İqtisadi inkişaf vasitəsilə sabitliyin ixracı: ŞT tədbirlərində Aİ-nin biznes və məşğulluğa dəstəyi vurğulanıb
6 və 7 dekabr tarixlərində Vyanada baş tutan iki yüksək səviyyəli Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) tədbirində Avropa İttifaqı, Şərqi Tərəfdaş Ölkələrində iqtisadi inkişafa və yeni iş yerlərinin yaradılmasına dəstək verilməsi ilə bağlı güclü mövqe nümayiş etdirib.
"Bizim məqsədimiz sabitlik, tərəqqi və nəticə etibarilə iqtisadiyyat, cəmiyyət, o cümlədən siyasət sahəsində dayanıqlıq ixrac etməkdir". Bu sözləri dekabrın 6-da keçirilən Şərq Tərəfdaşlığı Biznes Forumunda çıxış edən Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Komissarı Yohannes Han bildirib və bunları əlavə edib: "Bir ölkənin iqtisadi cəhətdən güclənməsi nəticəsində iqtisadi rifahın yaxşılaşması ilə yanaşı, insanları və onların cəmiyyətlərini xarici təsirlərdən qorunduğu müşahidə olunur və öz ölkələrində yaxşı gələcəklərinin olması üçün vətəndaşları daha rəqabət qabiliyyətli və cəlbedici edir".
EU4Business Katibliyinin dəstəyilə təşkil olunan ŞT Biznes Forumundan bir gün sonra Şərq Tərəfdaşlığı İllik Konfransı keçirilib. Hər iki tədbir gələn il Şərq Tərəfdaşlığının 10-cu ildönümünü ərəfəsində Avstriyanın Aİ Şurasına Sədrliyi çərçivəsində baş tutub. Sözügedən tədbirlərdə Aİ və onun altı Şərq Tərəfdaşlığı Ölkələrindən yüksək vəzifəli nümayəndələr, hökumətləri təmsil edən maraqlı tərəflər, Aİ təşkilatları, beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının nümayəndələri, Avropa Parlamentinin üzvləri, eləcə də analitik mərkəzlərin, vətəndaş cəmiyyətinin, biznes, gənclər təşkilatları və ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri daxil olmaqla, Aİ və Tərəfdaş Ölkələrdən təqribən 350 nümayəndə iştirak edib.
Dekabrın 7-də "Daha güclü cəmiyyətlər üçün daha güclü iqtisadiyyat - Dayanıqlı inkişaf üçün insanlara yatırım" mövzusunda keçirilən ŞT İllik Konfransındakı nitqi zamanı Yohannes Han iqtisadi inkişaf ilə əlaqədar dəstək ismarıcını bir daha səsləndirib.
"Şərq Tərəfdaşlığı Ölkələrimizin iqtisadi inkişafının gücləndirilməsi, sabit və firavan qonşuluğun təmin edilməsi istiqamətində göstərdiyimiz səylərin ana xəttini təşkil edir", - deyə o, bildirib və əlavə edib ki, "yeniliklərə və sürətlə dəyişən bazarlara uyğunlaşmaq qabiliyyətinə görə kiçik müəssisələr müasir iqtisadiyyatın qurulmasında mühüm rol oynayır. Bu səbəbdən yeni iş yerlərinin yaradılmasında həyati-vacib əhəmiyyətə malikdirlər".
ŞT Biznes Forumunda və forum çərçivəsində təşkil olunan iki ayrı panel müzakirəsində enerjinin səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələri kimi iki mühüm sektor, İT və rəqəmsal bazarlar kimi mövzular diqqət mərkəzində olub.
Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Komissarı Yohannes Han məşğulluğun dayanıqlı olmasında enerjinin səmərəliliyinin əhəmiyyətini vurğulayaraq qeyd edib ki,"enerjinin səmərəliliyi həm də çoxlu sayda daimi, xüsusilə də yerli iş yerləri yaradan "mühərrikdir". O, Aİ-nin rəqəmsal bazarların uyğunlaşdırılması məqsədilə azı 50 milyon avro ayırmaq niyyətini təsdiq edib. Yohannes Han 7 milyon avro büdcəyə malik kibertəhlükəsizlik ilə əlaqədar proqramın davamı olan, o cümlədən mentorluq və başlanğıc maliyyələşmə vasitəsilə startaplara dəstək verəcək 11 milyon avro büdcəyə malik yeni EU4Digital adlı proqramın üzümüzə gələn həftələrdə imzalanacağı barəsində məlumat verib.
ŞT İllik Konfransının üç panel müzakirəsindən ikisi biznesin inkişafı və məşğulluq məsələlərinə həsr olunub və "İşgüzar mühitin hərtərəfli şəkildə yaxşılaşdırılması: hansı tərəflər və hansı tədbirlər cəmiyyətin gücləndirilməsinə ən yaxşı şəkildə töhfə verə bilər?" və "Peşə bacarıqlarının bazarın ehtiyaclarına uyğunlaşdırılması: insanların düzgün ixtisaslara yiyələnməsini necə təmin edə bilərik?" suallarını əhatə edib.
Adı çəkilən Biznes Forum B2B praktiki seminarla yekunlaşıb və seminar çərçivəsində ümumilikdə 285 B2B görüş keçirilərək KOM-lara investisiya və biznes ilə bağlı ideyalarını paylaşmaq və müzakirə etmək imkanı yaradıb.
Yohannes Han müəssisələri regiondakı investisiya imkanlarının yaratdığı üstünlüklərdən yararlanmağa çağırıb: "Bütün altı tərəfdaş ölkəmizdə bir çox yüksək ixtisaslı elm adamları (riyaziyyatçılar, texniklər, mühəndislər) var, halbuki Aİ ölkələrində 350 min məlumat və kommunikasiya texnologiyası sahəsində çalışan mütəxəssis çatışmazlığı müşahidə olunur. Digər tərəfdən, əksər vaxtlarda Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrindəki startaplar ən mühüm bacarıqlara (marketinq və maliyyə təhlili) malik deyil və müştərilər və dəyər zənciri ilə zəif əlaqəlidirlər".
Tərəfdaşları əlaqələr yaratmağa, müzakirə və təcrübə mübadiləsinə başlamağa sövq edən Yohannes Han, Aİ və onun Şərq Tərəfdaşlığı Ölkələrini birləşdirən qarşılıqlı maraq və tamamlayıcı gücü vurğulayıb. O, zəruri əlaqələrin qurulması üzrə B2B görüşlərin "yeni əməkdaşlıqlar və yeni iş yerləri ilə nəticələnəcəyinə və dəyər yaradacağına" əmin olduğunu bildirib.

The European Union has issued a strong message of support for economic growth and jobs in its Eastern Partner countries, during two high-level Eastern Partnership (EaP) events held in Vienna on 6 and 7 December.
“It’s our aim to export stability, prosperity and consequently resilience in the area of the economy, society but also policy,” Commissioner for EU Neighborhood Policy and Enlargement, Johannes Hahn told the Eastern Partnership Business Forum on 6 December, adding: “If we are able to produce more economic strength, it leads to economic welfare and it protects you and your society against external influences, makes you more competitive, more attractive for your own citizens to have good prospects in your own country.”
The EaP Business Forum – organised with the support of the EU4Business Secretariat – was followed by the Eastern Partnership’s Annual Conference the next day. Both events were held under the Austrian Presidency of the Council of the European Union ahead of next year’s 10th anniversary of the Eastern Partnership. They brought together senior representatives from the EU and its six Eastern Partners, including government stakeholders, representatives of EU institutions, international financial institutions, Members of the European Parliament, 350 companies from the EU and Partner Countries, as well as non-governmental representatives from think tanks, civil society, youth, and academia.
Commissioner Hahn repeated the message of support for economic development in his speech at the EaP Annual Conference on 7 December, which was held on the theme, ‘A stronger economy for stronger societies – Investing in people for sustainable growth’.
“Strengthening the economic development of our Eastern Partners is at the heart of our efforts towards ensuring a stable and prosperous neighbourhood,” he said, adding that, “small businesses play an essential role in building modern economies, due to their capacity to innovate and adapt to fast changing markets. Therefore they are absolutely crucial for job creation.”
The EaP Business Forum highlighted two key emerging sectors – energy efficiency and renewable sources, and IT and digital markets – which were discussed in two separate panel discussions.
Commissioner Hahn stressed the significance of energy efficiency as a contributor for sustainable employment – “energy efficiency is also an engine for jobs, which creates a lot of sustainable jobs and in particular local jobs.” Hahn also confirmed the EU’s intention to invest at least €50 million to harmonise digital markets. He said the new €11 million EU4Digital programme would be signed in the coming weeks and would complement a €7 million cyber security programme as well as support for startups through mentoring and seed funding.
Two of the three panel discussions at the EaP Annual Conference the next day also focused on business development and jobs, addressing the questions of ‘Improving the business environment in an inclusive manner: which actors and which measures can best contribute to stronger societies?’ and ‘Matching market needs and skills: how do we ensure that people are equipped with the right qualifications?’
The Business Forum ended with a B2B brokerage event, which facilitated a total of 285 B2B meetings, providing SMEs with the opportunity to share and discuss investment and business ideas.
Commissioner Hahn urged businesses to take advantage of the investment opportunities in the region: “All our six partner countries have a cohort of highly skilled scientists (mathematicians, technicians, engineers) while the EU suffers from a shortage of 350,000 Information and Communication Technology specialists. On the other hand, start-ups in the Eastern Partnership often lack critical skills (marketing and financial analysis) and are poorly connected with customers and value chain.”
Encouraging participants to network, discuss and share experience, he stressed the mutual interests and complementary strengths binding the EU and its Eastern Partners, expressing confidence that the B2B matchmaking sessions would “lead to new collaboration, and translate into new jobs and value creation”.