Balakəndən olan dərzi öz biznesində işləməyin "təkbaşına işləmək" demək olmadığını göstərir
Bacarıqlı dərzi və sənətkar, tələbələrinin ilham və motivasiya mənbəyi olan müəllim, işgüzar qadın və sahibkar, bəlkə də, daha dəqiq desək, "sosial sahibkar" Mirvari Əzizova eyni zamanda iki qız anası və yaşadığı icmada dəyişikliklər edilməsinə töhfə verən insandır.
1968-ci ildə Balakəndə dünyaya gəlmiş Mirvari gənc yaşlarından dərzi olmaq istəyib və çalışqanlığının sayəsində Balakəndə kiçik mağazada öz biznesini aça bilib. Ailəsi, dostları və qonşularla həmişə yaxşı münasibətləri olan və sosial aktivliyini saxlayan Mirvari öz dərzi emalatxanasını icma mərkəzinə çevirə bilib. O, burada yalnız dərzilik sənətinin sirlərini qonşuları və dostları ilə paylaşmır, həm də qeyri-rəsmi qadın klubu və müzakirə qrupu üçün məkan yaradıb.
Bu qrup müzakirələri zamanı Balakən qadınlarının daha müstəqil olmaq və sosial hüquq və imkanlarını artırmaq yollarını necə tapması təkrar-təkrar qaldırılan mövzular arasında yer alıb. Mirvari üçün bu sualın cavabı əsasən iqtisadi cəhətdən özünü doğruldan mikrobiznes strategiyalarının hazırlanması, habelə məşğulluq imkanlarının və kooperativ yerli bizneslər və sənətkar şəbəkələrinin yaradılması yolu ilə maliyyə uğurunun üstünlüklərinin paylaşılmasından ibarətdir.
Mirvari BMTİP və ABAD-ın onun yaşadığı regionda kiçik biznesləri dəstəkləmək üçün "EU4Business" layihəsini həyata keçirməsi haqqında məlumat alaraq biznes bacarıqları ilə bağlı ödənişsiz təlimdə və yerli sahibkarlıq potensialının inkişaf etdirilməsinə istiqamətlənmiş digər kurslarda iştirak etmiş ilk sahibkarlardan biri olmuşdu.
Mirvari layihənin bazarda tələb edilən yerli məhsulların istehsalı üçün yerli potensialın artırılması məqsədilə təklif etdiyi xüsusi kurslar arasında regionda "xalça suvenirləri" istehsal edən biznes olaraq xalçaçılıq sənəti ilə bağlı bacarıqlarını inkişaf etdirməyi seçmişdi. Mirvari yeni biznes və sənətkarlıq bacarıqlarını geniş, praktiki biznes və ictimai iş təcrübəsi ilə bir araya gətirərək dərzi emalatxanasını daha çox əməkdaşın işlədiyi, suvenirləri daha böyük miqyasda istehsal edən müəssisəyə çevirmək üçün biznes plan hazırlamışdı.
Layihə Balakən regional “ABAD” mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala İqtisadi Zonasında kiçik ailə bizneslərinə göstərilən dəstəyin bir hissəsi kimi Mirvariyə onun dərzi mikrobiznesini irimiqyaslı müəssisəyə çevirmək məqsədilə lazım olan xammal və xalçatoxuma maşınını almaq üçün qrant təsdiq etdi və verdi.
Hazırda Mirvarinin evdə və onun emalatxanasında işləyən 20 qadın-işçisi var. Onlar kiçik xalçalar, toxunma oyuncaqlar, corablar və başqa suvenirlər hazırlayan qeyri-rəsmi qadın kooperativinin tərkib hissəsi kimi çalışır. Mirvari ABAD-ın etno-butikləri vasitəsilə məhsulların satışını koordinasiya etməyə kömək edir. Daha sonra qadınlar satışlardan əldə edilmiş gəlirləri bölüşürlər.
O qeyd edir – "Biz birlikdə bir-birimizə pandemiya dövründən keçməyə kömək etmişik və regionun aparıcı suvenir istehsalçısı olmuşuq. Siz istifadə edə biləcəyiniz bütün imkanlardan faydalanmalısınız və sizə heç bir hazır fürsət verilmədikdə bu fürsəti özünüz və başqaları üçün yaratmalısınız".
Mirvari öz sözlərinə sadiq qalaraq layihədən mümkün qədər faydalanıb və indi layihənin fayda və imkanlarını başqaları ilə paylaşır. O, yaşadığı icmadakı insanları təklif edilən kurslarda iştirak etməyə həvəsləndirməklə yanaşı, öyrəndiyi toxuma texnikalarını başqa qadınlara öyrətmək üçün vaxt ayıraraq heç bir ödəniş almadan təlimçilərə təlim keçir.
O, keçən ilki təcrübəsindən bəhs edərək bildirir: "Öyrəndiyim vacib şeylərdən biri odur ki, kiçik biznesə sahib olmaq "təkbaşına işləmək" demək deyil. Bəzən ən yaxşı nəticələri əməkdaşlıqla əldə edirik. Bir-birinizi dəstəkləyir və bir-birinizə inam verirsinizsə, irəli getmək üçün imkanları həmişə tapacaqsınız."
"Balakən regional “ABAD” mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə təsərrüfatlarının inkişafına dəstək" layihəsi EU4Business Təşəbbüsü çərçivəsində Aİ tərəfindən dəstəklənir, BMTİP və Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində “ABAD” mərkəzləri tərəfindən həyata keçirilir. Layihənin məqsədi 44 kəndli ailəsinin öz yerli biznesini açmasını və genişləndirməsini dəstəkləmək, onlara biznesin inkişafı və planlaşdırılması, brend və dizaynın hazırlanması, maliyyə, mühasibatlıq və hüquqi dəstək xidmətləri ilə bağlı təlimlər keçməkdən ibarətdir. Layihə eyni zamanda benefisiarları bizneslərini genişləndirmələri üçün avadanlıqlarla təchiz edir.

A highly skilled tailor and craftswoman, an inspiring teacher and motivator, a businesswoman and entrepreneur — or perhaps more accurately a ‘social entrepreneur’… Mirvari Azizova is all of these things at once in addition to being the mother of two daughters and a change-maker in her local community.
Born in Balakan in 1968, Mirvari wanted to be a tailor from a young age and eventually opened her own business in a small shop in Balakan. Always highly active and socially engaged with her family, friends, and neighbourhood, Mirvari soon turned her tailoring shop into a community hub. Here she not only shared the secrets of her tailoring craft with neighbours and friends but also created a space for an informal women’s social club and discussion group.
Among the topics that repeatedly came up in these group discussions was how women in Balakan can best find sustainable ways to achieve greater independence and social empowerment. For Mirvari, the answer to this question lies in large part in developing feasible micro-business strategies and sharing the benefits of financial success through generating employment and creating cooperative local business and craft networks.
When Mirvari heard about an EU4Business project being implemented by UNDP and ABAD to support small businesses in her region, she was one of the first to take up the opportunity of free training in business skills and other courses aimed at developing local capacities for entrepreneurship.
Among the special courses offered by this project to build local capacities for producing marketable local products, Mirvari opted to learn further skills in carpet-weaving as a business catering to the market for ‘carpet souvenirs’ from this region. Combining her newly enhanced business and craft skills with her extensive practical business and community work experience, Mirvari successfully developed a business plan for expanding her tailoring enterprise to produce souvenirs on a larger scale with more employees.
As part of its support for small family businesses in the Sheki-Zaqatala Economic Zone through the ABAD Regional Centre in Balakan, the project approved a grant to provide Mirvari with the raw materials and the carpet-weaving machine she needed to expand her tailoring micro-business into a larger-scale enterprise.
Today, Mirvari employs 20 women who work from their homes and in her shops as part of an informal women’s cooperative making small carpets, knitted toys, socks and other souvenirs. Mirvari helps coordinate the sales of the products through ABAD’s ‘ethno-boutiques’. The women then share the income generated from the sales.
“Together we helped each other get through this pandemic and together we can become the leading producers of souvenirs in the region,” she says. “You have to take all the opportunities you can and when you can’t see any available you have to make them happen for yourself and others.”
True to her word, Mirvari has made the most she can of the project and is now passing on these benefits and opportunities to others. As well as encouraging people in her community to take up the courses on offer, she has also become a trainer of trainers, giving up her time free of charge to teach other women the weaving techniques she learnt.
“Something important I’ve learnt,” she says of her experiences over the past year, “is that being a small business doesn’t have to mean ‘going it alone’. Sometimes the best results are through cooperation. If you support each other and build up each other’s confidence then you can always find a way forward.”
***
The “Support to the Development of Small Family Businesses in the Sheki-Zaqatala Economic Zone through the ABAD Regional Centre in Balakan” project is supported by the EU as part of its EU4Business Initiative and co-funded and implemented by UNDP and the ABAD State Agency for Public Services and Social Innovations. The project aims to support 44 rural families to start up and expand their own local businesses, providing them with training in business development and planning, branding and design, financial accounting and legal assistance services. The project also provides beneficiaries with the equipment they need to expand.