AZZA Şirniyyat Evi Azərbaycanda tort və qənnadı məhsullarının ən məşhur istehsalçısıdır. 2004-cü ildə geyim mağazası kimi yaradılan  AZZA sonradan kafe kimi də fəaliyyət göstərib. Dörd il sonra şirniyyat biznesinə başlayan AZZA bu gün ölkədə ən böyük şirniyyat mağazalar şəbəkəsi ilə müştərilərə məhsullarını təklif edir.
“O vaxtı biz pərakandə geyim satışı ilə məşğul idik. İtaliyadan 18 brendi idxal edib onu multi-brend mağazada müştərilərə təqdim edirdik. Buradan başladı AZZA hekayəsi”- deyə AZZA-nın baş direktoru Rəhman Əbdürəhmanov xatırlayır.
Rəhman Əbdürəhmanovun sözlərinə görə 2008-ci ildə tort biznesinə başlamaq barədə qərar verəndə o Bakının Fəvvarələr Meydanında AZZA adlı üçmərtəbəli kafe işlədirdi.
Orada biz dadlı desert və tortlar hazırlayıb müştərilərə təqdim edirdik. Hər kəsin də bu desertlər çox xoşuna gəlirdi. Oradan bir fikir yarandı ki, Avropa üslublu tortlar təqdim etməklə Azərbaycan bazarında bir yenilik edək”.
Neft gəlirləri hesabına əhalinin yaşayış səviyyəsi yaxşılaşdıqca  ölkədə orta təbəqə artıb.  Daha çox insan orqanik  ingrediyentlərdən hazırlanan sağlam və yüksək keyfiyyətli məhsullara üstünlük verməyə başlayıb.
“Biznesə başlayarkən Avropa üslüblu tortlar yox idi. Sovet reseptri ilə hazırlanan retro tortlardan fərqli olaraq onlar daha yüngül olur. Bizim tortlardan 3-4 dilim yedikdə belə ağırlıq hiss olunmur. Çünki əvvəlki tortların biskviti  çox olduğundan onu yeyəndə tez ağırlaşırsan.Müştəri bizim tortları qəbul elədi və bununla da işimiz başlamağa qərar verdik”,- deyə R. Əbdürəhmanov bildirir.
Şirkətin direktoru uğur qazanmasının səbəblərindən birini İSO 22000 Beynəlxalq Qida Təhlükəsizliyi İdarəetmə Sisteminin tətbiq edilməsi ilə əlaqələndirir. Sertifikasiya Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi və Avropa İttifaqının “EU4Business” təşəbbüsü  altında maliyyələşdirdiyi layihə çərçivəsində əldə olunub.
“Yerli şirkətin konsultasiyasından yararlanmaq bizə İSO 22000 sertifikasiyasını əldə etməyə səbəb oldu. Biz bu  standartı sadəcə istədiyimiz üçün tətbiq etmədik. Bu standarta uyğunlaşmaq üçün biz iki il hazırlaşdıq. Biz həqiqətən bu sistemin tətbiqində maraqlı idik cünki  işləyən bir sistemin olmasını istəyirdik və  buna nail olduq. AYİB konsultasiyaya ödənilən xərclərin yarısını qarşıladı”- deyə şirkətin direktoru əlavə edir.
Müsahibim bildirir ki, bu standartın əsas prinsiplərindən biri  xammalın alınmasından tutmuş yekun məhsulun müştəriyə təqdim olunmasına qədər  qida zənciri boyunca bütün prosesin təhlükəsizliyinə nəzarət etməkdən ibarətdir. Sözügedən standartın tətbiqi nəticəsində şirkətin istehsal etdiyi məhsullarına əminliyi daha da artdı. Layihə Avstriyadan maliyyə dəstəyi alıb.
“Bu gün mən dünkanlarımızdakı hər bir məhsulun saxlama müddətini bilirəm. Mən sizə qarantiya verə bilərəm ki, dükanlardakı bütün məhsullar təzədir, tam təhlükəsiz və gigiyenik şəraitdə saxlanılır.  Siz bizim dükanda həç  vaxt  saxlama müddəti ötmüş məhsul tapa bilməzsiniz. Budur bizim gücümüz. Bu standarta nail olmaqda həmin  layihənin böyük dəstəyi oldu.  Konsultant dəvət olunanda bizim 14 dükanımız var idi, bu gün isə onların sayı 54-ə çatıb”  - deyə Rəhman Əbdürəhmanov fəxrlə qeyd edir.
AYİB-in dəstəyi ilə həyata keçirilən ikinci layihə çərçivəsində  şokolad və qənnadı üzrə belçikalı mütəxəssis Beni Pollet AZZA-ya konsultant kimi cəlb olunub. Avropalı ekspert dünyanın ən məşhur şokolad fabrikində 25 illlik təcrübəyə malikdir.
İstehsalımızın inkişafında onun böyük rolu oldu. O bizə xammalın keyfiyyət səviyyəsinin önəmini  başa saldı. Yüksək keyfiyyətli ingrediyentlər istehsal edən xarici şirkətləri  tapmaqda bizə dəstək oldu. Daha sonra onlarla əlaqə qurduq və başladıq xammalı idxal etməyə. O zaman bizim 5-6 dükanımız var idi və yerli məhsullardan istifadə edirdik. Hazırda biz dünyanın hər yerindən xammal gətiririk. Biz xammalımızı xaricdən özümüz gətiririk. Arada distribyutor yoxdur. Bu da xərcləri qismən azaldır. Məsələn ən bahalı, ən təmiz və keyfiyyətli  Çili qozu gəlir, şokolad  Belçikadan, krem Danimarkadan gəlir”,- R.Əbdürəhmanov bildir.
Avropa Ittifaqının maliyyələşdirdiyi üçüncü layihə 2015-2016-cı illərdə həyata keçirilib. Şirniyyat evi məhsullarının ümumi istehsalı və satışının artırılması üçün Hollandiyadan olan beynəlxalq dərəcəli mütəxəssis Yaap Molenaarın konsultasiya xidmətindən yararlanıb.
“O zaman biz artıq çoxlu planları olan böyümüş bir şirkət idik. O bizə istehsalda olan problemləri aradan qaldırmaqda dəstək oldu. Burada istehsalat üçün avtomatlaşdırılmış avadanlıqların alınması məsələsi var idi və biz müəyyən sınaqlar etdik. Layihənin digər hissəsi satışa yönəlmişdir. Biz fəaliyyətimizdə “Müştərinin istəklərini günün 24 saatı anlamaq” konsepsiyasını tətbiq etdik. Layihə çərçivəsində biz Avropa bazarında olan iri şirkətləri, fabrikləri gəzdik, onların istehsalat prosesi ilə tanış olduq. Sonda ən yaxşı təcrübəni ölkəmizə gətirdik”.
Cənab Əbdürəhmanov uğurlarının digər bir sirrini AZZA-nın müştəri yönümlü yanaşması ilə əlaqələndir.
Biz heç vaxt deməmişik ki, “biz nə versək müştəri onu alacaq”. Əksinə müştəridən soruşmuşuq ki, “Siz nə istəyirsiniz?”. Biz hər zaman onların fikirlərinə önəm vermişik. Bundan başqa, bizim iki qrupdan ibarət dequstasiya komissiyamız var. Onlar hər bir tort modelinə rəy verir. Tort komissiyanın müsbət rəyini aldıqdan sonra məhsul müştəriyə təqdim olunur”.
Hər bir torta sənət əsəri kimi baxılır. AZZA-ya tez-tez müxtəlif nağıl qəhramanlarının heykəlləri   sifariş olunur. Aşağıdakı “Donmuş” animasiya filminin qəhramanları da belə sifarişlərdən biridir. Bu səbəbdən  şirkət bu işə peşəkar heykəltaraşlar cəlb ediblər.
Hazırda mağaza və istehsalat sexi daxil olmaqla AZZA-da 600 insan  işlə təmin olunub. Şirkət öz fəaliyyətini daha da genişləndirərək Gəncə, Sumqayıt və Xirdalan şəhərlərində satış nöqtələrini açıb. Şirkətin məhsullarına olan yüksək tələbat yeni istehsal müəssisəsinin inşasını labüd edir.
Biz  26 adda tort, ümumilikdə 104 adda məhsul istehsal edirik. Hazırda 54 mağazamız var. Növbəti üç ildə onlarının sayının 150-yə  çatdırmağı qarşımıza məsqəd qoymuşuq. Bu gün biz 12600 kv metr sahədə fabrik inşa etməyə hazırlaşırıq. Yerimiz var, fabrikin layihəsi artıq hazırdır. Orada 1000 nəfər üçün iş yeri nəzərdə tutulub”.

The sweet taste of success
AZZA Cake House is the most popular manufacturer of cake and confectionary products in Azerbaijan. Originally established as a clothes store in 2004, the brand subsequently branched out into the café business. Four years later, AZZA moved into confectionary, and the company has not looked back since, today boasting the largest network of cake shops in the country.
Initially we were working as a clothes retailer. We used to import 18 brands from Italy and were selling them in a multi-brand store. This is how the story of AZZA began,” recalls Rahman Abdurahmanov, the General Director of AZZA.
In 2008, the decision was taken to start the cake-baking business. Abdurahmanov recalls how he had been running the three-storey café on Fountain Square in Baku: “We baked delicious desserts and cakes there. Our customers liked them a lot. This is how the idea came and we thought why not do something new in the market by introducing European style cakes?” he said.
As oil revenues improved people’s quality of life, the middle class was growing. More and more people began to opt for healthy and high quality products made from organic ingredients.
When we started the business, there were no European cakes. Unlike the retro cakes made with Soviet recipes, they are lighter and airy. Even when you eat 3-4 slices of our cake, you do not feel heavy – while the texture of Soviet era cakes was dense and heavy. The customers embraced our cakes and we decided to start our business,” he said.
Mr. Abdurahmanov says one of the reasons for his success was the application of ISO 22000, the International Food Safety Management System as part of a project implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), and funded by the European Union under its EU4Business initiative.
We benefitted from local consultancy advice that helped us to achieve ISO 22000 certification. We couldn't do it overnight, just because we wanted it. It took us two years of preparation to apply the necessary standards. We were eager to do so as we wanted to have a working system, and we achieved that. The EBRD covered half of the expenses we paid for the consultancy.”
He says one of the principles of this standard is to control the safety of the entire chain process, starting from the purchase of the raw materials until delivery of the final product. Applying this standard raised confidence in their products. The project was supported by funds from Austria.
Today, I know the expiry date of every product in our shops. I can give you a guarantee that all the products in our shops are fresh and stored in a safe and hygienic way. You will never find any expired products on our shelves. This is our power. The support of this project was huge in achieving this standard. When the consultant was invited, we had 14 shops, and now their number has increased to 54.
The second project implemented with EBRD support saw AZZA attracting Belgian chocolate and confectionary expert Beni Pollet for consultations. He has 25 years of experience in one of the world’s most famous chocolate factories.
He had a great role in the development of our manufacturing. He explained to us the importance of high quality ingredients. He helped us to find the foreign companies that produce high quality raw materials. Later, we established contact with them and started to import. At that time, we had 5-6 shops and were using local products. Today, we import raw materials from all over the world. We import our goods ourselves without any distributor, which decreases our expenses. For instance, we bring the highest quality walnuts from Chile, cream from Denmark, chocolate from Belgium.”
The third EU-funded project was carried out in 2015-2016. The internationally recognised Dutch expert Jacob Molinaar provided consultancy support for general production and sales of AZZA’s products.
At the time we were already a grown company with a lot of plans. He helped us to solve the problems we had in manufacturing. The issue was to purchase the automated equipment and we made some tests.  Another part of the project was about sales. We have introduced the concept of understanding customer’s needs around the clock. As part of the project, we visited the confectionary factories of major companies in Europe and were acquainted with their production process. In the end, we brought the best experience to our country.”
Mr. Abdurahmanov says another secret of their success is related to AZZA’s customer-oriented approach.
We never say that the customer will buy whatever we offer, on the contrary we have always asked our customer ‘What do you want?’ We always asked for their feedback. Moreover, we have a tasting commission made up of two groups at AZZA. They give us their opinion about each type of cake. Once it gets a positive opinion, we offer it to our customers.
Each cake is treated as a work of art. The company even brought in professional sculptors, as they often get orders to concoct sculptures like the one below from the “Frozen” animation.
Currently, 600 people are employed at AZZA production line and shops. The shops have expanded beyond the capital Baku, with the company opening stores in Ganja, Sumgait and Khirdalan. The high demand makes it necessary to build a new production line.
We offer 26 kind of cakes and 104 types of products in total. Now we have 54 shops. For the next three years we aim to increase them to 150. We are preparing to build a factory on a 12,600 square metre site because current production does not give the capacity we want. The project of the factory is ready.  It is intended to serve as a workplace for 1,000 people.”
Author: Vusal Azizov
This article is prepared for the EU4Business initiative and published in the local press: anews.az in Azerbaijani and EnglishFoodinfo.az