Avropa İttifaqı Azərbaycanın kənd yerlərində xüsusilə qadınların iştirakı ilə yeni sahibkarlıq müəssisələrin yaradılmasına fəal şəkildə dəstək verir. Aİ-dən maliyyə dəstəyi almaq üçün Bakıda olmaq, ali təhsilli olmaq və ya biznesə sahib olmaq tələb olunmur.
Aşağıda bəzi nümunələr verilmişdir:
Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Təsir üçün əməkdaşlıq” (Collaborate for Impact) layihəsi Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində sosial sahibkarlığı və sosial sərmayələri inkişaf etdirməyi nəzərdə tutur. Bu layihə Azərbaycanda yeni sosial biznes modellərini təşviq etmək üçün qeyri-maliyyə resurslarına, təhsil və mentorluq proqramlarına, o cümlədən sosial innovasiya yarışmalarına çıxışı təmin etmək üçün Education HUB ilə əməkdaşlıq edir. Xəbərləri və iştirak imkanlarını öyrənmək üçün “Education HUB”-ın internet səhifəsinə və Facebook səhifəsinə baxa bilərsiniz. Azərbaycandakı uğur hekayələri ilə tanış olmaq və podkastlara qulaq asmaq üçün “Təsir üçün əməkdaşlıq” layihəsinin internet səhifəsinə baş çəkə bilərsiniz.
BRIDGE layihəsinin əsas məqsədlərindən biri vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının gücləndirilməsi vasitəsilə onlara COVID-19 pandemiyası və Qarabağ münaqişəsi nəticəsində zərər çəkmiş cəmiyyətin həssas qruplarının bərpası və dolanışıq ehtiyaclarını ödəməkdə kömək etmək, həssas qrupların bacarıqlarının inkişafı və onlara karyera ilə bağlı məsləhətlər vermək və yeni gəlir gətirən fəaliyyətlər və mikro biznes vasitəsilə gender əsaslı inkişafı stimullaşdırmaqdır.
Bundan əlavə, EU4Youth proqramı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində, eləcə də Azərbaycanda gənclərin məşğulluq və sahibkarlıq imkanlarını artırmaq üçün bir sıra layihənin icrasına başlayıb. Layihələrə mentorluq, təlim proqramları və təcrübə proqramları daxildir. Gələcək iştirak imkanları ilə tanış olmaq üçün EU4Youth səhifəsini izləyin.
Biznesinizi inkişaf etdirmək niyyətindəsinizsə, Azərbaycanda özəl sektorun inkişafına dəstək verən EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində maliyyə, məsləhət xidməti və təlimlərdən yararlana bilərsiniz.
Məsələn, Cənub Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu (EFSE) AccessBank və Bank Respublika kimi yerli tərəfdaşlarla çalışır və kənd təsərrüfatı, sənaye, ticarət və xidmət sahəsində çalışan ən kiçik müəssisələri maliyyə (kreditin ölçüsü orta hesabla 4 000 avro təşkil edir) ilə təmin edir.
Eyni zamanda, AYİB-in İş qadınları proqramı qadınlar tərəfindən idarə olunan müəssisələrə fərdiləşdirilmiş təlim və məsləhət xidməti təklif edir. Proqram həmçinin biznesi qiymətləndirmək və lazımi dəstək haqqında məlumat almaq üçün Business Lens kimi fərdi onlayn alətlər təklif edir.
Subsidiya alan müəssisələr üçün məsləhət xidmətini həmçinin strategiya, marketinq, əməliyyatlar, keyfiyyətin idarə edilməsi, enerjinin səmərəliliyi, maliyyənin idarə edilməsi və digər sahələr üzrə Kiçik müəssisələr üçün məsləhət xidməti proqramı çərçivəsində əldə etmək mümkündür. Ərizə ilə müraciət haqqında öyrənmək üçün AYİB-in internet səhifəsinə daxil olun.
Startapınız varsa, AYİB-in Star Venture proqramı perspektivli startapları, sürətləndirici və konsaltinq şirkətlərini öz potensiallarını tam şəkildə üzə çıxarmağa, biznesin diaqnostikası üzrə seminarlar, fərdi məsləhət və mentorluq və maliyyəyə çıxış təklif edir.
AYİB-in iş qadınları üçün hazırkı təlim, məsləhət və maliyyə imkanları ilə ətraflı şəkildə tanış olmaq üçün AYİB-in Azərbaycanda Kiçik Müəssisələr üçün Məsləhət proqramının Facebook səhifəsini izləyin. Orada iş qadınları üçün xüsusi işlənib hazırlanmış onlayn kurslar, KOB-lar üçün seminarlar, məsləhət imkanları və startaplara dəstək haqqında məlumatlar tapa bilərsiniz.
Təsəvvür etdiyinizdən daha çoxdur!
2023-cü ildə Azərbaycanda EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində dəstəklənən 2000-ə yaxın KOB-un 53,6%-i qadınlara məxsusdur. KOB-lara göstərilən dəstək nəticəsində ümumilikdə 31,3 milyon avro əlavə gəlir əldə edilib, 1067 yeni iş yeri yaradılıb, dövriyyədə 23,8% artım qeydə alınıb və ixracın həcmi 6% artıb.
Məsələn:
Qadın aksesuarları və evə qulluq vasitələrinin satışı ilə məşğul olan ESSE LLC şirkətinin rəhbəri Gülnarə Həsənova Kiçik Müəssisələr üçün Məsləhət proqramı çərçivəsində Aİ tərəfindən maliyyələşən satış üzrə təlimdə iştirak edərək müştərilərin sayını 25%, dövriyyəni isə 18% artırmağı bacarmışdır.
Afət Əhmədova EU4Business layihəsinin dəstəyi ilə sıfırdan uğurlu qurme mətbəxi xidməti qurub. Layihə bu şirkətin xarici sərgilərdə iştirakını təşkil edib, yeni veb-saytın dizaynını işləmək üçün proqramçılar işə götürüb, biznes planlarının hazırlanmasına kömək məqsədilə marketinq mütəxəssisləri və maliyyə analitikləri təmin edib.
Vüsalə Əhmədova EU4Business layihəsinin ucqar rayonlardakı qadınların sahibkarlıq bacarıqlarının və inamının artırılmasına yönəlmiş təlimində iştirak etdikdən sonra Tovuz şəhərindəki təhsil akademiyasını inkişaf etdirib.
Aytəkin Sadıqova Sabirabad, Neftçala və Bilasuvar rayonlarıında qadın resurs mərkəzləri açan Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən layihə çərçivəsində maliyyə və təlim xidmətindən yararlanıb. Hazırda onun 22 arı təknəsi var və onlardan 10 ədədini layihənin dəstəyi nəticəsində ala bilmişdir.
Aİ əmək bazarının mövcud ehtiyaclarına uyğun tədrisin təşkili məqsədilə peşə təhsili müəssisələrinin müasirləşdirilməsi yolu ilə Peşə təhsili və təlimi (PTT) sisteminin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasında Azərbaycana dəstək verir. Xüsusən də Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi BMTİP tərəfindən icra olunan təkcə məktəbi yenicə bitirmiş gənclər üçün deyil, həm də yeni ixtisaslara yiyələnmək və iş tapmaq istəyən yetkin vətəndaşlar, habelə əlilliyi olan insanlar üçün peşə hazırlığı təklif edir. Layihə çərçivəsində Bakı və Gəncədə dörd karyera mərkəzi yaradılıb və daha üç karyera mərkəzinin açılması planlaşdırılır. Eyni zamanda, aşpaz, şirniyyatçı, dərzi, çiçəkçi, vitraj süvenir istehsalı, bərbər və sosial media marketinqi və proqramlaşdırma peşələri üzrə qısamüddətli pulsuz inklüziv kurslar hazırlanıb.
30 yaşından kiçik gənc qadınlara isə Aİ özünün Erasmus + gənclər üçün proqramları çərçivəsində olduqca maraqlı imkanlardan yararlanmağı təklif edir. Avropa Həmrəylik Korpusunun gənclər üçün layihələrində və ya xaricdə könüllülük fəaliyyətlərində iştirak etməklə siz yeni bacarıqlara yiyələnən və dəyərli təcrübəyə sahib olan 3 000 Azərbaycanlı gəncə qoşula bilərsiniz.
Erasmus + universitet tələbələri üçün Avropada tələbə mübadilə proqramları və doktorantura tələbələri üçün nəzərdə tutulmuş proqramlarda iştirak etməyi təklif edir. Bu proqramlar və müraciət qaydası haqqında daha ətraflı məlumatı buradan öyrənin.30 yaşından kiçik gənc qadınlara isə Aİ özünün Erasmus + gənclər üçün proqramları çərçivəsində olduqca maraqlı imkanlardan yararlanmağı təklif edir. Avropa Həmrəylik Korpusunun gənclər üçün layihələrində və ya xaricdə könüllülük fəaliyyətlərində iştirak etməklə siz yeni bacarıqlara yiyələnən və dəyərli təcrübəyə sahib olan 3 000 Azərbaycanlı gəncə qoşula bilərsiniz.
Erasmus + universitet tələbələri üçün Avropada tələbə mübadilə proqramları və doktorantura tələbələri üçün nəzərdə tutulmuş proqramlarda iştirak etməyi təklif edir. Bu proqramlar və müraciət qaydası haqqında daha ətraflı məlumatı buradan öyrənin.
EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində dəstəklənən layihələr və maliyyə dəstəyi haqqında daha ətraflı məlumat və əlaqə vasitələrini öyrənmək üçün EU4Business təşəbbüsünün Azərbaycan üzrə portalına baş çəkin. Portalda kredit və qrant imkanları və biznesin inkişafı xidmətləri haqqında hərtərəfli məlumatlar var.
Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən bütün layihələr üzrə fəaliyyətlər və iştirak imkanlarına dair təfərrüatlar və keçidlər üçün Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Facebook səhifəsini, eləcə də iştirak imkanları bölməsinin olduğu eu4azerbaijan.eu internet səhifəsini izləyin. AYİB-in Azərbaycanda Kiçik Müəssisələr üçün Məsləhət proqramının Facebook səhifəsində olduğu kimi BMTİP-in Azərbaycan nümayəndəliyinin Facebook səhifəsində də müntəzəm olaraq Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən layihələr çərçivəsində qadınlar üçün iştirak imkanları və uğur hekayələri işıqlandırılır.

The European Union is very active in supporting the development of new businesses in Azerbaijan, particularly among women and particularly in the regions, so don’t think that you need to be in Baku, to have a higher education or an established business in order to access EU support.
Here are some examples:
The EU-funded, Collaborate for Impact project aims to develop social entrepreneurship and social investment in the Eastern Partnership countries. In Azerbaijan it partners with the Education HUB to provide access to non-financial resources, education and mentoring programmes, as well as social innovation competition events to promote new social business models. Check out the Education HUB website and Facebook page for news and opportunities and visit the Collaborate for Impact website for success stories and podcasts from Azerbaijan.
One of the aims of the BRIDGE project strengthening civil society organisations is to help them address the recovery and livelihood needs of the most vulnerable communities affected by the COVID-19 pandemic and the Karabakh conflict, including by supporting skill development and career counselling among vulnerable groups and to stimulate gender-sensitive development through new income-generating activities and micro-businesses.
In addition, the EU4Youth programme is launching a series of projects aimed at enhancing youth employment and entrepreneurship in the Eastern Partnership region, including Azerbaijan, which will include mentoring, training programmes and apprenticeships. Follow the EU4Youth page for upcoming opportunities.
If you are looking to develop your business, funding, advice and training are available through the EU4Business initiative, which supports private sector development across Azerbaijan.
For example, the European Fund for South East Europe (EFSE) works with local partners AccessBank and Bank Respublika to provide finance (average loan size €4,000) to the smallest businesses in sectors such as agriculture, industry, trade and services.
In addition, the EBRD’s Women in Business programme offers training and advisory services that are specifically tailored to women-led businesses. The programme also offers a personalised online tool – the Business Lens – to assess your business and see what kind of support you can access.
Subsidised consultancy services are also available from the Advice for Small Businesses programme, in areas including strategy, marketing, operations, quality management, energy efficiency, financial management and more. Visit the EBRD website to find out how to apply.
If you have a start-up, the EBRD’s Star Venture programme targets promising start-ups, accelerators, and consultants to unleash their full potential, offering business diagnostics workshops, customised consulting and mentoring, and access to finance.
For the full range of current EBRD training, advisory and funding opportunities for women in business, make sure that you follow the EBRD Advice for Small Businesses in Azerbaijan on Facebook. You will find online courses tailored for women in business, workshops for SMEs, consultancy opportunities and start-up support.
There are more than you can imagine!
Of the almost 2,000 SMEs supported in Azerbaijan under the EU4Business initiative in 2023, 53.6% were women-owned. Support to SMEs led to total extra income generated of €31.3 million, 1,067 new jobs, 23.8% growth in turnover, and 6% increase in exports.
For example:
Gulnara Hassanova, Director of ESSE LLC, a company distributing women’s accessories and home-care products, received sales training under the Advice for Small Businesses programme, resulting in a 25% increase in customers and 18% rise in turnover.
Afet Akhmadova built a successful gourmet service from the ground up with the support of the EU4Business project, which arranged for the company to participate in foreign exhibitions, hired programmers to help design a new website, and provided marketing specialists and financial analysts to help them put together business plans.
Vusala Ahmadova took part in an EU4Business training on developing the skills and confidence of rural women to enable them to become entrepreneurs, helping her to develop her education academy in the city of Tovuz.
Aytekin Sadiqova received funding and training on how to run a business from an EU-funded project which has set up women’s resource centres in the regions of Sabirabad, Neftchala and Bilasuvar. Today, she has 22 beehives, 10 of which she bought thanks to the project’s support.
The EU supports Azerbaijan in strengthening the quality of the Vocational Education and Training (VET) system by modernising institutions to deliver skills-based training matching the needs of the job market. Specifically, the EU-funded project, ‘VET for the future: development of VET providers’ excellence in Azerbaijan’, implemented by UNDP, opens up vocational training opportunities not only for young people who recently left high school but also for senior citizens wishing to obtain new qualifications and find work, as well as persons with disabilities. Among its activities, the project has established four career centres in Baku and Ganja, with plans to open another three, and developed free short-term inclusive courses in the professions of cook, confectioner, tailor, florist, stained glass artist, hairdresser, as well as social media marketing and programming.
For young women under the age of 30, the EU offers exciting opportunities under its Erasmus + youth programmes. You can join the almost 3,000 young Azerbaijanis who have already learned new skills and developed valuable experience by participating in youth projects or volunteering for work abroad under the European Solidarity Corps.
And if you are in higher education, Erasmus + offers student exchanges and post-graduate programmes in Europe. Find out more about all the opportunities and how to apply
For information and contacts about projects and funding opportunities supported under the EU4Business initiative, visit the EU4Business portal for Azerbaijan. The website includes comprehensive details of loan and grant opportunities and business development services.
Follow the Facebook page of the EU Delegation to Azerbaijan for details and links to actions and opportunities across the full range of EU-funded projects, as well as the eu4azerbaijan.eu website, which includes a dedicated opportunities section. The Facebook page of UNDP in Azerbaijan also regularly highlights success stories and opportunities for women under its projects funded by the EU, as does the EBRD Advice for Small Businesses page on Facebook.