Avropa Komissiyası, AB tərəfindən Ermənistan, Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova və Ukraynada kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə dəstəyi barədə ətraflı məlumat verən “EU4Business”-in yeni veb saytını istifadəyə verib.
Əsas sayt təşəbbüsün bütün tərəfdaşları və iştirakçıları üçün "vahid pəncərə" rolunu oynayır. Hər bir ölkədə KOB subyektlərinə dəstəyinin nəticələrini, sahələr və alətlər üzrə bölünmüş ətraflı statistik məlumatları, layihə portfellərini, uğur hekayələrini, ölkələrə və yardım növlərinə görə strukturlaşdırılmış şəkildə təqdim edir. Ümumi saytda hər ölkədə hansı vasitələrin işlədiyini görmək və nəticələri müqayisə etmək mümkündür.
“EU4Business”, həmçinin, ayrıca hər bir ölkə üçün sahibkarlara yönəldilmiş saytları təqdim edib (Ermənistan, Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova, Ukrayna). Biznesin inkişafı üçün necə kredit və ya qrant almaq olar və bunu hansı bankda etmək daha asandır? İxraca başlamaq üçün konsultasiya almaq məqsədi ilə hara müraciət etmək olar? Yeni müştərilər və tərəfdaşlar tapmaq üçün beynəlxalq sərgidə və ya təhsil seminarında necə iştirak etmək olar? Məlumatları müxtəlif mənbələrdən tədricən toplamaq əvəzinə, sahibkarlar yerli saytların hər birində bir neçə dəqiqəyə Aİ onların biznesinə işlərinə necə kömək edəcəyini anlaya bilərlər. Burada həm də Aİ ilə artıq əməkdaşlıq edən müəssisələrin müsbət təcrübəsindən ilham ala, mühüm tədbirlərin anonslarını izləyə və ölkədəki biznes mühiti üçün nə etdiklərini görmək mümkündür.
“Biz məlumat baxımından fərqli auditoriyaları dəstəkləyirik. Onların arasında sahibkarlar, əməkdaşlıq etdiyimiz donorlar, biznesə dəstək verən təşkilatlardır. Hamı fərqli məlumatlarla maraqlanır: məsələn, sahibkara haradan kredit almaq barədə məlumat, verilən kreditlərlə bütün bölgədəki iş yerlərin açılması arasındakı əlaqədən daha vacibdir. Lakin bu rəqəmlər, məsələn, AB-də tərəfdaşlar və maliyyə qurumlar üçün vacibdir”, - deyə, “EU4Business” layihınin meneceri Mark Helyer izah edir. Onun sözlərinə görə, saytlar hər bir steykholder qrupu üçün mümkün qədər faydalı olmaq məqsədi ilə bölünüb. Hal-hazırda həmin saytlar AB dəstəyi potensialını daha aydın şəkildə əks etdirirlər və sahibkarlar bundan tam şəkildə istifadə edə bilərlər.
“EU4Business”-in son illik hesabatına əsasən, 2019-cu ildə həmin proqram sayəsində Ermənistan, Azərbaycan, Belarusiya, Gürcüstan, Moldova və Ukraynada 78 mindən çox şirkət yardım alıb.

The European Commission has launched a new EU4Business portal that provides information on the scope of EU support to small- and medium-sized businesses in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine.
The central page of the portal gives an overview of how the programme works, and additional six country pages in local languages provide entrepreneurs with up-to-date information on exactly how they can benefit from the EU4Business initiative.
“The COVID-19 crisis is a real challenge for businesses in the region. It is essential we invest in the private sector – especially small- and medium-sized enterprises, which are the backbone of our partner countries’ economies – in order to build back better. Doing so, we support the creation of jobs and opportunities for citizens across the Eastern Partnership,” said Lawrence Meredith, Director for Neighbourhood East and Institution-Building, DG NEAR, European Commission.
In the past year, the EU increased its support to the private sector in the Eastern Partnership countries to help them deal with the consequences of the COVID-19 pandemic. EU4Business helps to mobilise additional funding for companies together with international financial institutions, and assists businesses with getting better access to existing loan facilities.
Based on the most recent EU4Business annual report, over 78,000 companies received assistance under the initiative in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine in 2019.
“Via the new website, we provide information for different audiences, such as SMEs, donor organisations that we cooperate with, and specific institutions in each country that help promote the support,” EU4Business Team Leader Mark Hellyer explains.
Some of the success stories that are featured on the website include Moldovan honey-makers upgrading their production, or a small town in Georgia developing a ChatBot to keep businesses well-informed during COVID-19 times; the Azerbaijani family who started their dried fruit business from scratch in less than a year, or the Ukrainian blueberry growers going co-op; the Belarusian children’s clothing brand that doubled its customer base, or an innovative business centre in Armenia helping SMEs grow.