"Sənətkarlıq şəhəri"ndə ənənələri qoruyub saxlayan iki ailənin hekayəsi
Şəki əbəs yerə "sənətkarlıq şəhəri" hesab edilmir. Azərbaycanın şimal-qərbində yerləşən bu şəhər uzun əsrlər boyunca kəlağayılar, ipək xalılar, rəsm əsərləri, taxta oyma əl işləri, keramika və misgərlik nümunələri istehsalı və satışı ilə bağlı bacarıqlarını inkişaf etdirən rəssamlar, sənətkarlar və tacirlərin vətəni olub.
Əhmədovlar ailəsi bir neçə nəsil boyunca Şəki şəhərində əl işlərinin istehsalı və satışı ilə məşğul olub. Hazırda Pərviz və Sahib Əhmədov qardaşları bu ənənəni qoruyub saxlamaqda qətiyyətlidir. 34 yaşlı Pərviz rəssam kimi qardaşı Sahiblə işləyərək taxta əl işləri və suvenirlər istehsal edən ailə biznesini idarə edir. Qardaşlar və onların ailələri ailəyə başçılıq edən anaları ilə birlikdə qədim və böyük evdə yaşayır.
"Pərviz həmişə ailə biznesinin fəaliyyətini dəstəkləməyə və cəmiyyətə fayda verməyə çalışıb" – deyə qardaşı Sahib bildirir.
Pərviz regionda kiçik bizneslərin genişlənməsinə kömək etmək məqsədilə BMTİP və ABAD tərəfindən həyata keçirilən EU4Business layihəsi haqqında məlumat aldıqdan dərhal sonra kurslarda iştirak etmək, habelə ailə biznesinin rəsmiləşdirilməsi və genişləndirilməsi üçün qrant almaq üçün müraciət edib.
Pərviz qısa zamanda layihənin ən aktiv iştirakçılarından biri olub və dizayn ideyalarını başqa iştirakçılarla paylaşır. "İncəsənət rəqabət yox, paylaşmaq deməkdir" – deyə o bildirir – "yeganə rəqabət bacarıqlar arasında sağlam rəqabət olmalıdır. İncəsənətdə monopoliyaya yer yoxdur."
Pərviz ailə biznesini hüquqi müstəviyə keçirmək üçün layihənin verdiyi dəstəklə bank hesabı açıb və suvenir istehsalçısı olaraq rəsmi VÖEN-lə qeydiyyatdan keçib. Təlimin və qrant üçün müraciət prosesinin tamamlanmasından sonra Əhmədovlar ailəsi ABAD-la müqavilə bağlayıb.
Pərviz layihə fəaliyyətlərinə töhfə verməyə, dizayn ideyalarını başqa sənətkarlarla paylaşmağa və yerli uşaqlar üçün incəsənət kursları təşkil etməyə davam edir. Pərviz və onun ailəsinin əsas məqsədi Şəkidə kiçik mağaza açmaqdır.
Şəkidə yaşayan və bu "sənətkarlıq şəhəri"ndə həyatını sürən daha bir ailə İbrahimovlar ailəsidir. Onlar Kəlbəcər rayonundan gəlmiş məcburi köçkün ailəsidir və artıq iyirmi ildən çoxdur ki, Şəkidə yaşayır.
İki oğlu, gəlini və sevimli pişiyi ilə birlikdə məcburi köçkünlər üçün Çələbi Xan qəsəbəsində yaşayan Fazilə İbrahimova həm ailənin, həm də evin başçısıdır. Ailənin layihəyə qoşulmazdan əvvəl əsas gəlir mənbəyi həyətyanı sahələrində yetişdirdikləri toyuq və qazların satışı idi.
Fəzilə Kəlbəcərdə boya-başa çatdığı vaxtlarda xalça toxumağı öyrənmişdi və bu bacarığı heç vaxt unutmamışdı. Bununla belə, o, layihəyə qoşulmazdan öncə bu sənətdən pul qazana biləcəyini heç ağlına da gətirmirdi.
İbrahimovlar layihə çərçivəsində təklif edilən bir neçə kursu, o cümlədən peşəkar xalçatoxuma ustaları və yerli məhsulların bazara çıxarılması üzrə ekspertlər tərəfindən keçirilən texniki kursları tamamlayıb. Ailə kursu bitirdikdən sonra biznesi genişləndirmək üçün lazım olan avadanlıq, o cümlədən xalça dəzgahları, alətlər, suvenir dizaynları və xammal almaq üçün müraciət edib. Gəlini ilə birlikdə işləyən Fazilə artıq ABAD-ın sifarişi ilə məişətdə istehsal edilən suvenirlərin satışı ilə bağlı müqavilə bağlamağa nail olub.
“Məncə, dünyanın müxtəlif yerlərindən olan müştərilər bu bölgənin xalçaçılıq ənənələrini sevəcəklər”, – deyə Fazilə bildirir. – “Bizneslə bağlı öyrəndiklərimizi tətbiq edə bilsək, Kəlbəcər toxuculuğunun gözəlliyini insanlara göstərə biləcəyik”.
"Balakən regional “ABAD” mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə təsərrüfatlarının inkişafına dəstək" layihəsi EU4Business Təşəbbüsü çərçivəsində Aİ tərəfindən maliyyələşdirilir, BMTİP və Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində “ABAD” mərkəzləri tərəfindən həyata keçirilir. Layihənin məqsədi 44 kəndli ailəsinin öz yerli biznesini açmasını və genişləndirməsini dəstəkləmək, onlara biznesin inkişafı və planlaşdırılması, brend və dizaynın hazırlanması, maliyyə, mühasibatlıq və hüquqi dəstək xidmətləri ilə bağlı təlimlər keçməkdən ibarətdir. Layihə eyni zamanda benefisiarları bizneslərini genişləndirmələri üçün avadanlıqlarla təchiz edir.

The Ahmadov family have been producing and selling handicrafts in Shaki for generations, and brothers Parviz and Sahib Ahmadov are determined to keep these city traditions alive. Parviz, 34, runs the family business producing wooden handicrafts and souvenirs, working with his brother Sahib, an artist. The brothers and their families live in a big old house with their mother, who is the head of the family.
“Parviz has always been focused on keeping the family business going and giving back to the community,” says his brother Sahib.
When he found out about the EU4Business project being implemented in the region by UNDP and ABAD to help expand small businesses, Parviz was quick to apply to take the courses and apply for a grant to formalise and expand the family business.
Soon becoming one of the most active participants in the project, Parviz shared his design ideas with the other trainees. “Art is about sharing, not competition,” he says, “the only competition should be healthy competition — between skills, not monopolies.”
With the support provided by the project, Parviz opened a bank account and registered as a souvenir producer with an official tax number to legalise the family business. Since completing the training and grant application process, the Ahmadov family have since signed a contract with ABAD.
Parviz continues to contribute to the project efforts, sharing his design ideas with other artists and organising art courses for local children. The ultimate aim of Parviz and his family is to open a small shop in Sheki.
***
Another family in Sheki striving to make a livelihood in this ‘city of crafts’ are the Ibrahimovs, who were internally displaced from the Kalbajar region and have been putting down roots in Sheki for over twenty years.
Fazila İbrahimova, who lives in Chalabi Khan settlement for internally displaced people with her two sons, her daughter-in-law and their beloved cat, is the head of both the family and the household. Prior to joining the project, the family’s main source of income comes from the sale of chickens and geese they raised in their backyards.
Having been taught how to weave carpets when she was growing up in Kalbajar, Fazila has never forgotten these skills. Before joining the project, however, she never imagined she could earn a living from this art.
The Ibrahimovs completed several courses offered by the project, including technical courses conducted by professional weavers end experts in marketing local products. On completing the course, the family successfully applied for the equipment they needed to expand, including carpet looms, tools, souvenir designs and raw materials. Working with her daughter-in-law, Fazila has already succeeded in drawing a contract with selling household-produced souvenirs through ABAD orders. “I think customers from all over the world will come to love the carpet-weaving traditions of this region,” Fazila says. “If we can apply what we’ve learnt about business, we will succeed in making people see the beauty in Kalbajar weaving.”
The “Support to the Development of Small Family Businesses in the Sheki-Zaqatala Economic Zone through the ABAD Regional Centre in Balakan” project is funded by the EU as part of its EU4Business Initiative and co-funded and implemented by UNDP and the ABAD State Agency for Public Services and Social Innovations. The project aims to support 44 rural families to start up and expand their own local businesses, providing them with training in business development and planning, branding and design, financial accounting and legal assistance services. The project also provides beneficiaries with the equipment they need to expand.