İş yerlərinin artması üçün münbit zəmin
Aİ-nin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə Quba-Xaçmaz kənd təsərrüfatı iqtisadi rayonunda Azərbaycandan olan KOB-lara kök salmağa kömək edir
Azərbaycanın Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonu kənd təsərrüfatının güc mərkəzi olmaq potensialına malikdir. Ölkənin Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, rayonda kənd təsərrüfatı xüsusilə tərəvəz və meyvə istehsalına yönəlib. Bundan əlavə, Şabran, Siyəzən və Xaçmaz rayonlarında üzüm becərilir, kartof istehsalı əsasən Qusar ətrafında cəmlənir. İqtisadi rayonun hər yerində buğda əkilir, aran hissəsində isə südçülük inkişaf etdirilir. Dağlıq yerlərdə maldarlıq əsas fəaliyyət növünə çevrilib. Siyəzən və Şabranda isə əhali quşçuluqla məşğuldur.
Bu kənd təsərrüfatı regionunun inkişafını təşviq etmək üçün bilik və bacarıqların artırılması, innovasiyalara çıxışın genişləndirilməsi, müasir dövrün çağırışlarına cavab verən təlim və praktiki məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi vacib olacaqdır. Avropa İttifaqı özünün EU4Business təşəbbüsü ilə məhz bunu edir – “Kənd Biznesinin İnformasiya Sisteminin İnkişafına Dəstək” və ya RBIS adlı layihə vasitəsilə Azərbaycanın KOB-larına kömək edir.
Təşəbbüs kənd təsərrüfatı fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması, kənd biznes mühitinin gücləndirilməsi, iş yerlərinin açılması və Azərbaycanın Quba-Xaçmaz iqtisadi regionunda kənd KOB-larının perspektivləri üçün müvafiq olaraq inzibati orqanlara rəy bildirmək üçün yerlərdə mövcud vəziyyəti təhlil edərək kənd yerlərində artım yaratmaq məqsədilə həyata keçirilir.
RBIS təşəbbüsü bir sıra yerli təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir. RBIS Azərbaycanın kənd təsərrüfatı və kənd rayonları haqqında ictimaiyyətə açıq, cari, müvafiq bazar məlumatlarını toplamaq və təmin etmək üçün dövlət orqanlarının və digər kənd təsərrüfatı maraqlı tərəflərinin imkanlarını artırmaqla kənd yerlərinin inkişafına dəstək vermək məqsədi daşıyır.
İş yerlərini artırmaq, yeni bazarlara çıxmaq
AzHazelnut RBİS layihəsinin nailiyyətlərindən uzunmüddətli perspektivdə faydalanacaq yerli şirkətlərdən biridir və həmçinin Quba-Xaçmaz regionu üçün RBİS layihəsi çərçivəsində qeyri-neft tədqiqatlarının aparılması üçün dəyərli töhfələr verib.
Müəssisə Xaçmaz rayonunda yerləşir və fındıq emalı ilə məşğuldur. Müəssisə qabıqlı, çiy, ağardılmış, qovrulmuş və doğranmış fındıq, o cümlədən fındıq unu istehsal edərək rayon bazarlarına çıxarır. AzHazelnut daha sonra pərakəndə satış sahəsinə (100 q, 250 q və 500 q qablaşdırma fındıq istehsalı) imkan verəcək yeni avadanlıq almağı planlaşdırır.
Hazırda şirkətin demək olar ki, bütün məhsulları Rusiya, Özbəkistan və Almaniya kimi xarici bazarlara çıxır. Gələcəkdə daha çox xarici bazarlara çıxmağı planlaşdırır.

Azerbaijan’s Guba-Khachmaz economic region has the potential to be an agricultural powerhouse. According to the country’s State Statistics Committee, agriculture in the area is particularly geared toward vegetable and fruit production. In addition, grapes are grown in the Shabran, Siyazan and Khachmaz districts, and potato production is mainly concentrated around Gusar. Wheat is planted in every part of the economic region, while in lowland area of the economic region dairy farming is being developed. In the highland and mountainous zones sheep farming is the main activity. Poultry is raised in Siyazan and Shabran.
To encourage the development of this agricultural region, it will be important to increase local knowledge and skills, expand access to innovations, and provide training and practical advisory services that meet modern day challenges. The European Union, via its EU4Business initiative, is doing just that – aiding Azerbaijani SMEs through a project called “Support to the Development of a Rural Business Information System” or RBIS.
The initiative is being implemented to improve agricultural activity, strengthen the rural business environment, create jobs, and generate rural area growth by analysing the current situation in the field to be able to provide feedback to administrative bodies accordingly for future prospects of  rural SMEs in Azerbaijan’s Guba-Khachmaz economic region.
The RBIS initiative is being carried out in cooperation with a number of local organizations.
The RBIS aims to support rural development by increasing public authorities and other agricultural stakeholders’ capacity to collect and provide publicly available, current, relevant market information and data on Azerbaijan’s agriculture and rural regions.
Increasing jobs, reaching new markets
AzHazelnut is one of the local companies that will be benefitting from the RBIS project achievements in the long run and also provided valuable inputs for conducting non-oil study under RBIS project for Quba-Khachmaz Region.
The business is located in Khachmaz District, and is focused on hazelnut processing. The enterprise produces shelled, raw, blanched, roasted and chopped hazelnuts, as well as hazelnut flour, which it supplies to regional markets. AzHazelnut next plans to purchase new equipment, which will enable it to expand into retail sales (producing 100g, 250g, and 500g packages of hazelnuts).
At present, almost all of the company's production goes to foreign markets such as those of Russia, Uzbekistan and Germany. In the future, it plans to expand into yet more foreign markets.
14.11.2022
Business owners from Balaken, Azerbaijan, discover secrets to making a premium product – with help from the EU4Business. In business, growing or making a product is only half the battle.
09.09.2022
Education is in demand by everyone, everywhere. So there are opportunities to open educational businesses even in rural areas, as Vusala Ahmadova, an entrepreneur from Azerbaijani city of Tovuz, knows firsthand.
26.07.2022
To say that Azerbaijan has a long history of winemaking is an understatement: Archaeological evidence indicates that wine has been produced in the lands that make up the modern state for around 3,000 years, and the Ancient Greek geographer and historian Herodotus noted as early as the 7th century B.C. that the area was known for its wines.