QUBA, Azərbaycan – “Bir neçə il əvvəl, evdən sifarişlər alır və onları müştərilərə çatdırırdım,” deyə qənnadçı Sahilə Əsədova əlavə edir: “Amma həmişə öz biznesimi qurmağı arzulayırdım.”
Sahilənin öz şirniyyat dükanını açmaq üçün istedadı və ambisiyası olsa da, lazım olan avadanlıq və təcrübəsi yox idi. Bu arzunu gerçəkləşdirmək üçün o, Azərbaycanda kənd qadınları üçün məşğulluq imkanlarını artırmağa yönəlmiş bir layihəyə qoşuldu. Layihə, “Aİ 4 Gender Bərabərliyi: Gender stereotiplərinə və gender əsaslı zorakılığa qarşı birlikdə” proqramı çərçivəsində Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası (AQSİA) tərəfindən həyata keçirilmişdir.
Bir il ərzində 100-dən çox qadın, uğurlu sahibkar olmaq üçün biznes planlarının yazılması və öz brendlərinin yaradılması kimi bacarıqları öyrənmək üçün təlim fəaliyyətlərində iştirak etmişdir. Ailələrindəki kişilər də qadınların karyeralarına necə daha yaxşı dəstək ola biləcəklərini anlamaq üçün gender-həssaslığı üzrə təlimdə iştirak etmişdilər. Proqramın sonunda xüsusi qiymətləndirmə komitəsi bütün biznes planlarını nəzərdən keçirmiş və ən perspektivli namizədlərlə müsahibə aparmışdır. Sahilə, 25 ən perspektivli iştirakçıdan biri olaraq seçilmiş və öz biznesinə başlamaq üçün kiçik bir qrantla mükafatlandırılmışdır. Həm qrant məbləği civarında lazım olan şirniyyat avadanlıqları alınaraq Sahiləyə verilmiş, Azərbaycanın şimal-şərqində yerləşən Quba rayonunda “SİRLİ SOBA” şirniyyat dükanını açmışdır.
“Ailəmin davamlı dəstəyi və layihə çərçivəsində aldığım avadanlıqlar mənə qarşılaşdığım çətinliklərin öhdəsindən gəlməyə kömək etdi,” deyə o izah edir. “Hal-hazırda, sifarişləri yerinə yetirməyə kömək edən iki işçim var.”
Sahilənin şirniyyat biznesini daha da böyütmək üçün böyük planları var. Onun məqsədi yeni filiallar açmaq və “SİRLİ SOBA”nı Azərbaycanın tanınmış bir brendi etməkdir. Artıq o, paytaxt Bakı və Quba bölgəsindəki daha böyük mağazalardan böyük sifarişlər almağa başlayıb. O, əlavə avadanlıqlar almaq, çatdırılma üçün bir avtomobil əldə etmək və bu sifarişləri yerinə yetirmək üçün işçi sayını artırmaq üzərində işləyir.
Sahilə, daha çox qadının onun izi ilə kiçik biznes dünyasına daxil olacağını ümid edir. “Mən həqiqətən inanıram ki, hər bir qadın öz biznesini qura bilər,” o deyir. “Mən özümə inandım, bir məqsəd qoydum və ona çatdım. Yolda maneələrlə və çətinliklərlə üzləşə bilərsiniz, lakin ruhdan düşməyin və irəliləməyə davam edin. Mən bu layihəyə qoşularaq öz biznesimin sahibi oldumsa, siz də ola bilərsiniz.”
“Gender yönümlü və çoxtərəfli əməkdaşlıq vasitəsilə Davamlı inkişaf yolunda qadınların potensialının gücləndirilməsi və iqtisadi səlahiyyətləndirilməsi” layihəsi AQSİA tərəfindən“ Aİ 4 Gender Bərabərliyi: Gender stereotiplərinə və gender əsaslı zorakılığa qarşı birlikdə” proqramı (2-ci mərhələ) çərçivəsində həyata keçirilmişdir. Proqram Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilmiş, BMT Qadınlar və BMT Əhali Fondu (UNFPA) tərəfindən birgə icra edilmişdir.

QUBA, Azerbaijan – “A few years ago, I was only taking orders from home and delivering them to customers,” said pastry chef Sahila Asadova. “But I always dreamed of having my own business.”
While Sahila had the talent and ambition to open her own bakery, she lacked the necessary equipment and experience. To pursue this dream, she joined a project aimed at increasing employment opportunities for rural women in Azerbaijan. It was implemented by the NGO Azerbaijan Women Entrepreneurs Development Association (AWEDA) under the ‘EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence’ programme.
More than 100 women participated in training activities for over a year, learning the skills to become successful entrepreneurs, like writing business plans and building their brands. Male members of their households also went through a gender-sensitivity course to understand how better to support the women’s careers. At the end of the programme, a committee reviewed all of the business plans and interviewed the top candidates. Sahila was chosen as one of the 25 most promising participants and awarded a small grant to kickstart her business. She used the money to buy needed baking equipment and opened the “’IRLI SOBA’ bakery in the northeastern region of Quba.
“The constant support from my family and obtaining equipment through the project helped me to overcome the challenges,” she explained. “Currently, I even have two employees who help me fill orders.”
Sahila has big plans to grow her bakery business even more. Her goal is to open new branches and make “’IRLI SOBA’ a recognised brand across Azerbaijan. She has already begun to receive large orders from bigger stores in the capital, Baku, and the Guba region. She is working on saving up to buy additional equipment, get a vehicle for deliveries and increase the number of people in her workforce to handle these orders.
Sahila hopes more women can follow her footsteps into the small business world. “I truly believe that every woman can establish her own business,” she said. “I believed in myself, set a goal and achieved it. You may face obstacles and challenges along the way, but do not lose heart, and keep going. Just as I became the owner of my own business by joining this project, you can too.”
The small grant project ‘Strengthening women’s capacity and economic empowerment on the road to sustainable development through gender-responsive and multi-stakeholder cooperation’ was implemented by the AWEDA NGO in the framework of the ‘EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence’ programme (phase 2), funded by the European Union, and implemented jointly by UN Women and UNFPA.