Avropa İttifaqı və BMTİP ictimai siyasətlərin təhlili və araşdırılması istiqamətində vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının bacarıqlarını artırır
Bakı, 2 mart 2022-ci il –  Avropa İttifaqı (Aİ) və BMT-nin İnkişaf Proqramı vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının (VCT) yerli siyasətlərin hazırlanması prosesində iştirakını artırmaq məqsədilə onların potensialının gücləndirilməsi fəaliyyətlərinə davam edir.
Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi çərçivəsində ictimai siyasətlər və təhlili üzrə Bakıda dördgünlük təlim proqramı həyata keçirilib. Proqramda 14 müxtəlif rayondan 40 vətəndaş cəmiyyəti təşkilatı və fəal qruplar iştirak edib. Sessiyalar, ictimai siyasət və araşdırma üzrə ixtisaslaşmış milli ekspert tərəfindən aparılıb.
Proqramda iştirakçılar, siyasətlərin hazırlanması prosesinin mərhələləri daxil olmaqla ictimai siyasətin bir sıra baza konseptləri barədə ətraflı öyrəniblər. Sessiyalar zamanı iştirakçılar data toplanılması üzrə müxtəlif metodlar və datanın təhlili istiqamətində biliklərini artırıb, həmçinin siyasət xülasələrinin yazılması və tövsiyələrinin formalaşdırılması üzrə praktiki bacarıqlara yiyələniblər.
“Lazımlı məzmun, çoxlu sual vermək imkanı və maraqlı bir təlimçi ilə çox praktiki kurs idi. Bütün bu sadalananların sayəsində həm effektiv, həm də zövq aldığımız bir təlim proqramı oldu”, deyə “Gənclərin Təşəbbüs Qrupu” İctimai Birliyinin iştirakçısı qeyd edib.
Təlim proqramının tərkib hissəsi olaraq iştirakçılar fərdi mentorluq dəstəyi də əldə ediblər.
Qeyd edilməlidir ki, Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi bu layihə, BMTİP tərəfindən həyata keçirilir. Layihə - siyasətlərin formalaşdırılması, yerli inkişafa dəstək və sosial innovasiyanın təşviqi sahələrində VCT-lərin iştirakının artırılması məqsədilə təşkilatların potensialının gücləndirilməsini hədəfləyir.
Əlaqə üçün məlumat:
Leyla Qurbanova, BMTİP-nin Azərbaycan ofisinin Kommunikasiyalar üzrə mütəxəssisi – leyla.gurbanova@undp.org
Gülnarə Bayramova, Avropa İttifaqının Azərbaycan Nümayəndəliyinin Mətbuat və İnformasiya Rəhbəri gulnara.bayramova@eeas.europa.eu
Avropa İttifaqı öz nou-hausunu, resurslarını və amallarını tədricən birləşdirmək qərarına gəlmiş 27 üzv dövlətdən ibarətdir. 60 ildən artıq genişlənmə müddəti ərzində, onlar, birgə olaraq, mədəni müxtəlifliyi, tolerantlığı və fərdi azadlıqları qoruyub saxlayaraq, sabitlik, demokratiya və dayanıqlı inkişaf zonasını yaradıblar. Avropa İttifaqı öz sərhədlərindən kənarda digər ölkə və xalqlarla öz nailiyyətlərini və dəyərlərini paylaşmağa sadiq olan tərəfdir.
BMT-nin İnkişaf Proqramı BMT-nin aparıcı agentliyi olub, yoxsulluq, bərabərsizlik və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparmaqdadır. Biz, 170 ölkədə müxtəlif mütəxəssis və tərəfdaşlarımızdan ibarət geniş şəbəkəmizlə birgə fəaliyyət göstərərək, planet və insanlar üçün hərtərəfli və dayanıqlı həllər üzərində çalışırıq.
Ətraflı məlumat üçün undp.org vebsaytına baş çəkə yaxud Twitter-də @UNDP səhifəsini izləyə bilərsiniz.

Baku, 02 March 2022 – The European Union and UNDP continue to strengthen capacities of the civil society organisations (CSOs) to increase their participation in policy-making processes in Azerbaijan.
As part of the EU funded “Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan” project, a 4-days training programme on public policy and policy analysis has been organised in Baku. Over 40 civil society organisations and active groups from 14 districts of Azerbaijan attended the programme. The sessions are organised by one of the leading national experts specialized in public policy and research.
The participants of the programme learnt about the fundamental public policy concepts focusing on policy cycle and deepened their knowledge on various data collection methods and data analysis. They’ve also practiced in drafting policy briefs and formulating policy recommendations.
“Very practical course, with highly relevant content, lots of opportunities to ask questions, and an engaging trainer - all this made the training really efficient and enjoyable”, says a participant from the “Youth Initiative Group” Public Union.
The training sessions are complemented by individual mentoring for the participants.
This project is funded by the EU and implemented by UNDP, and it aims to help increase CSOs capacities to engage in policy-making processes, foster local development, and promote social entrepreneurship and social innovation.
Media contact:
For media inquiries, please contact Leyla Gurbanova, Communications and Visibility Specialist for UNDP in Azerbaijan at leyla.gurbanova@undp.org.
Gulnara Bayramova, Press and Information Officer at the Delegation of the European Union to Azerbaijan at gulnara.bayramova@eeas.europa.eu.
The European Union is made up of 27 Member States who have decided to gradually link together their know-how, resources and destinies. Together, during a period of enlargement of more than 60 years, they have built a zone of stability, democracy and sustainable development whilst maintaining cultural diversity, tolerance and individual freedoms. The European Union is committed to sharing its achievements and its values with countries and peoples beyond its borders”.
UNDP is the leading United Nations organization fighting to end the injustice of poverty, inequality, and climate change. Working with our broad network of experts and partners in 170 countries, we help nations to build integrated, lasting solutions for people and planet.