Gəncəli rəssam və onun kiçik biznesdə ilk təcrübəsi
Dekorativ-tətbiqi sənət ustası Sona Məhərrəmova, Gəncədə rəssam ailəsində böyüyüb boya-başa çatıb. Gənc yaşına baxmayaraq o, incəsənətdə, əsasən, şüşə üzərində rəsm sənətində böyük yaradıcılıq və tədris təcrübəsinə malikdir.
Sona Məhərrəmova ölkəmizdə keçirilən 100-dən çox sərgidə, həmçinin çoxsaylı müsabiqələr və layihələrdə iştirak etmişdir. 2015-ci ildə o, Şəmkir Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən “İlin Mədəniyyət işçisi” elan edilmiş, 2017-ci ildə isə Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının “Dekorativ Tətbiqi Sənət” bölməsinin üzvlük vəsiqəsini almışdır.
Sona Məhərrəmova 8 ildir ki, Gəncə Gənclər Evində dərs deyir və tələbələri ilə birlikdə olduqca maraqlı sənət əsərləri yaradır. Buna baxmayaraq, qəhrəmanımız özəl biznesini yarada bilmirdi, halbuki bu fikir onu daim düşündürürdü.
Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Azərbaycan Regionlarında Dayanıqlı Mikrosahibkarlığın İnkişafının Sürətləndirilməsi” (ADSMİRRA) Layihəsi Sona xanıma bu yolda ilk addımını atmağa kömək etdi. Layihə haqqında öyrənən gənc sənətkar öz gücünü sınamaq fikrinə düşdü.
Layihə çərçivəsində müxtəlif tədbirlərdə iştirak edərək Sona Məhərrəmova kiçik biznesin yaradılması üzrə biznes-planını təqdim edir və münsiflərin rəğbətini qazanıb, biznesə başlamaq üçün qrant alır və həmin vəsaitə ilk növbədə xanım sənətkar şüşə üzərində rəsm əsərlərini yaratmaq üçün qab-qacaq (armudu stəkan, çayniklər) və xüsusi boyalar əldə edir. Daha sonra o, layihə çərçivəsində keçirilən müsabiqədə, “Gənc sahibkar” nominasiyasında da qalib olur.
Bu gün Sona xanım “Handmade Glass” onlayn-səhifəsini yaradaraq, işlərini təqdim edib, sifarişlər qəbul edir. O həmçinin, Layihənin yaratdığı e-sergi.az platformasında da öz əl işlərini nümayiş etdirir.
“Maliyyə savadı, biznes planın yazılması, özəl kiçik biznesin yaradılması – əvvəllər, bu anlayışlardan olduqca uzaq idim. Düşünürdüm, axı, bütün bunların incəsənətə heç bir aidiyyatı yoxdur. Zaman keçdikcə isə anladım ki, müstəqil gəlir mənbəyinə sahib olmaq istəyirəm. Amma yenə də necə və nədən başlayacağımı bilmirdim”, - Sona Məhərrəmova xatirələrini bizimlə bölüşür.
“AMFA-nın mütəxəssislərinin sayəsində biznes təşəbbüsümü irəli sürərək, sevib-seçdiyim sənəti geniş auditoriyaya təqdim edə bildim. Sifarişlərim, demək olar, iki dəfəyədək çoxaldı. Əlavə gəlir mənbəyim isə özümə güvənimi daha da artırdı. Mənim üçün bu, layihədəki iştirakımın çox mühüm nəticəsidir”, - deyərək xanım sənətkar davam edir.
Əvvəllər Sonanın əl işləri sərgidən sərgiyə öz alıcısını tapırdısa, onlayn satışlar onun bazara çıxış yollarını xeyli genişləndirib və daimiləşdirib. Sona deyir ki, hətta olduqca ağır keçən 2020-ci ildə koronavirus pandemiyasına görə incəsənət sahəsində tədbirlərin, demək olar ki, heç keçirilmədiyi bir vaxtda o, onlayn səhifəsi vasitəsi ilə çoxsaylı əsərlərini sata bilmişdir. Digər tərəfdən, Gəncədəki sənətsevərlər üçün sevimli sənətkarın maraqlı bir əl işini seçmək və qapılarına çatdırılmaqla əldə etmək daha asan və rahat olmuşdur.
Bu gün Sona Məhərrəmova, mövcud tendensiyaları izləyərək, onları öz sənət əsərlərində əks edir. Belə ki, Azərbaycanda 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsindən ruhlanaraq, Sona dahi şair və mütəfəkkirin əsərlərindəki süjetləri öz işlərində geniş istifadə edir.
“Ölkəmizdə zəngin çay süfrəsi ənənələrindən ilhamlanıb, üzərində işlədiyim armudu stəkanlar dəstini böyük Nizaminin və onun ölməz əsərlərindəki obrazlara həsr etmək fikrinə düşdüm”, - bu sözləri Sona Məhərrəmova sevinc və fərəh hissi ilə söyləyir.
Xanımın dediyinə görə, sözügedən layihədə iştirak edərkən o, daha bir vacib məqamı anladı – əgər sənətsevərləri maraqlandırmaq istəyirsənsə, əsərlərinin gözəl və düzgün təqdim edilməsinə, hətta qablaşdırma kimi kiçik xırdalıqlara fikir verməlisən. Hal-hazırda qəhrəmanımız bu əhəmiyyətli məsələ üzərində işini davam edir.
Gəlirin istənilən fəaliyyət növünün vacib bir hissəsi olmasına baxmayaraq, Sona həyatlarını yaradıcılığa həsr etmək istəyən tələbələrinə məsləhət görür ki, onlar ilk növbədə sənətə sevgi ilə yanaşıb, diqqətlərini bacarıqlarının inkişafına yönəltsinlər.
“Fikrimcə, incəsənəti sevmək, ona ürəklə yanaşmaq lazımdır, məhz bu təqdirdə zəhmətinin bəhrəsini görə bilərsən”, - Sona xanım buna əmindir.
“Azərbaycan Regionlarında Dayanıqlı Mikrosahibkarlığın İnkişafının Sürətləndirilməsi” (ADSMİRRA) Layihəsi AMFA tərəfindən 2018-2021-ci illərdə Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə Gəncə-Qazax, Quba-Xaçmaz, Şəki-Zaqatala və Aran iqtisadi rayonlarında həyata keçirilmişdir. Layihə regionlarda mikro və kiçik sahibkarların potensialını gücləndirmək məqsədini daşıyaraq, maliyyə savadlılığı, biznes planlaşdırması və kooperativlər üçün təlimləri, mentorluq xidmətlərini, biznes qurmaq və ya genişləndirmək üçün sərmayə kapitalının verilməsini və s. komponentləri özündə cəmləşdirmişdir. Ümumiyyətlə, pandemiyanın yaratdığı çətinliklərə rəğmən, layihə 37 startapın başlanmasına, 76 mikro biznesin genişdirilməsinə və əlavə olaraq 83 yeni iş yerinin yaradılmasına nail olmuşdur.

A master of decorative and applied art who has participated in more than 100 exhibitions in Azerbaijan, Sona Maharramova grew up in an artistic family in Ganja. Though she is young, she has extensive creative and teaching experience, primarily in the art of painting on glass.
Maharramova has also been in numerous competitions and projects and was awarded the title "Art Worker of the Year" by the Shamkir District Executive Council in 2015. In 2017, she received a membership card from the Decorative and Applied Arts Department of the Union of Azerbaijan Artists.
Meanwhile, Maharramova has taught art at the Ganja Youth House for eight years and collaborates on very interesting works of art with her students. She had started to think about setting up her own business, but she didn’t know how.
The “Accelerating development of sustainable micro-entrepreneurship in rural regions of Azerbaijan” (ADSMIRRA) project supported by the EU and implemented by the Azerbaijan Micro-finance Association (AMFA) supported Maharramova in taking her first step in this direction. Getting more information about the Project encouraged the young artist push her limits.
Taking part in various activities organized by the Project, Maharramova presented a business plan and won the approval of the jury for a grant to start her own micro business. With that money, the young artist first bought the dishes—cups, pear-glasses, and teapots—on which she would apply special paints and dyes. Not long after, she won a Young Entrepreneur competition held under the Project.
Today she has set up the “Handmade Glass” website, on which she presents her works and takes orders. She also demonstrates her masterpieces on e-sergi.az, which has been developed and is maintained by the Project.
“Financial literacy, business plan writing, setting up a small private business—I used to be a stranger to these concepts and thought they had nothing to do with art,” recalls Sona Maharramova. “Over time, I realized that I needed to have my own source of income. But at the same time, I had no idea how or where to start.”
Thanks to AMFA specialists, Maharramova says, “I was able to create a business and present my favorite art to a wider audience. Since then, orders have nearly doubled. As a result of my participation in the Project, I established an additional source of income and this increased my self-confidence. This is the most important thing I gained from the EU support.”
Previously, Maharramova’s handicrafts were sold only at exhibitions, but online sales have expanded and stabilized her access to markets. Even in 2020, when almost no art events were held due to the coronavirus pandemic, she was able to sell a large number of works through her online page. What’s more, it also became easier and more convenient for art lovers in Ganja to choose an interesting piece of art from their favorite artist and have it delivered to their doors.
Sona Maharramova follows current trends and reflects them in her works. When Azerbaijan proclaimed 2021 the Year of Nizami Ganjavi, a 12th century Persian Sunni poet, she began to actively use the poet’s heroes in her works.
“Given our country’s rich tea tradition, I decided to paint images of Nizami Ganjavi’s immortal characters on a pear-glass set,” she explains.
According to Maharramova, she figured out another important point while participating in the Project: if you want to gain the interest of art lovers, you need to make sure that the presentation of works is attractive and sharp, paying attention to such small details as packaging. Currently, Maharramova is working on this important aspect.
While income is a key part of any endeavor, Maharramova advises students who want to devote their lives to art to focus on developing their fundamental skills. “When you begin to display a positive attitude at work, that’s when you can expect to see benefits,” Maharramova says.
AMFA has been implementing the European Union-funded “Accelerating Development of Sustainable Micro-entrepreneurship in Rural Regions of Azerbaijan” (ADSMIRRA) Project in the economic regions of Ganja-Gazakh, Guba-Khachmaz, Shaki-Zagatala and Aran over 2018-2021. The Project aim has been strengthening the potential of micro and small entrepreneurs in rural areas by providing workshops in financial literacy, business planning, running cooperatives, mentoring, allocating capital for starting or expanding micro businesses, and more. Altogether, the Project has supported the launch of 37 start-ups, the expansion of 76 micro businesses and the generation of 125 jobs in rural Azerbaijan, allowing 202 families to increase their monthly income and 3 cooperatives to be established.