Bəzən həqiqətən yaxşı bir fikir bir ildən az bir müddətdə mənfəətə çevrilə bilər. Avropa İttifaqının dəstəyi ilə Rafael Sulxayevin ailəsi, koronavirus pandemiyasının baş verdiyi 2020-ci ildə qurudulmuş meyvə biznesini qurdu və yüzlərlə ton məhsulunu həm yerli, həm də xarici bazarlara ixrac etməyinə nail oldu.
Dollar mahiyyətli təbii xəzinələr
Azərbaycanın şimal-qərbində yerləşən Zaqatala şəhərinin bəxş etdiyi əlverişli təbii şərait həm əkinçiliyin, həm də ekoturizmin inkişafı üçün əla imkanlar təqdim edir. Həqiqətən, Zaqatala yalnız qeyri-adi meşələri və sahələri ilə deyil, həm də orijinal kulinariya reseptləri ilə məşhurdur. Yerli əhali möhtəşəm meşə qoz-fındıqlarınıdan və misilsiz xurmadan bəhrələnir. Xurma Azərbaycanda əsrlər boyu yetişdirilir və bölgə sakinləri onun sağlamlıq xüsusiyyətləri haqqında hər şeyi bilir.
Zaqatala sakini Rafael Sulxayev meyvə qurutma ilə məşğul olan ailə biznesi Magic Food-un icraçı direktorudur. Öz işini qurmaq onun çoxdankı arzusu idi. Bu gün ailə firması Rafaelin həyat yoldaşı və bir sıra yaxın qohumları tərəfindən idarə olunur.
"Bölgələrdə yaşayan insanlar əsasən kənd təsərrüfatı ilə məşğuldurlar" Sulxayev qeyd edir. “Mən tez-tez meyvələrin bir hissəsini ağaclarda necə korlandığını görürdüm. Məhz bundan sonra mənə yerli sakinlərdən meyvə almaq, qurutmaq və ya konservləşdirmək fikri gəldi.”
Magic Food qurucusu inanır ki, bu iş ideyasının həyata keçirilməsi yalnız ona deyil, digərlərinə də fayda gətirir.
"Hər şeydən əvvəl bu kəndlilərə məhsullarını satmağa imkan verir" Sulxayev vurğulayır. "Yeni bir müəssisə qurulduqda yeni iş yerləri meydana çıxır. Həm daxili, həm də xarici bazarlara çıxan yeni məhsullar istehsal olunur. Və mənfəət üçün yeni imkanlar da ortaya çıxır."
Düşüncənin bir ildən az bir müddətdə reallaşması
Bir vaxt Sulxayev, EU4Business vasitəsi ilə Azərbaycan Mikro-Maliyyə Assosiasiyası tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaycanın kənd bölgələrində davamlı mikrosahibkarlığın inkişafının sürətləndirilməsi” adlı bir layihə haqqında məlumat aldı.
Sulxayev xatırladır: "Bu layihənin rayonumuzda tətbiq olunduğunu öyrəndim. Sonra bir seminarda iştirak etdim və iş ideyamı təqdim etdim. Layihə mənim fikrimi dəstəklədi. Bu layihənin biliyi, marağı və maliyyə yardımı sayəsində Magic Food kooperativini yaratdıq."
Sulxayev, layihə seminarlarını çox faydalı və motivasiyalı hesab edir. "Təlim zamanı qazandığımız biliklərdən bu günə qədər istifadə edirik. Onlar mükəmməl bir iş gördülər." Sulxayev qeyd edir.
Layihə sahibkarlara həm mənəvi, həm də maddi dəstək vermək üçün orijinal ideyalar axtarışında idi. Biznes ideyanı təsdiqləndikdən və ixtisaslaşmış bir seminarda iştirak etdikdən sonra Sulxayevə və onun kooperativ üzvlərinə  Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA) vasitəsi ilə qrant verildi və bu da ona lazımi avadanlıqları almağa və kiçik bir müəssisə qurmağa kömək etdi. Bu, onun Avropa İttifaqı ilə ilk iş təcrübəsi idi. Sulxayev əməkdaşlığa çox müsbət yanaşdığını və dəstəyi qısa müddətdə ala bildiyini qeyd etdi. Sonda onun konsepsiyasını həyata keçirmək üçün bir ildən az vaxt lazım oldu.
Pandemiya zamanı biznesin aparılması
Magic Food 2020 ildə koronavirus pandemiyasının tüğyan etdiyi vaxtda təsis olundu. Hazırda şirkət ekoloji cəhətdən təmiz məhsulları istehsal edir və yerli satışlarla yanaşı yüzlərlə ton məhsulu xarici bazarlara ixrac edir. Keçən il Magic Food Rusiya bazarlarına 5500 ton quru xurma ixrac etdi. Bakıdakı bir çox supermarket şəbəkəsi də şirkətin məhsullarını satır.
Sərt COVID-19 tədbirləri mərhələsində, Magic Food, digər bir çox müəssisə kimi ciddi problemlərlə qarşılaşdı. Buna baxmayaraq, Rafael Sulxayev optimistliyini qoruyur. Satışlarını artırmağı və istehsalını yeni bazarlara çıxaraq genişləndirməyi planlaşdırır.

Sometimes a really good idea can turn a profit in less than a year. With EU support, Rafael Sulkhayev’s family has not only managed to open a dried fruit business in 2020, just as the coronavirus pandemic raged, but to even export hundreds of tonnes of its product to both local and foreign markets.
Natural treasures make dollar sense
Favourable natural conditions, such as are enjoyed by the city of Zagatala in northwestern Azerbaijan, offer excellent opportunities for the development of both farming and ecotourism. Indeed, Zagatala is famous not only for its extraordinary forests and fields, but also for original culinary recipes. Today, a number of plants employ some of the local population harvesting magnificent forest nuts and unparalleled persimmons. Persimmons have been grown in Azerbaijan for centuries and residents of the region know all about its healthful properties.
Zagatala native Rafael Sulkhayev is executive director of Magic Food, a family business engaged in fruit drying. The idea of setting up his own business has been a long-time dream of his. Today, the family firm is run by Rafael’s wife and some of his closest relatives.
People in the districts are mainly involved in farming,” says Sulkhayev. “I often watched how a good part of the fruit harvest spoiled on the trees. That’s when the idea came to me of buying fruit from locals in order to can or dry it afterwards.”
The Magic Food founder also believes that implementing this business idea has benefitted not only him, but many others.
“First of all, this allows villagers to sell their products,” says Sulkhayev. “When a new enterprise is set up, new jobs appear. New products are made that enter both domestic and foreign markets. And new opportunities for profit appear, too.”
From thought to business in less than a year
At one point, Sulkhayev got information about a project called “Accelerating the development of sustainable micro-entrepreneurship in the rural regions of Azerbaijan,” which is being implemented by the Azerbaijan Micro-Finance Association under the EU4Business umbrella.
“I learned that it was being implemented in our district,” recalls Sulkhayev. “I then took part in a workshop and mentioned my business idea. The project chose my idea. Through the knowledge, interest and financial assistance of this project, we established the Magic Food cooperative.”
Sulkhayev says he found the project workshops very useful and motivating. “We still use the knowledge that we gained during the training,” he asserts. “They did a great job.”
The project wanted original ideas in order to provide entrepreneurs both moral and financial support. After his business idea was approved and he attended a specialized workshop, Sulkhayev and his cooperative’s members were given a grant through Azerbaijan Micro-finance Association (AMFA), which helped him to buy the necessary equipment and set up a small enterprise. This was his first experience working with the EU. Sulkhayev has found cooperation very positive and notes that he was able to receive the support in a short period of time. In the end, it took less than a year to implement his concept.
Doing business in the midst of a pandemic
Magic Food was set up in 2020, just as the coronavirus pandemic raged. The company is now making ecologically pure products and exports hundreds of tonnes to foreign markets, in addition to selling domestically. Last year, Magic Food exported 5,500 t of dried persimmons to Russian markets. Many supermarket chains in Baku also sell the company's products.
During the phase of strict COVID-19 measures, Magic Food faced serious challenges, like many other businesses. Still, Sulkhayev is optimistic. He plans to increase sales and expand production by entering new markets.