Şərq Tərəfdaşlığı Proqramına üzv olan altı ölkə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) Avrasiya regionun üzvləridir və onlar 22-24 noyabr tarixlərində Parisdə keçirilmiş 3-cü İƏİT Avrasiya həftəsində iştirak etmişedibllər. Bu ölkələrin hamısı Avrasiya Rəqabətlilik Proqramı üzrə dəyirmi masanın üzvüdür və onlar həm də Paris həftəsi zamanı bir araya gəldilər. Bu proqram öz iqtisadiyyatlarını gücləndirmək üçün islahatları icra etməklə ölkələr tərəfindən əldə edilmiş tərəqqinin barometri kimi fəaliyyət göstərir.
2000 -2015-ci illər arasında EU4Business proqramındakı Şərq Tərəfdaşlığı Proqramına üzv olan altı ölkəni özündə ehtiva edən Avrasiya regionunda adambaşına düşən Ümumi Daxili Məhsul (ÜMD) iki dəfədən çox artmış və islahatların irəliləməsi nöqteyi-nəzərindən bir çox Avrasiya ölkələri Dünya Bankının ən sonuncu Doing Business hesabatında əla nəticələr göstərmiş ölkələr kimi seçilənlər arasında olmuşdur. İƏİT Baş -katibi Angel Gurria 22 noyabr tarixində Parisdə keçirilən İƏTİ-in Avrasiya Həftəsində açılış nitqinə bu müsbət fikirlə başlamışdır.
Cənab Gurria bildirdi ki, "Regionda olan bütün ölkələr bu il biznesi nizamlayan islahatlar həyata keçirmış və eyni zamanda onlardan üçü ən yaxşı nəticələr göstərmiş on ölkə arasında olmuşdur." "Bundan əlavə əhəmiyyətli dərəcədə müxtəlifliyə baxmayaraq Avrasiya ölkələri vacib rəqabətlilik üstünlüklərindən, o, cümlədən əsas bazarlara yaxınlıqdan, demək olar ki, universal olan savadlılıqdan faydalanırılar və onların bir neçəsi təbii ehtiyatlarla zəngindirlər" o, əlavə edir.
Bununla belə ölkələrin məruz qaldığı "əhəmiyyətli və davamlı şokların", məsələn, əmtəələrin qiymətinin düşməsi, Rusiya və Çində inkişafın ləng getməsi kimi çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün hələ də görüləsi çox iş var. "Avrasiya ölkələrinin bəzilərində iqtisadiyyatın çiçəklənməsi üçün həlledici olan pul köçürmələri də kəskin şəkildə düşmüş və biz valyuta dəyərsizləşməsi, ləng sərmaye yatırımı və istehlakın azalmasını demək olar ki, bütün region boyu müşahidə etmişik."
O, bildirmişdir ki, bu cür çətinliklər fonunda bir çox Avrasiya ölkəsi inkişaf etməküçün əsas sayılan sahələrdə struktur islahatları,effektiv və innovativ siyasəti təbliğ etməyə davam etmək məqsədilə öz səylərini ikiqat artırmaq məcburiyyətində olmuşdur.
Lakin region son onilliklər ərzində dünya iqtisadiyyatına daha çox inteqrasiya etmiş və islahat prioritetlərinin özəyində "qarşılıqlı əlaqə" durur" deyərək o, əlavə etdi: İnfrastruktur nöqteyi nəzərindən bu "möhkəm qarşılıqlı əlaqə", lakin açıq ticarət siyasəti və nisbətən az ağrılı sərhəd formallıqları baxımından "mülayim qarşılıqlı əlaqə" deməkdir. Cənab Gurria vurğuladı ki, regionla əlaqə daha yaxşı qurulduqda daha böyük rəqabətlilik, əmək bazarı islahatları və yaşıl iqtisadiyyat daha çox önəm daşıyan sahələr olacaqdır.
Rəqabətlilik Dəyirmi Masası İƏİT üzv ölkələri və Avrasiya tərəfdaş ölkələri arasında birgə platforma kimi İƏİT Avrasiya Rəqabətlilik Proqramı çərçivəsində ekspert qiymətləndirməsini həyata keçirmək üçün 2013-cü ildə təsis olunmuşdur.
İƏİT Avrasiya həftəsi ərzində biznesin inkişafı xidmətləri üçün dayanıqlı bazar vasitəsilə kiçik və orta ölçülü müəssisələrin bacarıqlarını gücləndirmək üçün ən son islahatları ekspertlərin qiymətləndirməsinə təqdim etmək Belarusun növbəsi idi. Bu arada kiçik və orta ölçülü müəssisələrin maliyyə resurslarına və biznesin inkişaf xidmətlərinə çıxışını yaxşılaşdırmaq üçün Moldavanın səyləri İƏİT ekspertləri tərəfindən "monitorinqə" məruz qalmşdır. Bu monitorinq ilkin qiymətləndirmə və tövsiyələrdən üç il sonra yoxlamaların yenidən aparılmasından ibarətdir.

The six Eastern Partnership countries are all members of the Eurasia region of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) and as such participated in the 3rd OECD Eurasia Week, held in Paris from 22 to 24 November. They are also all members of the OECD Eurasia Competitiveness Roundtable, which also met during the Paris week and acts as barometer of the progress they have made implementing reforms to strengthen their economies
Between 2000 and 2015, Gross Domestic Product (GDP) per capita in the Eurasia region, which includes the six Eastern Partnership countries in the EU4Business programme, has more than doubled, and, in terms of reform advancement, many Eurasian countries are singled out among the star performers in the World Bank’s latest Doing Business report. This is the positive note on which the OECD Secretary-General Angel Gurría began his address to open the 3rd OECD Eurasia Week in Paris on 22 November.
“All the countries in the region have implemented business regulatory reforms this year, while three were among the ten countries having recorded the biggest improvements,” noted Mr Gurría. “Moreover, despite their considerable diversity, Eurasia countries benefit from important competitive strengths, including proximity to major markets, near universal literacy, and for several of them, a wealth of natural resources,” he added.
There was still much to do, however, to overcome the “significant and persistent shocks” to which the countries are subjected, such as commodity price falls and slower growth in Russia and China. “Remittance flows, which remain critical to the prosperity of some Eurasia economies, have also dropped sharply, and we have seen currency depreciations, slower investment and falling consumption across much of the region.”
In the face of such challenges, he said, many Eurasia countries needed to double their efforts to keep promoting structural reforms and effective and innovative policies in key areas for their development.
But the region had become much more integrated into the world economy over the past decades, he added, and “connectivity” lay at the heart of reform priorities: “hard connectivity” in terms of infrastructure, but also “softer connectivity” in terms of open trade policies and less burdensome border formalities. Greater competitiveness, labour market reforms and the green economy were areas which would become more important as the region became better connected, Mr Gurría said.
The Competitiveness Roundtable was established in 2013 as a joint platform between OECD members and Eurasia partner countries to carry out peer reviews in the framework of the OECD Eurasia Competitiveness Programme.
During this OECD Eurasia Week, it was the turn of Belarus to present for “peer review” its latest reforms to strengthen SME capabilities through a sustainable market for business development services. Meanwhile Moldova’s attempts to improve access for SMEs to finance and business development services were subject to “monitoring” by OECD experts, which consists of a re-examination of its progress three years after an initial review and recommendations.