsaitini alan Şərq Tərəfdaşlığı proqramına üzv olan altı ölkədən biridir.
Ötən il Aİ, KOM-ların rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün Azərbaycana 13,5 milyon Avro dəyərındə yardım paketini ayıracağını bəyan edib. Aİ həmçinin kənd yerlərində KOM-ların inkişafına dəstəyi nəzərdə tutan ölkənin regional inkişaf proqramı üzrə Azərbaycana 14,5 milyon Avro da ayırmışdır.

EU and Azerbaijan enter negotiations for new partnership agreement
The EU intends to expand dialogue and cooperation with Azerbaijan as the two parties begin negotiations for a comprehensive new partnership agreement that will better address their shared challenges, said Christian Danielsson, director general for neighbourhood and enlargement negotiations at the European Commission. Mr Danielsson was speaking during a meeting with his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov in January.
Mr Mammadyarov said Azerbaijan welcomed the EU Council’s adoption of a mandate for the European Commission and High Representative for Foreign Affairs and Security Policy to negotiate the agreement on behalf of the EU and its member states. He expressed confidence the decision would have a positive impact on Azerbaijan-EU cooperation.
Negotiations on a new bilateral cooperation and partnership agreement were due to begin on 7 February following the visit of President Ilham Aliyev to Brussels, where he met with Commission President Jean-Claude Juncker, EU Foreign Affairs High Representative Federica Mogherini and Council President Donald Tusk.
EU relations with Azerbaijan are based on the 1999 EU-Azerbaijan Partnership and Cooperation Agreement, which provides for wide-ranging cooperation in the areas of political dialogue, trade, investment, economic matters, legislation and culture. Azerbaijan is one of six Eastern Partnership (EaP) countries receiving EU4Business funds to reform the business environment for SMEs.
Last year, the EU announced a €13.5 million assistance package to Azerbaijan to enhance SME competitiveness. It also allocated €14.5 million to Azerbaijan for the country’s regional development programme, which includes support for SME development in rural areas.