Azərbaycan: Avropa məsləhəti sayəsində böhrandan xilas olub böyüyən şirkət
Sermar MMC - Bakıda Avropanın aparıcı şirkətlərinin istehsal etdiyi keramik plitə və aksesuarların satıldığı mağazadır. 2000-ci ilin əvvəllərində tikinti materiallarının  satıldığı kiçik bir dükan kimi fəaliiyətə başlayan  şirkət o vaxtdan uzun bir yol qət edib.
Həmin dövrdə bu 15-20 kvadrat metr sahəni əhatə edən kiçik bir mağaza idi” , şirkətin sahiblərindən biri Aydın Əliyev xatırlayır. “12-13 il bu formada çalışıb. Daha sonra mən  başqa bir partnyorla bura qoşulduq və yeni investisiyalar yatırdıq. Həmin vaxt bu şourumu biz icarəyə götürdük. Yeni ad qoyduq. 2013-cü ildən şirkət Sermar adlanır”.
Şirkətin işi  öz axarınca gedirdi və  satışlar yüksəlirdi.  Lakin dünya bazarında neftin qiymətinin ucuzlaşması nəticəsində ölkənin milli valyutası olan manat dəyərdən düşdü.  Ölkə iqtisadiyyatının neftdən asılılığı səbəbindən baş verən iki devalvasiya manatı ABŞ dollarına qarşı  kəskin  ucuzlaşdırdı. Nəticədə ölkəyə gətirilən  mallar  bahalaşdı və bu inflyasiyaya gətirib çıxardı. Bütün bunların fonunda əhalinin alıcılıq qabiliyyəti kəskin aşağı düşdü. Həmin vaxt inşaat sektorunda işlər  yavaşladığı üçün  tikinti materiallarına olan tələbat da  qəfil azaldı. Belə çətin bir dönəmdə  Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi və Avropa İttifaqının “EU4Business” təşəbbüsü  altında maliyyələşdirdiyi layihə çərçivəsində  beynəlxalq konsultantlar köməyə gəldilər.
Büdcəsi 60,000 avro təşkil edən layihənin xərclərinin 15%-i “Sermar” MMC tərəfindən qarşılanıb. İki mərhələdən ibarət layihənin birinci etapında, keramika sektorunda 30 il təcrübəyə malik italiyalı sahibkar və biznesin inkişaf etdirilməsi üzrə təlimçi Korrado Ferfoqlia şirkətə konsultasiya xidməti göstərib.
“2016-cı  ildə böhran səbəbindən bir çox mağazalar bağlandı. Tələb azaldı.Borcları ödəmək lazım idi.O, bizə böhranın idarəolunması ilə bağlı hərtərəfli plan hazırladı. Onun təklifi ilə biz ambarın yerini dəyişdik.O bizə ambar qalıqlarının idarəolunmasını öyrətdi. Həmin vaxt bu bir çox bizneslərin  problemi oldu.  Birdən-birə tələb azaldı və ambar qalıqları yatmağa başladı. Təchizatçılara borclarımız var idi”,- deyə A.Əliyev xatırlayır.
Bir çox biznes subyektləri vəziyyətin tezliklə yaxşılaşacağına ümüd edərək gözləmə mövqeyi seçməyə üstünlük verdi.
Korrado Ferfoqlia bildirdi ki, hansısa tədbirlər görülməsə vəziyyət daha da pisləşə bilər çünki ambarda mallar qalacaq öhdəliklərin isə vaxtı çatacaq. Mallar nisyə alınmışdır. Baxmayaraq ki, biz malları devalvasiyadan əvəl aldığımız üçün köhnə qiymətlə təklif edirdik tələbat yenə də aşağı idi. Dövriyyə dəfələrlə düşmüşdür. Korrado bildirdi ki, köhnədən qalan malı əritmək üçün mütləq endirim kampaniyaları  keçirmək lazımdır.Bunun uçün yaxşı plan hazırladı” –deyə Aydın Əliyev bildirir.
Atılan addımın nəticəsi özünü çox gözlətmədi. Lakin rəqib şirkətlər bu sahədə böyük çətinliklər yaşadılar.
Onun konsultasiyası nəticəsində biz ambarda qalan malların idarə olunmasını çox yaxşı təşkil elədik, bütün borc öhdəliklərimizi vaxtında yerinə yetirdik. Heç bir təchizatcı qarşısında öhdəliyimiz qalmadı. Ona görə də onlar bizim uzunmüddətli tərəfdaşlarımıza çevrildilər və onlarla bugünə kimi əməkdaşlığımız davam edir.Lakin rəqib şirkətlərin bu sahədə çox sayda çətinlikləri oldu. Çünki onlar  heç bir tədbir görmədilər və əvvəlki dövriyyələrin bir neçə ay sonra dönəcəyinə ümid etdilər və bu baş vermədi”-Aydın Əliyev bildirir.
Ferfoqlia, Sermer şirkətinin rəhbərliyi ilə yanaşı işçi heyyətinə  biznesin xüsusiyyətləri haqqında  təlim keçib.Şirkətdə baş satış məsləhətçi  işləyən Dadaş Ələkbərov təlimdə iştirak edən əməkdaşlardan biri olub.
Cənab Korrado mənə və personalımıza keramik plitələrin bütün texniki xüsusiyyətlərini, Avropa standartlarına uyğun texniki göstəricilərin təyin edilməsi, testlərin aparılma metodlarını və ən əsası müxtəlif istifadə təyinatlarına görə, tələbata uyğun olaraq keramik plitələri texniki xüsusiyyətlərinə görə təsnifatlaşdırmağı öyrətdi. Həmçinin müxtəlif müştəri kateqoriyalarına yönəlik düzgün satış taktiklərini və komanda işinin effektiv təşkili yollarını da izah etdi”- Dadaş Ələkbərov  bildirir.
Təlim proqramından həmçinin şirkətin satış məsləhətçisi Sadıq Nəsibov  faydalanıb.
Cənab Korrado mənə tikinti şirkətləri, memarlar, dizayn studiyalar və digər  potensial sifarişçilərlə görüşlərin təşkil olunması üçün hədəf qruplarının təyin olunması və səmərəli təsnifatlaşdırılmasını  və görüşlərin  planlama metodlarını öyrətdi”.- S.Nəsibov  təlim haqqında fikirlərini bölüşür.
Bu adam  çox yaxşı mütəxəssis idi. Bizim əməkdaşlarımızın həm işçi heyyətin, həm də müdirlərin  biznes  sahəsində bilikləri lazımi səviyyədə deyil idi. Onun köməkliyi ilə  əməkdaşlarımızda bilik bazası yarandı hansı ki müştərilərə çox vacibdir. Çünki  müştəri gəlib sual verəndə, hansısa satış məsləhətçisi sualına cavab verə bilməyəndə  satış itirilmiş hesab olunur. Korrado bizim bütün mövcud malları interyer, eksteryer, isti və soyuğa davamlılığına görə qruplaşdırmağı bizə izah etdi. Bütün nəzəri bilikləri əldə etdik ondan”.deyə -A.Əliyev  bildirir.
Layihə çərçivəsində şirkətin əməkdaşları üçün İtaliyaya səfər təşkil olunub. Onlar keramika məhsulları istehsal edən bir sıra zavodlarda olaraq istehsalat prosesi ilə yerində tanış olmaq imkanı qazanıblar.
Onlar şourumlarda oldular, məhsulların orada necə təşkil olunmasını əyani gördülər. Bu fərqli bir təcrübə idi. AYİB-in köməkliyi ilə sərhədlərdən kənar  çıxıb bu sahədəki təcrübəni öyrənə bildik. Bu həm də birbaşa müştəri ilə çalışan işçilər üçün yaxşı motivasiya oldu. Biz onunla hələ də  dostuq, danışırıq, yazışırıq,ünsiyyət saxlayırıq”- A.Əliyev deyir.
Layihənin ikinci mərhələsi Bosniya və Herseqovinadan olan  marketinq mütəxəssisi Alma Nefiçin dəstəyi ilə 2017-ci ilin əvvəlində həyata keçirilib.
Xanım Alma Nefiç bizim üçün yaxşı plan qurdu və bu günə kimi biz bu planı hissə-hissə tətbiq edirik. Həmin dövrdə bazarda satış indiki səviyyədə deyil idi. Alma Nefiç böhrandan sonrakı dövr üçün bir plan hazırladı ki, alıcılıq qabiliyyətinin yüksələn və tələbin yarandığı dövrdə biz  bazara hazır olaq. Yeddi-səkkiz ay sonra doğurdan bu baş verdi. 2017-ci ilin sonunda 2018-ci ilin əvvəlində tikinti sektorunda canlanma başladı. Hazırda Bakı şəhərində 300-ə yaxın  bina inşa olunmaqdadır. Bu da planla üst-üstə düşdü.Onun hazırladığı plan sayəsində bazarın artan dövrünə  biz hazır olduq.
Xanım Nefiç həmçinin şirkətin rəsmi internet və sosial media səhifələrinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı məsləhətlər verdi. Burada məqsəd müştəriləri daha yaxşı xidmət ilə təmin etmək idi.
Bu sektor elədir ki, adətən alışda müştərilər gəlib yerində baxırlar, seçirlər. Amma ilkin təəsürat formalaşdırmaq üçün və ya sonradan sualları cavablandırmaq üçün həm vebsayt, həm də sosial şəbəkə çox vacibdir”.
Ölkədə biznes mühitin yaxşılaşdırılması ilə bağlı hökümətin həyata keçirdiyi iqtisadi islahatlar daha çox insanı sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmağa sövq edir. Sahibkarlıq sahələrində yoxlamalar dayandırılıb və hazırda beynəlxalq təcrübə nəzərə alınaraq yeni vergi və gömrük məcəllələri hazırlanır.
Aydın Əliyev bildirir ki, avropalı eksperlərin məsləhətləri və ölkədə aparılan iqtisadi islahatlar  nəticəsində  biznesi canlanmağa başlayıb və hazırda əsas tikinti şirkətləri ilə əməkdaşlıq edir. Şirkətin son müştəriləri arasında Azərbaycanın aparıcı təhsil müəssisələrindən olan ADA universiteti də var. Yeni  inşa edilən kampusun döşəmə və fasadın üzlənməsində istifadə olunan materialları şirkət təchiz edir.  Şirkətin məhsullarından həmçinin paytaxtda bir çox şadlıq sarayları və yaşayış binalarının inşasında  istifadə olunub.
Şirkətin birgə mülkiyyətçiləri indiki şorumlarının yaxınlığında böyük bir yer satın alıblar. Gələcəkdə orada daha böyük şourum tikməyi və bizneslərini genişləndirməyi  planlaşdırırlar. Gələn il şirkət həm də Azərbaycanın regionlarında məhsullarının satışını təşkil etməyi nəzərdə tutub.

Sermar LLC is a ceramic tiles and accessories store selling leading European products in Baku, a long journey from its beginnings in the early 2000s, when it was established as a small shop selling construction materials.
“At that time it was just a small store covering a 15-50 square metre area,”recalls the co-owner of the company, Aydin Aliyev.“For 12-13 years, the store operated in that way. Me and another partner then joined and made new investments. We rented this showroom and restyled the company. Since 2013, it has been called Sermar.”
Business was fine and sales were growing until the national currency of Azerbaijan, the manat, lost its value due to the fall in oil prices on world markets. The Azerbaijani economy's heavy reliance on oil led to two devaluations, and the value of the manat more than halved against the U.S. dollar. The correction in the value of the manat caused import prices to rise, leading to a sharp increase in inflation. The purchasing power of the population fell dramatically. The construction sector slowed, and the demand for construction materials fell sharply.
It was at this difficult time that support came from international consultants as part of a project implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), and funded by the European Union under its EU4Business initiative.
The budget of the project was €60,000, of which 15% was covered by Sermar LLC. The project consisted of two phases. In the first stage Corrado Ferfoglia, an Italian entrepreneur, business developer and trainer with over 30 years of experience in the ceramic sector and sale of new products, provided consultancy services to Sermar.
“In 2016 due to the crisis a lot of stores closed down. Demand was low. It was necessary to pay off the debts. He prepared a comprehensive plan for crisis management. We changed the location of our warehouse on his advice. He taught us how to manage the unsold stock. At the time, it was a common problem for businesses. All of a sudden, the demand decreased and the unsold stock piled up in the warehouse. We had debts to suppliers,” says Aydin Aliyev.
Many businesses hoped the situation would get better soon and opted for the waiting position.
“But Corrado Ferfoglia said that if measures were not taken the situation may get worse as liabilities became due. The goods had been bought on tick. Though we offered them at old prices as they had been procured before devaluation, the demand was still low and turnover reduced many times over. Corrado said that in order to shift the unsold stock, it was necessary to make promotions without fail. And he prepared nice plan for this purpose,”Aydin Aliyev recalls.
It was not too long to see the results of the campaign, at a time when rival companies were feeling the pinch.
“Thanks to his consultation, we’ve successfully managed the stock and returned our debt on time. We had no liabilities before the suppliers. That is why they became our long-term partners and we cooperate up to now. But rival companies experienced a lot of challenges in this regard. They did not take any action hoping their previous turnover would return in a few months, which did not happen,” says Aydin Aliyev.
At the same time, Ferfoglia trained the management and staff of Sermer about the peculiarities of the business.
“Mr. Corrado taught me and our staff all the technical characteristics of ceramic tiles, how to determine their specifications in line with European standards, methods of conducting tests, to classify the ceramic tiles in accordance with their designation and technical specifications,” says Dadash Alakbarov, who works as a senior sales consultant at Sermer. “He also explained to us how to organise the right sales tactics oriented at different customer categories and how to set up an effective teamwork.”
Another sales consultant, Sadıg Nasibov, also benefitted from the training programme.
“I learned how to organise meetings with potential customers like construction companies, architects, design studios in order to identify the target group. He explained the ways of effective classification and planning the meetings,” says Nasibov.
“He was the perfect trainer,” recalls Aydin Aliyev. “The level of knowledge of our management and staff was not satisfactory. With his help we built up the knowledge base of our employees, which is key. Because if a sales consultant cannot answer a customer’s questions, then it leads to lost sales. Corrado explained to us how to group existing goods by sector. For instance, materials intended for interior, exterior, resistant to heat and cold weather. We acquired all our theoretical knowledge from him.”
As part of the project, employees also travelled to Italy and visited the factories manufacturing the ceramic products, learnign the production process at first hand.
“They went to showrooms and saw how the products on display are organised. It was a different experience. With the help of the EBRD, we managed to go beyond borders and discover a different experience in this area. It was also a great motivation for our employees who directly work with customers. We still communicate and keep in touch with Corrado and became good friends.”
The second phase of the project was carried out in early 2017 with the support of Alma Nefić, a marketing expert from Bosnia-Herzegovina.
“Ms. Alma Nefić prepared the perfect plan for us and we still apply this plan in our business step by step. At the time, sales were not where they are now. She made a plan for the post-crisis period so that we could be ready when the crisis was over and purchasing power began to increase. Seven to eight months later it happened and it coincided with the plan. At the end of 2017 and the beginning of 2018, the construction sector started to recover. Currently about 300 buildings are under construction in Baku. Thanks to the plan she prepared we were ready for the growth period of the market.”
Alma Nefić also gave consultations about improving the visibility of the company, both the website and social media.The aim was to provide a better service to customers and inform them.
“Usually,the customers in this sector prefer to see and buy the products on site. But to make the first impression or to answer their questions later, both website and social networks are very important tools.”
The economic reforms carried out by the government to improve the business climate in the country are encouraging more people to become entrepreneurs. Inspections of entrepreneurs’ activities have been suspended, and new tax and customs legislation are being prepared, taking international experience into account.
Aydin Aliyev says that thanks to the advice of European experts and the economic reforms being implemented in Azerbaijan his business has started to recover, and now they cooperate with major developers. One of the company’s recent customers was the leading educational institution in Azerbaijan, ADA University, which is building a new student campus. They supplied them with ceramic tiles used in flooring and exteriors. The company’s products have also been used in the construction of many wedding venues and residential buildings in the capital.
The co-owners have recently bought a large plot of land not far from their current showroom, which they rent. In the future, they plan to build a bigger showroom and expand the business. Next year, the company also plans to organise the subsale of products in the regions of the Azerbaijan.
Author: Vusal Azizov
This article is prepared for the EU4Business initiative and published in the local press: anews.az in Azerbaijani.