Fərid İsmayılzadə onbir il əvvəl ‘GoldenPay’, onlayn ödəmə prosesinq xidmətini Azərbaycanda təsis edib. Həmin dövrdə cənab İsmayılzadə Birləşmiş Ştatlarda çalışardı,vətəninə qayıtdıqda burada onlayn ticacət üçün ödəmə sisteminin olmadığını gördükdə ölkəsində biznes qurmaq qərarına gəlib.
Mənim üçün bu biznes qurmaq imkanı idi və bu imkanı aşkar etdikdən dərhal sonra  bu potensialı araşdırmağa başladım. Tədricən Bakıya qayıdıb bu çağırışın öhdəsindən gəlməyə qərar verdim”, -deyə Fərid İsmayılzadə xatirələrini  bölüşür.
“Həmin vaxt ‘GoldenPay’evimdə 3-4 nəfərlə qurulmuş kiçik bir start up idi”- deyə xatırlayan F.İsmayılzadəBu gün isə gördünüz ki, ofisdə 30 nəfərdən çox işçi var”- bildirir.
O vaxtdan Avropa İttifaqının “EU4Business” təşəbbüsü, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyiilə  hesab.az onlayn ödəmə portalını yaradan şirkət gələcəkdə PaşaBankla birgə öz ödəmə kartını emissiya etməyi, həmçinin ticarət və xidmət müəssisələrində öz pos terminallarını buraxmağı qarşısına məqsəd qoyub.
Fərid İsmayılzadənin sözlərinə görə şirkət sürətlə böyüsə də, biznes strukturu onunla ayaqlaşa bilmirdi:
“Biz bu layihəyə başlayanda hələ 15 nəfərdən ibarət komanda idik. Korporativləşməmişdik, departamentlər, şöbələr yox idi. Hamı hər şeylə məşğul idi, standartlarımız yox idi. Hər şey insanlardan asılı idi. Bir nəfər işdən çıxanda aləm dəyirdi bir-birinə”.
Bu məsələdə “EU4Business” və AYİB, Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşən Kiçik Biznes üçün Məsləhət proqramı ilə şirkətə dəstək oldular. AYİB vəziyyəti qiytmətləndirib,  Danimarkalı konsultantın köməyi ilə şirkətin işləmə prinsipini yenidən qurdu.
Həmin məsləhətçi iki il ərzində on dəfə Bakıya gələrək şirkətin strukturunu yenidən qurdu.
“Biz şirkəti startap mentalitetindən korporativ mentalitetə çevirməyə müvəffəq olduq. Artıq şirkətdə struktur, idarə heyəti, departamentlər, hər bir departamentin öz vəzifələri, işləri formalaşdı. Oturuşmuş bir sistem yarandı və bu da müştərilərə daha keyfiyyətli, daha sürətli xidmət verməyə imkan yaratdı. Şirkət planlarını keyfiyyətlə yerinə yetirməyə başladı”.
‘GoldenPay’ and ‘Hesab.az’ bazarda artıq əsas yer tuturlar: “Ölkədə onlayn bazarın 75%-i bizim payımıza düşür. Bizdən sonra ikinci yerdə gələn bizdən on dəfə balacadır” –deyə İsmayılzadə bildirir.
Bununla belə şirkətin təsisçisi hələ görüləsi işlərin çox olduğunu deyir. Azərbaycanda 5 milyondan artıq bank kartı olsa da, onun cəmi 150-200 mini nağdsız əməliyyat həyata keçirir:
İnsanlarda güvənsizlik var. Maaşını alan kimi gedib bankomatdan pullarını çəkirlər. Maaş, pensiya veriləndə bankomatlar qarşısında uzun növbədə dayanırlar”- deyə təəssüflə bildirir İsmayılzadə.
Cənab İsmayılzadənin missiyası bu mentaliteti dəyişərək kartdakı pulun cibdəkindən daha təhlükəsiz olmasını insanlara aşılamaqdır. On un fikirincə kartlar oğurlansa  onlar sığortalanır,  sığorta pulu qaytaracaq, amma cibdə olan pul oğurlandıqda onu heç kəs qaytarmır.
İndi Fərid İsmayılzadənin arzusu  ölkəsində “nağdsız cəmiyyət”in qurulmasına nail olmaqdır:
Biz rəqib olaraq bütün nağd əməliyyatları hesab edirik. Poçta ödəmək də nağddır, banka gedib filialda ödəməkdə nağddır, kioskda ödəmək də nağddır. Onlar hamısı rəqibdirlər. Əlbətdəki biz istərdik ölkəmizdə bütün əməliyyatlar nağdsız həyata keçirilsin”.
İnsanların nağdsız ödənişlər barədə düşüncəsi dəyişdikcə hesab.az portalı yaranan boşluğu doldurmaq üçün tam hazır vəziyyətə gətirilir. Bütün əməliyyatların bir yerdə cəmləşdiyi platforma istifadəçilərə internet və mobil tətbiqlər vasitəsi ilə ödənişlər etməyə imkan verir.
Avropa Birliyi və AYİB-in dəstəyi ilə  şirkətə lazımi vəsaitin ayrılması “hesab.az”ın ambisiyalarına çatmasında böyük rol oynayıb. Məsləhət xidmətinin dəyəri 60 min avro idi, onun 10%-i şirkət tərəfindən, yerdə qalan hissəsi isə Avropa Birliyinin maliyyələşməsi  hesabına qarşılanıb:
Biz yetərincə gücləndik, şaxələndik, xaricdə genişlənmək barədə düşündük.Maddi vəziyyətimizi, büdcəmizi daha düzgün qurduq, xərclərimizə daha yaxşı nəzarət eləməyə, daha yaxşı kadrlar seçməyə başladıq”- Fərid İsmayılzadə bildirib.
*********
Bu məqalə EU4Business təşəbbüsü üçün hazırlanaraq yerli mətbuatda dərc edilib. RAKUSBig.azPalitranews.az

Dreaming of a cash-free society: how EU and EBRD support helped transform an online payment platform
Eleven years ago, Farid Ismayilzada founded ‘GoldenPay’, an online payment processing service for Azerbaijan. Returning from the United States where he’d been working at the time, he spotted a business opportunity when he realised that online trading, shopping or payments were not available in his home country.
“For me, it was an opportunity to set up business and as soon as I discovered it, I looked into its potential  and eventually made up my mind to come back to Baku and embarked on this challenge,” says Ismayilzada.
At the time, Ismayilzada recalls, “GoldenPay was just a small start-up established by 3 or 4 people in my home. Today, as you see, we have more than 30 employees working in our office.” Since then, with support from EU4Business and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the company has set up an online payment platform Hesab.az, has plans to issue its own payment card with Pasha Bank, and to issue its own point of service terminals at trade and service centres.
The company grew fast, but its business structures couldn’t keep pace. “When we started this project, our team consisted of just 15 people. We were not a cooperative; neither offices nor departments were available,” says Ismayilzada. “Everyone was in charge of everything; we did not develop any standards. It was down to individuals, without any process, and whenever someone left, we didn’t know how to manage.”
That was the point at which EU4Business and the EBRD stepped in, with its EU-funded Advice for Small Business programme. The EBRD assessed the situation, and provided a Danish consultant to help the company reorganise the way it worked.
Visiting the company ten times over a period of two years, the consultant transformed its structure. “We managed to convert our company from a small start-up mentality into a corporate mentality,” says Ismayilzada. “So, the structure of the company was developed, with a Board of Directors and departments. Now everybody had his or her own responsibility to fulfil. A well-established system emerged which paved the way for customers to enjoy higher quality and quicker service. The company started to implement its projects in a quality manner.”
GoldenPay and Hesab.az have come to dominate the market: “Our company accounts for 75% of the country's online market. The company following us in 2nd place is 10 times smaller than us,” says Ismayilzada.
But the company’s founder still sees room to improve: there are up to 5 million cards in Azerbaijan, but only 150,000-200,000 cards in total are used in non-cash transactions. “People lack confidence,” he says: “As soon as they get their wages, they dash to withdraw the money from bank accounts. People stand in long queues in front of ATMs in order to get their wages or pensions.” His mission is to change mentalities, to make people realise that the cash on their cards is safer than in their pocket, that even if their cards are hacked, cards are insured and they will get their money back, whereas if cash is stolen, they will never see it again.
Ismayilzada dreams of a cash-free society: “We consider all cash operations as a rival. Payment to the post office is cash, payment at a bank branch or kiosk are cash operations. They are all rivals. Sure, we would like to have no cash operations in our country.” And as mentalities change, Hesab.az is in pole position to take advantage, as a platform where all transactions have been brought together, allowing users to make payments via web and mobile applications.
The EU’s and and EBRD’s support has played a key role in giving the company the means to match its ambition. The consultancy cost €60,000, only 10% of which was paid by the company, the rest being covered through EU funding. And Ismayilzada has not looked back: “We have grown stronger, have grown up, thought about expanding abroad, have settled our financial situation, budget better, have better control over our costs, and have selected better managers.”
******
This article is prepared for the EU4Business initiative and published in the local press: RAKUSBig.az and Palitranews.az.