Azərbaycanın OKİ klinikası keyfiyyətli səhiyyə xidməti sayəsində insanların həyatına investisiya yatırır
Ölkənin ilk özəl klinikalarından biri tibbi xidmətlərin keyfiyyətini artırmağa davam edir
Tibb bir yerdə dayanmır və əksər tibb müəssisələri xəstələrin müalicəsi üçün ən son cihazları alaraq zamanla hərəkət etməyə çalışırlar. Aİ-nın EU4Business təşəbbüsü və AYİB ilə birgə həyata keçirdiyi layihələr sayəsində Azərbaycanın ilk özəl klinikalarından biri olan OKİ, yüksək keyfiyyətli xidmətlər göstərmək üçün maddi və texniki ehtiyatlarını genişləndirməyi bacardı.
Sağlamlığı yaxşılaşdırmaq üçün artan imkanlar
OKİ klinikası Azərbaycanda xəstələrin güvəndiyi çoxsahəli müasir tibb klinikası kimi tanınır. 1997-ci ildən bəri ölkənin şimal bölgəsində fəaliyyət göstərən bu səhiyyə müəssisəsi ilk özəl tibb mərkəzlərindən biridir və 20 ildən çoxdur tibbdə lider mövqeyini qoruyub saxlayır. OKİ-də 150-dən çox işçi fəaliyyət göstərir və yerli əhaliyə 40-dan çox sahədə profilaktik, terapevtik, diaqnostik, məsləhət və reabilitasiya xidmətləri təqdim edir.
Vətəndaşlara yüksək keyfiyyətli tibbi yardım göstərməyə davam etmək üçün, böyük təcrübəsi olan klinikanın belə maddi və texniki ehtiyatlarını genişləndirməsi zəruridir. Ən son texnologiyalara giriş çox vacibdir və bu investisiya deməkdir. AYİB və EU4Business təşəbbüsünün köməyi ilə OKİ klinikası bir sıra uğurlar qazana bilib.
Səhiyyə idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi
OKİ klinikası 2017-ci ildən bəri Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə işləyir. Bu müddət ərzində klinika Aİ dəstəyi ilə bir layihə həyata keçirə bildi. Bu layihə OKİ klinikasında yeni texnologiyalara əsaslanan səhiyyə idarəçiliyinin proqramlaşdırılması ilə əlaqəli idi. Bu təşəbbüs uğurla başa çatdırıldı.
"İnkişaf həmişə investisiya tələb edir" OKİ klinikasının direktoru Malik Kərimov deyir. "Bununla bərabər, KOB-lar üçün təkbaşına öz işini inkişaf etdirmək mümkün deyil.  AYİB və Aİ-nin dəstəyi vəziyyəti dəyişir. Onlar açıq bazar iqtisadiyyatına keçid, özəl sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişafına töhfə verən layihələrə investisiya yatırılar."
Bu layihədən sonra OKİ klinikası səhiyyə idarəetməsində xeyli irəliləyiş gördü. Sığorta şirkətləri ilə əməkdaşlığı genişləndirdi. Tədricən beynəlxalq və regional konfranslarda iştirak edən mütəxəssislər klinikanın tibb işçilərinə qoşuldu. 30 oktyabr 2018-ci il tarixində ikinci layihənin icrasına başlanıldı. Beləliklə OKİ klinikası müasir tibb mərkəzinə çevrilir.
"Bu layihənin strategiyası ürək-damar risklərinin diaqnozu, idarəedilməsi və müalicəsi üçün daha yaxşı xidmətlər göstərməkdir" Kərimov qeyd edir. "OKİ yeni angioqrafiya şöbəsi açmağı planlaşdırır. Strategiyanın ikinci hissəsi, aparıcı xarici klinikalarla mübadilə proqramlarını özündə cəmləşdirən tibb işçilərinin peşəkar inkişafını təşkil edir."
COVID-19 pandemiyası ikinci layihəni ləngitdi və bəzi planlaşdırılan tədbirlər təxirə salındı. Buna baxmayaraq, OKİ klinikasının direktoru Malik Kərimov tezliklə layihənin başa çatdırılmasına, öyrənmə və inkişaf prosesinin uğurla davam etdirilməsinə ümid bəsləyir.  OKİ bununla kifayətlənməyəcək. Tibb mərkəzi işçilərinin ixtisasını daha da artırmaq və müştərilərinə yeni tibbi xidmətlər təklif etmək niyyətindədir. OKİ-nin gələcəyi ümidverici görünür.

One of the country’s first private clinics continues to improve the quality of medical services
Medicine does not stand still and most medical institutions try to move with the times, buying the latest equipment for the treatment of patients. Through projects implemented jointly with the EU as part of its EU4Business Infinitive and the EBRD, one of the first private clinics in Azerbaijan, OKI, has been able to expand its material and technical resources to provide high-quality services.
Growing resources to improve health
The OKI clinic is known in Azerbaijan as a multidisciplinary modern medical clinic that patients trust. Operating in the northern region of the country since 1997, this healthcare facility is one of the earliest private medical centers and has maintained a leading position in medicine for more than 20 years. OKI employs more than 150 and provides the local population with preventive, therapeutic, diagnostic, advisory and rehabilitation services in more than 40 areas.
In order to continue to provide high-quality medical care to the public, even a clinic with extensive experience needs to expand its material and technical resources. Access to the latest technologies is very important and that means investment. With the help of the EBRD and the EU4Business Initiative, the OKI clinic succeeded.
Improving healthcare management
The OKI clinic has been working with the European Bank for Reconstruction and Development since 2017. During this time, the clinic was able to implement one project with EU support. It was related to programming healthcare management based on new technologies at the OKI clinic. This was successfully done.
“Development always requires investment,” says OKI director Malik Kerimov. “However, if you’re an SME, there is no way to do on your own, even when it’s really necessary. This is where the support of the EBRD and the EU makes a difference. They invest in projects that contribute to the transition to an open market economy and to the development of private and entrepreneurial activities.”
After the project, the OKI clinic saw considerable improvements in healthcare management. Cooperation with insurance companies has also expanded significantly. Gradually, professionals who attend international and regional conferences joined the clinic’s medical staff. On October 30, 2018, the implementation of the second project began – the OKI clinic is turning into a modern medical center.
“The strategy of this project is to provide better services for the diagnosis, management and treatment of cardiovascular risks,” notes Kerimov. “OKI plans to open a new angiography department. The second part of the strategy is the professional development of medical personnel, which includes exchange programs with leading foreign clinics.”
The COVID-19 pandemic slowed the second project down and some planned activities have been postponed. Still, OKI Director Malik Kerimov feels hopeful that soon it will be possible to complete the project and to successfully continue the learning and development process. Moreover, OKI will not stop at this. The medical center intends to improve the qualifications of its personnel further and continues to offer new types of medical services to its clients. OKI’s future looks healthy.