BMI MMC, Azərbaycanda mis istehsalı ilə məşğul olan şirkət, maliyyə hesabatlarını müvəffəqiyyətlə beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmış və bunların hamısı EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Avropa İttifaqından (Aİ) alınan maliyyə yardımı və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi sayəsində həyata keçmişdir.
BMİ MMC Azərbaycanda 2005-ci ildən fəaliyyət göstərir və mis və mis naqillərin istehsalında ixtisaslaşmışdır. Bu şirkət həmçinin ciddi Beynəlxalq Maliyyə Hesabatı Standartlarına (BMHS) tam uyğun qaydada çalışır.
2014-cü ildə mis zavodunun sənaye zonasına köçürülməsini nəzərdə tutan kapital xərclər proqramı, o cümlədən irihəcmli təkmilləşmə proqramını həyata keçirdikdən sonra, adı çəkilən şirkət AYİB-ə 10 milyon avro həcmində kredit almaq üçün müraciət edib.
Öz növbəsində, AYİB Kiçik Müəssisələr üçün Məsləhət proqramı vasitəsilə, sözügedən şirkəti, maliyyə audit xidmətləri göstərən yerli məsləhətçi şirkət, RSM Azərbaycan MMC ilə əlaqələndirib.
Məsləhətçi:
- şirkətin idarəetmə hesablarında maliyyə yoxlaması həyata keçirmişdir;
- şirkətin mühasibat sistemi və maliyyə menecementində potensial təkmilləşmələrlə bağlı tövsiyələrini vermişdir;
- əsas vəsaitlər, inventar, alınacaq borclar, ödəniləcək borclar, digər aktivlər və öhdəliklər daxil olmaqla, kapital, satış, xərclər və balansdan kənar öhdəliklər kimi bütün maddi vahidlərin təhlili təmin edilmişdir;
- BMHS-lara keçidlə bağlı lazımi proseslər, mühasibat uçotunda və hesabatların verilməsində yerli standartlarla Beynəlxalq Maliyyə Hesabatı Standartları arasındakı fərqlərin mümkün fəsadları haqqında şirkətə məsləhətlər verilmişdir.
Nəticədə, AYİB-dən əldə olunacaq ümumi məbləğin ilk hissəsi (6 milyon avro) şirkətə ödənilmiş və yerdə qalan 4 milyon avro 2016-cı ildə ödənilmişdir.
Bu maliyyə yardımının köməyilə, BMİ MMC Avropa təchizatçıları ilə danışıqlara başlamış və 2015-ci ilin sonunda nəhayət yeni soba almağa müvəffəq olmuşdur.
Bu yeni avadanlıq şirkətə məhsuldarlığı 50% və mis istehsalını ayda 500 tona qədər artırmağa kömək etmişdir (250 tondan). 2015-ci ildə BMİ MMC məhsul dövriyyəsində 30% sıçrayış əldə etdiyini xəbər vermişdir.
Şirkətin maliyyə direktoru Cənab Azər Qəmbərovun sözlərinə görə, "layihə çox uğurlu olmuşdur" və gələcək illərdə şirkətin məhsuldarlığını artırmağa kömək etməlidir.

BMI LLC, a copper manufacturer in Azerbaijan, has successfully adapted its financial statements to comply with international standards, all thanks to funding from the European Union (EU) under the EU4Business Initiative, combined with support from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
BMI LLC has been operating in Azerbaijan since 2005 and specialises in the production of copper and copper cables. It is also now fully compliant with stringent International Financial Reporting Standards (IFRS).
In 2014, following the completion of a capex programme aimed at moving the copper plant to an industrial area, as well as a major capacity upgrade programme, the company applied to the EBRD for a loan totalling EUR 10 million.
Through the Advice for Small Businesses programme, the EBRD connected the company with RSM Azerbaijan LLC, a local consultancy providing financial audit services.
The consultant:
- conducted a financial due diligence exercise for the company’s management accounts;
- provided recommendations on potential improvements to the company’s accounting system and financial management;
- provided an analysis of all material items, including fixed assets, inventory, receivables, payables, other assets and liabilities, equity, sales, expenses, and off balance sheet liabilities;
- advised the company on the processes to follow for transition to IFRS and on the implications of differences in accounting principles and reporting requirements between local standards and IFRS.
As a result, the company received the first tranche (EUR 6 million) of the total loan from the EBRD, the remaining EUR 4 million being disbursed in 2016.
With this financing, BMI LLC was able to start negotiations with European suppliers and eventually purchased a new oven at the end of 2015.
The new equipment has helped the company boost productivity by 50%, copper manufacturing increasing to 500 tons per month (up from 250 tons). In 2015, BMI LLC also reported a 30% jump in turnover.
According to company CFO Mr Azer Gambarov, “the project was very successful” and should help the company continue boosting its productivity in the years ahead.