Ticarətə Hazıram: Azərbaycanda məhsulların siyahıya alınması ilə bağlı növbəti təlim keçirilib
Bu ilin may ayında məhsulların siyahıya alınması üzrə keçirilən ilk təlimin davamı olaraq bu yaxınlarda həyata keçirilməyə başlanan EU4Business "Ticarətə hazıram" layihəsi çərçivəsində avqust ayının sonunda Bakıda ikinci təlim keçirilib. Adı çəkilən layihənin məqsədi Azərbaycan və digər Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində KOM-ların rəqabət qabiliyyətini artırmaq və qlobal bazarlara, xüsusilə Avropa İttifaqına çıxışını yaxşılaşdırmaqdır.
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi (BTM) tərəfindən icra olunan layihə həmçinin KOM-ların onlayn kanallardan daha səmərəli istifadə etməsinə kömək etmək, transsərhəd ticarəti asanlaşdırmaq və onların beynəlxalq satışlarını artırmaq məqsədilə innovativ rəqəmsal həllər tapmaq üçün KOM-ların elektron ticarət ilə əlaqədar bacarıqlarını inkişaf etdirməyə yönəlib.
Son dəfə keçirilən beş günlük seminarın əsas məqsədi son təlim etibarən Azərbaycan KOM-larının əldə etdiyi irəliləyişləri qiymətləndirmək, eləcə də mümkün qədər çox məhsulu rəqəmsallaşdırmaq olub. Seminarın ilk üç günü AzExport, son iki günü isə AzPromo-da (Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu) keçirilib. Yeni məkanda baş tutan hər iki seminarın ilk günündə əvvəlki seminarda BTM tərəfindən təlim keçən yeddi müxtəlif təlimçi iştirak edib. Onlar təlimlərdə öyrəndiklərini cəld şəkildə təkrar edərək diqqəti üzləşdikləri problem və məsələlərə yönəldiblər.
Öyrəndiklərinə təkrar nəzər saldıqdan sonra təlimçilərə biliklərini tətbiq edərək bütün KOM-ların nümayəndələrinə təlim keçməyə kömək etmək tapşırılıb. Burada məqsəd isə təlimdə iştirak edən KOM-ların elektron ticarət ilə bağlı bacarıqlarının formalaşdırılması və şirkətlərinin gücləndirilməsi üçün müstəqil şəkildə lazımi alətlərə sahib olmasını təmin etmək olub.
Təlimçilər elektron ticarətin mahiyyətini və yüksək keyfiyyətli məzmunun əhəmiyyətini tam dərk etdiklərini nümayiş etdiriblər. Bundan əlavə, onların ödənişlər, marketinq, logistika və gömrük kimi məsələlərin vacibliyini dərk etdiyi və eyni zamanda bu anlayışların tətbiq edilməsi ilə bağlı bacarıqlarının artdığı məlum olub. Təlimçilər rəqəmsallaşma prosesi ilə əlaqədar inam nümayiş etdirmiş, lakin onların məhsulların təsvirinin hazırlanması, yüksək keyfiyyətli şəkillərin çəkilməsi və redaktəsi, ştrix-kodların və məhsullar haqqında daxili arayışların yaradılması və məhsulların BTM tərəfindən təmin olunan platformaya yüklənməsinə dair öyrəndiklərini təkrar etmələrinə ehtiyac olmuşdur.
Təlimçilər arasında AzPromo, AzExport-un nümayəndələri və müstəqil məsləhətçilər olub. Seminar ərzində yeddi təlimçi doqquz müxtəlif şirkətin on nümayəndəsinə təlim keçmiş və redaktə olunmuş şəkillər, məhsulların daxili anbar kodları, ştrix-kodlar və təsvirlər ilə birgə platformaya yüklənən təxminən 65 məhsulun rəqəmsallaşmasına nəzarət ediblər.

Following up on a first workshop on product listing in May this year, a second workshop was held in Baku at the end of August, as part of the recently launched EU4Business ‘Ready to Trade’ project, which aims to increase the competitiveness of SMEs from Azerbaijan and other Eastern Partnership countries, and to improve access to a more global market, with a particular focus on the European Union.
The project, which is implemented by the International Trade Centre (ITC), also aims to build the e-Commerce capacities of SMEs to help them use online channels more effectively and come up with innovative digital solutions to facilitate cross-border trade and increase their international sales.
The main objective of the latest five-day workshop was to assess the progress that had been made by Azerbaijani SMEs since the last training, as well as to digitize as many products as possible. The first three days were held at AzExport and the last two at AzPromo. The first days at each new venue involved meeting the seven different trainers that ITC had trained during the last mission and giving them a quick refreshment on the process, focusing on particular problems and issues that each trainer had.
After the refresher session, the trainers were then tasked to apply their knowledge and help to train representatives from each SME. The objective was to ensure that the trained SMEs are able and have the tools independently to build their e-Commerce capacities and strengthen their respective companies.
The trainers demonstrated that they had fully understood the ethos of e-Commerce and the importance of high quality content. Furthermore, they showed that they had learned the importance of payments, marketing, logistics and customs, and, at the same time, strengthened their capacities to apply these concepts. Additionally, the trainers were confident with the digitization process and only needed a general refresher on how to formulate product descriptions, take and edit high quality photos, generate barcodes, create unique internal product references (SKUs) and upload the products on the platform the ITC had provided.
The trainers were made up of experts from AzPromo, AzExport and independent consultants. Over the course of the workshop, the seven trainers coached a total of ten representatives from nine different companies and supervised the digitization of approximately 65 products that were successfully uploaded onto the platform with edited photos, SKUs, barcodes and descriptions.