Azərbaycan iqtisadiyyatı KOM-lara dəstək yolu ilə daha çoxşaxəli olur
İbrahim Əlisoy ona aid bayır üçün mebel firmasının taleyi ilə bağlı vacib qərar qəbul etməli idi. Onun kiçik şirkətinin mütərəqqi məhsullarına xaricdən maraq çox idi, ancaq minlərlə kilometr uzaqda olan müştərilərə məhsul ixrac etmək üçün istehsalı səmərəli şəkildə artırmağın yolunu bilmirdi.
Beləcə bu ilin fevral ayında Azərbaycandakı IDEA MMC-nin həmtəsisçisi və baş meneceri Kiçik Müəssisələr üçün Məsləhət proqramının Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankındakı (AYİB) komandasına kömək üçün müraciət etdi.
İDEA əsasən bayır üçün metal və taxta mebel və memarlıq tikililərinin istehsalında ixtisaslaşır. Hər şey 2003-cü ildə heyrətamiz və mütərəqqi dizayna malik skamya, perqola və işıqforların kiçik həcmli istehsalı ilə başlayıb. İndi onların məhsullarına ictimai nəqliyyat üçün kölgəlik, reklam dayaqları və küçə işıqlandırması daxildir.
"Şirkətimiz fərqlidir, çünki biz standart məhsullar istehsal etmirik. Hər bir sifariş xüsusi hazırlanır və unikaldır", deyə İbrahim izah edir. "Dizayn və keyfiyyət bizim üçün ən vacib məsələlərdəndir".
Səmərəliliyin artırılmasına təcili ehtiyac
Bu yaxınlara qədər İDEA anbar və istehsal əməliyyatları haqqında dəqiq və vaxtında məlumat təmin edən avtomatlaşdırılmış sistemə malik deyildi. Bu səbəbdən müştərilərin sifarişləri gecikir və proses çətinləşirdi.
Rusiya, Qazaxıstan və Qətərdən gələn sifarişlərin artması səbəbindən səmərəliliyin artırılmasına ehtiyac var idi.
EU4Business təşəbbüsü çərçivəsində Aİ tərəfindən dəstəklənən layihədə Müəssisənin Resurslarının Planlaşdırma Sistemini tətbiq etmək məqsədilə AYİB Kiçik Biznes Təşəbbüsü şirkətə yerli məsləhətçi ayırdı.
Yeni sistem nəticəsində:
• əməliyyatlara daha yaxşı nəzarət təşkil edilmişdir
• çatdırılma vaxtı qısaldılmışdır
• biznesi genişləndirmək üçün lazımi inam təmin edilmişdir və
• Rusiya şirkətlərinin biri ilə bayır mebeli üzrə böyük bir müqavilə qorunub saxlanmışdır.
Neft və qaz sektoru xaricində diversifikasiya
İDEA MMC son iki onillikdə AYİB-in Azərbaycanda dəstək verdiyi yüzlərlə KOM-dan biridir. 2003-cü ildən bəriölkədəki 850-dən çox KOM məsləhət xidmətindən yararlanaraq rəqabət qabiliyyətini artırmış və nömrə 1 prioritet olan neft və qaz sektoru xaricində diversifikasiya üçün Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf etməsinə kömək etmişdir.
AYİB və EU4Business-in dəstəyindən yararlanan daha bir müəssisə İş Qadınları (İQ) proqramından dəstək alan Gülnarə Həsənovanın idarə etdiyi ESSE - dəb aksesuarları və evə qulluq məhsulları şirkətidir.
İsveç Beynəlxalq İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyi vasitəsilə İsveçin dəstəklədiyi İQ məsləhət proqramı ESSE şirkətinə Azərbaycanın qərbində Şəki və Gəncə şəhərlərində ofislərini açmağa, o cümlədən satış bölməsinin əməkdaşlarına təlim keçməyə və yeni marketinq planı hazırlamağa köməklik göstərmişdir. Nəticədə satışlarda 35% artım qeydə alınmışdır.
Azərbaycan KOM-ları üçün EU4Business/AYİB yardımı və krediti
Azərbaycanın növbəti addımlarla iqtisadiyyatını diversifikasiya etməsi üçün keçən il Aİ özünün Avropa Qonşuluq Aləti vasitəsilə 13,5 milyon avro dəyərində yeni yardım paketini açıqladı:
• ölkədə KOM-ların rəqabət qabiliyyətinin artırılması
• KOM-lar üçün yeni ixrac imkanlarının təşviqi və
• hökumət müəssisələrinə biznesi asanlaşdıran siyasətin tətbiqinə kömək.
2016-cı ildə Aİ həmçinin Azərbaycanın regional inkişafı üçün 14,5 milyon avro ayırmışdır və buraya ucqar ərazilərdə yerləşən KOM-ların inkişafına dəstək daxildir.
Yerli banklar vasitəsilə birbaşa maliyyələşdirmə və kredit vasitəsilə 294 milyon avrodan artıq maliyyə vəsaitləri ilə biznes tövsiyə əməliyyatları ilə yanaşı, AYİB onilliklər ərzində Azərbaycanda kiçik və orta müəssisələrin (KOM-lar) inkişafını dəstəkləyib.

Ibrahim Alisoy stood at a crossroads in the fortunes of his outdoor furniture firm. There was plenty of interest from abroad for his small company’s innovative products, but he wasn’t sure how to ramp up production efficiently to begin exporting to customers thousands of miles away.
So, in February this year, the co-founder and general manager of IDEA LLC in Azerbaijan turned to the Advice for Small Businesses team at the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) for help.
IDEA specialises in the production of outdoor metal and wood furniture and architectural structures. It all began in 2003 with small scale production of benches, pergolas and lights with striking, innovative design. Now their products include shelters for public transport, advertising supports and street lighting.
“Our company is different because we don’t do standardised products. Every order is customised, unique,” Ibrahim explained. “The most important things for us are design and quality.”
Urgent need for more efficiency
Until recently IDEA lacked an automated system to ensure accurate and timely information about warehouse and manufacturing operations. This used to delay deliveries to clients and complicate processes.
With orders increasingly coming in from customers in Russia, Kazakhstan and Qatar, there was an urgent need for more efficiency.
The EBRD Small Business Initiative allocated a local consultant to the company to introduce an Enterprise Resource Planning System, in a project supported by the EU through the EU4Business initiative.
The new system has:
• established better operational controls
• cut product delivery times
• provided the necessary confidence to expand, and
• helped secure a large contract with a Russian company for outdoor furniture.
Diversifying beyond the oil and gas sector
IDEA LLC is just one of hundreds of Azerbaijani SMEs the EBRD has helped over the past two decades. Since 2003, more than 850 in the country have received its advisory services, boosting their competitiveness and helping the Azerbaijani economy progress with its no.1 priority: diversifying beyond the oil and gas sector.
Another benefiting from EBRD and EU4Business help is fashion accessory and home care product company, ESSE, led by director Gulnara Hasanova, which received support from the Women in Business (WiB) programme.
A WiB advisory project, supported by Sweden through the Swedish International Development Cooperation Agency, helped ESSE open offices in Sheki and Ganja in western Azerbaijan, as well as train sales staff better and develop a new marketing plan. The result was a 35% sales increase.
EU4Business/EBRD aid and lending for Azerbaijan SMEs
Last year, the EU announced a new €13.5 million assistance package from its European Neighbourhood Instrument to help Azerbaijan diversify its economy by:
• enhancing the competitiveness of SMEs in the country
• promoting new export opportunities for SMEs, and
• helping government institutions implement business-friendly policies.
The EU also allocated €14.5m to Azerbaijan in 2016 for regional development, which includes support for SME development in rural areas.
With over €294m of finance via direct financing and lending through local banks, alongside business advice operations, the EBRD has been backing small and medium-sized enterprises (SMEs)’s growth in Azerbaijan for decades.