EU4Business qadın tərəfindən idarə edilən Azərbaycan şirkətinə müştəri bazasını 25% artırmağa yardım edir
EU4Business Təşəbbüsü çərçivəsində Avropa İttifaqından maliyyə dəstəyi alan Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) Azərbaycanın qadın tərəfindən idarə edilən aksesuar və evə qulluq vasitələrinin paylanması ilə məşğul olan şirkətinə səmərəli kadr yığımı və satış sisteminin tətbiq edilməsinə kömək edib.
AYİB qadın tərəfindən idarə edilən və geniş çeşidli qadın aksesuarları və evə qulluq vasitələrinin paylanması ilə məşğul olan ESSE MMC-yə səmərəli kadr yığımı və satış sisteminin tətbiq edilməsində yardım edib. Nəticədə, şirkət tədavülünü 18% artıraraq, yeni məhsul xətti əlavə etmiş və iki regional ofis açmışdır.
2012-ci ildə təsis edilən ESSE şirkətinin satış sahəsi, anbar və arxa ofis daxil olmaqla, Bakının mərkəzində ofisi var.
Mövcud müştəriləri qoruyub saxlamaqla, yenilərini cəlb etmək və biznesi genişləndirmək baxımından şirkətin rəhbərliyi müştəri xidməti sisteminin gücləndirilməsi və satış, o cümlədən marketinq prosedurlarının səmərəliliyinin artırılmasına ehtiyac olduğunu düşünürdü. Şirkət həmçinin mühasiblərin peşəkar bacarıqlarını və ixtisaslarını artırmalı idi.
Biz ESSE MMC-ni Bakıda fəaliyyət göstərən, qadın tərəfindən idarə edilən və bazarın təhlili və inkişaf üzrə planlaşdırma xidmətləri göstərən HL Qrup MMC məsləhətçi şirkətlə əlaqələndirdik.
Məsləhətçi:
• Satış şöbəsinin iş qüvvəsini nəzərdən keçirir
• Baş mühasiblər üçün ölçülə bilən məqsədləri müəyyənləşdirir
• Kadr yığımı və satış sistemini hazırlayır
• Daxili proqram təminatına əsaslanan sənəd axını və hesabat sistemini qiymətləndirir və təkmilləşmələr təklif edir
• Satış komandası və tərəfdaşlar üçün təlim sessiyaları həyata keçirir
• Birbaşa paylama sisteminin gücləndirilməsi ilə bağlı tövsiyələr təqdim edir.
Nəticədə, şirkət illik satışlarının həcmini 18% və fərdi müştərilərin sayını 25% artırmağa müvəffəq olur. ESSE şirkəti, həmçinin Baltikyanı ölkələrdə istehsal edilən yeni məhsul xətləri və zərgərlik məmulatları əlavə edərək qiymət siyasətini optimizasiya etməklə, iki regional ofisini açmışdır.
ESSE MMC-nin rəhbəri Gülnarə Həsənova bildirib: "Bu layihə şirkətə iqtisadi tənəzzül dövründə rəqabət aparmaqda və güclü birbaşa paylama şəbəkəsini qurmaqda əhəmiyyətli dərəcədə yardım etdi. 2016-cı ildə ikinci məsləhətçi layihəyə başladıq və onun şirkətimizə daha da böyüməsi üçün yardım edəcəyini gözləyirik".

With funding from the European Union under the EU4Business Initiative, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) helped a woman-led accessory and home-care products company in Azerbaijan introduce an effective recruitment and sales system.
The EBRD helped ESSE LLC, a woman-managed company distributing a wide range of women accessories and home-care products, to introduce an effective recruitment and sales (RS) system for direct sales. As a result, the company increased its turnover by 18%, added new product lines and opened two regional offices.
Established in 2012, ESSE owns an office in the centre of Baku, including a sales zone, warehouse and back office.
In view of growing the business and attracting new clients while retaining the existing ones, the company’s management believed that there was a need to strengthen the customer service system and to increase the efficiency of the sales and marketing procedures. The company also needed to enhance the professional competencies and specialisation of the account managers.
The EBRD put ESSE LLC in touch with HL Group LLC, a woman-led Baku-based consultant offering services in market analysis and development planning.
The Consultant:
• Reviewed sales staff performance
• Identified measurable goals for KAM (Key Account Managers)
• Developed a RS (Recruitment and Sales) system
• Evaluated the internal software-based document-flow and reporting system and suggested improvements
• Conducted training sessions for the sales team and partners
• Provided recommendations on strengthening the direct distribution network.
As a result, the company increased its annual sales by 18% and the number of individual customers served per year by 25%. ESSE also added new product lines including cosmetics from the Baltic countries and jewellery products, optimised its pricing policy and opened two regional offices.
Ms. Gulnara Hasanova¸ Director of ESSE LLC, commented: “The project significantly helped the company to compete successfully during the economic slow-down and to build a strong direct distribution network. We started a second consultancy project in 2016 and expect that it will help our company to grow further.”